BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 ЛЮТОГО 2001 року |

У загибелі "Пам"яті Меркурія" звинувачують капітана

Пасажири стверджують, що під час паніки на борту судна кожен рятувався сам

ТРАГЕДІЯ

Дмитро ЯЦЕНКО

Триває слідство у справі загибелі у Чорному морі теплохода “Пам’ять Меркурія”, який плив зі Стамбула до Євпаторії. Перші підозри, що на борту судна не все було гаразд із дотриманням правил мореплавства, фактично підтвердилися: у середу в Севастополі капітан “Пам’яті Меркурія” Леонід Пономаренко був узятий під варту.

Правоохоронці висувають йому звинувачення у порушенні правил безпеки руху та експлуатації судна (стаття 77 ч. 1 Кримінального кодексу). Цей злочин карається позбавленням волі на термін від 3 до 5 років. Головне звинувачення наразі полягає в тому, що “Пам’ять Меркурія” є застарілим і малотоннажним судном, а тому повинно було плисти вздовж західного узбережжя Чорного моря, а не найкоротшим маршрутом – через центральні води. Сам Леонід Пономаренко наразі потребує лікування через двостороннє запалення легенів.

Аварія на “Пам’яті Меркурія” вже після перших повідомлень про неї викликала чимало запитань, деякі з яких і досі залишаються без відповідей. Насамперед, варто нагадати, що судно затонуло ще у минулу п’ятницю, а про трагедію стало відомо лише у неділю ввечері, коли інше українське судно, “Віктор Лебедєв”, виявило пліт із частиною пасажирів “Пам’яті Меркурія”. Пошуки решти пасажирів та екіпажу здійснювалися протягом третьої доби після аварії: спочатку рятувальну операцію організували російські служби, а потім до них долучилися й українські кораблі та служби Міністерства з надзвичайних ситуацій.

У понеділок упродовж цілого дня надходили все нові і нові дані про результати пошуків. Однак у вівторок нібито остаточна інформація виявилася неповною. Зокрема, стало відомо, що на борту “Пам’яті Меркурія”, окрім 25 членів екіпажу та 26 пасажирів, перебували ще 3 особи – без оформлення документів на рейс. Ці троє “зайців” зійшли на борт судна у Стамбулі. Відтак, за інформацією севастопольського порту, з 54 людей, які перебували в момент аварії на борту “Пам’яті Меркурія”, 32 особи були врятовані, 8 чоловік офіційно оголошені загиблими (з них нерозпізнаною залишається одна жінка), 14 осіб вважаються такими, що зникли безвісти.

Керівництво севастопольського порту висуває припущення, що кілька осіб, доля яких невідома, не змогли своєчасно залишити судно. Однак до завершення пошукової операції їх навряд чи вважатимуть загиблими. Врятовані пасажири наразі розміщені у лікувальних закладах Севастополя. Причому в декого з них стан цілком задовільний: як повідомив інформаційний інтернет-сайт “Форум”, один із потерпілих пасажирів-”зайців”, Гончаренко, втік зі Севастопольської міської лікарні № 1.

Однак найбільше суперечностей виявилося у свідченнях очевидців. Врятовані пасажири розповіли нові подробиці аварії на “Пам’яті Меркурія”, які суттєво відрізнялися від версій представників команди корабля. За твердженнями третього помічника капітана судна Володимира Бондарєва, спочатку стався поштовх, а потім різкий крен, який через сімдесят хвилин призвів до перекидання і загибелі судна. Він також повідомив, що паніки на судні не було, а члени екіпажу зробили все можливе для організованого порятунку пасажирів. Натомість, як засвідчили деякі з врятованих пасажирів, ніякого поштовху не було: трагедія почалася з різкого крену, під час вечері, приблизно о 19.00, – крен був настільки відчутним, що зі столів посипався посуд і відразу ж згаснуло світло. Після цього жодних розпоряджень або команд люди не почули, тому почали самостійно рятуватися. “Створювалося враження, що команда до викиду шлюпок і плотів не була готова, тому ми самі шукали рятувальні жилети, яких у каютах не вистачало, – передає “Форум” слова двадцятип’ятирічної пасажирки Ельвіри Пріколаб. – Ми стрибали в море на свій страх і ризик, сподіваючись доплисти до плотів. На борту стояв крик, де і що брати – ніхто не знав, вода прибувала… І все це – в цілковитій темряві”.

Дуже важливо з’ясувати, чому про трагедію стало відомо лише через два дні після загибелі судна. Адже кожне судно оснащується аварійним буєм супутникової системи “КОСПАС-САРСАТ”, який автоматично починає подавати сигнал біди SOS при падінні у воду. Як стверджують деякі члени екіпажу, буй справді був кинутий у воду ще до затоплення судна. Лише вчора стало відомо, що радіобуй дійсно працював дві доби: “Наш радист Маталаєв, який знаходився на плоту серед 23 чоловік, тримав радіобуй на руках, як дитину, дві доби, доки не розрядилися акумулятори. Сигнал був постійно,” – заявив директор сімферопольської фірми “Сата” (власника загиблого судна) Олександр Степаненко. На жаль, жодна з берегових служб, крім новоросійської, його не зафіксувала. Отже слід сподіватися, що слідство займеться не лише перевіркою свідчень капітана, команди та пасажирів, але й тим, наскільки добре українські берегові служби дотримуються виконання своїх обов’язків.

POSTUP - ПОСТУП
№18 (676),
1-7 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Смерть на дорозі
·Росія передає Україні фрески Михайлівського собору

ПОГЛЯД
·Італійський циклон зносить із рейок львівські трамваї
·Четвірко новонароджених львів"ян переїжджає в нове помешкання
·МОРІТУРІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Школи закрили на карантин через епідемію грипу
·На Львівському летовищі горів літак
·Мерія розробить генплан міста фахово: дешево і нашвидкоруч
·КІЛЬКА СЛІВ
·Політв"язні вимагають від Росії виплати компенсацій
·В Україну намагалися ввезти м"ясо сумнівної якості
·Велика втрата гідного сина українського народу

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·У загибелі "Пам"яті Меркурія" звинувачують капітана
·Жертва стереотипів
·Віктор Шишкін: Відставка Потебенька нічого не дасть
·Сергій Головатий звинувачує Генеральну прокуратуру
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Ширак заступився за вірмен
·Армія погрожує захопити владу
·Чеченський опір не вщухає
·Піночет чекає суду
·Коштуніца пропонує судити НАТО

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Галицькі націоналісти і східні конформісти
·Галичина в темряві

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Убивця страждав манією величі
·Путівки на відпочинок видавали незаконно
·Украдений пулярес

АРТ-ПОСТУП
·"Все, що минуло - світло..."
·Остап Сливинський: особистість, що стане постаттю...
·"Асоціації 2000" - асоціації є, виставки нема

СПОРТ-ПОСТУП
·"Спартак" женуть на Кіпр
·Марадона знову "відзначився"
·ФІФА і УЄФА помирилися
·Французи знову здивували футбольний світ
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Усе почалося з поцілунку
·ГОРОСКОП