BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 ЛЮТОГО 2001 року |

Жертва стереотипів

Убивство Сергія Кудрі може викликати ускладнення українсько-польських відносин

РЕЗОНАНС

Різка реакція українського посольства у Варшаві свідчить про те, що інцидент на дорозі неподалік від Холма може спровокувати чергове напруження у міждержавних відносинах. Зараз, звичайно, важко говорити, на чиєму боці правда, однак українська сторона, схоже, впевнена у своїй правоті, тоді як поляки хочуть представити вбивство Сергія Кудрі як звичайний випадок самооборони.

Польські поліцейські небезпідставно побоюються т. зв. “російської мафії”. Відомо також, що значну частину цих злочинних угруповань становлять вихідці з України. Звичайно, методи боротьби зі злочинцями польська поліція обирає самостійно, однак українські фахівці скептично оцінюють дії поліцейських.
“Можна говорити, що польський поліцейський діяв не як професіонал, – каже начальник УМВС у Львівській області генерал Валерій Строгий. – Я не знаю, чи була необхідність зупиняти автомобіль, але якщо Кудрю вже повалили на землю, то навряд чи була потреба використовувати зброю, а оскільки постріл все ж пролунав, то можна стверджувати, що куля вже була у патроннику. Наші правоохоронці, навіть якщо наздоганяють транспортний засіб, стріляють по колесах, але не в голову людині”.

Представник люблінської поліції Генрик Червінський, якого цитує впливова варшавська газета Rzeczpospolita, дотримується думки, що дії його колег були виправданими, а вбивство – випадковим. За словами Червінського, коли “Шкода” з чеськими номерами не зупинилася на вимогу поліцейських, вони влаштували погоню. Наздогнавши автомобіль, вони перегородили дорогу і змусили його зупинитись. Один із поліцейських вийшов, вийшов також і Сергій Кудря. Коли поліцейський спробував до нього наблизитись, Кудря, за словами Червінського, рушив на нього і повалив його на землю. Почалася шарпанина, під час якої стався випадковий постріл. Куля влучила в голову – і водій помер на місці.

Rzeczpospolita також цитує лікаря, який заперечує твердження українського посольства про те, що Валентина Вірич була у важкому передродовому стані: “Жінка потрапила до нас у доволі доброму стані. Три дні вона почувала себе добре: не було загрози ані її здоров’ю, ані здоров’ю її дитини. Зрозуміло, тут не йдеться про психічний стан, оскільки після такого стресу це зрозуміло”.

Інша польська газета, Zycie спростовує також припущення, що поліцейський відразу ж після вбивства намагався викинути пістолет і гільзу. За словами того ж Генрика Червінського, поліцейський віддав зброю прокуророві. Zycie також посилається на експертів, які проводили розтин тіла Сергія Кудрі. За їхніми словами, пістолет під час пострілу до голови не прикладали.

“Я б не сказав, що цей випадок отримав великий розголос у польській пресі, – каже Марек Цинкар, журналіст Radio Rzeszow. Електронні мас-медіа подали цю інформацію дещо більше, але все ж таки не надто багато. Не думаю, що ця трагедія може якимось чином вплинути на українсько-польські відносини.
Наприклад, нещодавно трапився ще один неприємний випадок із українським громадянином у Перемишлі. Колишній працівник міліції продав усе своє майно в Україні й переїхав жити до Польщі, оформивши при цьому всі необхідні документи. Він зареєстрував своє підприємство і зараз має магазин, де продає окуляри. У кінці грудня минулого року до нього підійшли поліцейські й попросили показати документи. Коли виявилося, що в нього закінчився термін тимчасового перебування, його примусили сісти до поліцейського авто. Він відмовився – і тоді його добряче побили, зламавши при цьому одне ребро і ключицю. Два дні тому він подав заяву в Перемишльську прокуратуру, в якій звинуватив поліцейських у протиправних діях. Але я не схильний думати, що подібні випадки, навіть із летальними наслідками, можуть вплинути на дипломатичні відносини двох країн”.

Натомість український журналіст, який працює в Польщі, кореспондент журналу “Універсум” Володимир Прядко дотримується іншої думки. За його словами, вбивством Сергія Кудрі польська преса і справді не надто цікавиться, натомість дуже багато уваги надається повідомленням про скандал навколо колишніх вояків СС “Галичина”, які мешкають зараз у Великобританії (“Поступ” неодноразово писав про це). “Дехто тут у Польщі навіть висуває версію, що поліцейський, який застрелив українця, просто забагато читав газети і дивився телевізор, оскільки кампанія, яка зараз ведеться польськими мас-медіа, не дуже сприяє іміджу українця-громадянина, – каже Володимир. – До українців найчастіше вживають прикладку “вбивця”, “гвалтівник”, “злочинець”. Очевидно, що цей прикрий інцидент негативно вплине на відносини України і Польщі, до того ж наше посольство вже досить гідно відреагувало на цю трагедію”.

“На мою думку, подальша доля україно-польських відносин на 99 відсотків залежить лише від польської сторони, – вважає директор Інституту європейської інтеграції при Львівському національному університеті ім. І. Франка Богдан Гудь. – І в першу чергу доля цих відносин залежить від об’єктивності та правдивості при розслідуванні інциденту, що трапився. І якщо владні структури Польщі вибачаться і винний буде покараний, то це не вплине на розвиток україно-польських стосунків. У принципі, існує неадекватне ставлення польських чиновників – наприклад, представників польської митниці – до українців. Насамперед, тому, що українці їздять до Польщі як заробітчани. І найчастіше – нелегально, а тому не можуть відстоювати свої права. Але в жодному випадку не треба акцентувати на тому, що поляк убив українця. Взагалі, подібна ситуація, коли від куль поліції (чи міліції) гинуть люди, є хворобою багатьох посттоталітарних країн, у тому числі й України”.

Протягом двох днів кореспонденти “Поступу” намагалися з’ясувати статистичні дані про кількість громадян України, що перебувають у польських в’язницях, були заарештовані або загинули в Польщі протягом останніх років. Однак усі наші зусилля виявилися марними: схоже, що таку інформацію наші дипломати вважають секретною. В МЗС України нам порадили звернутися безпосередньо у посольство України в Польщі. Натомість представник консульського відділу нашого посольства у Варшаві повідомив, що уповноважений надавати таку інформацію виключно... МЗС України. Врешті-решт ми звернулися у консульський відділ МЗС, де нам порадили написати офіційний запит, на який, мовляв, ми обов’язково отримаємо відповідь. Колись... Коли про справу загиблого у Польщі громадянина України Сергія Кудрі всі забудуть...

Особливої реакції серед українських політиків вбивство Сергія Кудрі не викликало. Єдиною, судячи з усього, реакцією має стати сьогоднішнє пікетування о 15.00 польського консульства у Львові, що його мають намір провести члени громадського комітету “За правду”. Вони збираються вимагати якнайшвидшого та об’єктивного розслідування обставин убивства українського громадянина.

Зоряна ІЛЕНКО,
Олег КОМАРЧУК,
Олексій ШЕВЧЕНКО,
Ольга ЯЦЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№18 (676),
1-7 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Смерть на дорозі
·Росія передає Україні фрески Михайлівського собору

ПОГЛЯД
·Італійський циклон зносить із рейок львівські трамваї
·Четвірко новонароджених львів"ян переїжджає в нове помешкання
·МОРІТУРІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Школи закрили на карантин через епідемію грипу
·На Львівському летовищі горів літак
·Мерія розробить генплан міста фахово: дешево і нашвидкоруч
·КІЛЬКА СЛІВ
·Політв"язні вимагають від Росії виплати компенсацій
·В Україну намагалися ввезти м"ясо сумнівної якості
·Велика втрата гідного сина українського народу

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·У загибелі "Пам"яті Меркурія" звинувачують капітана
·Жертва стереотипів
·Віктор Шишкін: Відставка Потебенька нічого не дасть
·Сергій Головатий звинувачує Генеральну прокуратуру
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Ширак заступився за вірмен
·Армія погрожує захопити владу
·Чеченський опір не вщухає
·Піночет чекає суду
·Коштуніца пропонує судити НАТО

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Галицькі націоналісти і східні конформісти
·Галичина в темряві

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Убивця страждав манією величі
·Путівки на відпочинок видавали незаконно
·Украдений пулярес

АРТ-ПОСТУП
·"Все, що минуло - світло..."
·Остап Сливинський: особистість, що стане постаттю...
·"Асоціації 2000" - асоціації є, виставки нема

СПОРТ-ПОСТУП
·"Спартак" женуть на Кіпр
·Марадона знову "відзначився"
·ФІФА і УЄФА помирилися
·Французи знову здивували футбольний світ
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Усе почалося з поцілунку
·ГОРОСКОП