BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 ЛЮТОГО 2001 року |

Усе почалося з поцілунку

Привіт, красунечко! Навіщо ти з’єднуєш свої просяклі пивом кільцеві м’язи рота з моїми – тоді як на нас сиплються колючки різдвяної ялинки? Якщо сьогодні мені пощастить, ти зможеш досліджувати мою ротову порожнину, так що мій рот наповниться твоєю слиною, мільярдами бактерій, а може, навіть рештками солоних горішків...

“Цілуватися так само неприродно, як носити одяг, – каже Вон Браянт, між іншим, професор антропології з Техасу. Може, для тих, хто в кіно любить сидіти на задньому ряду, ця новина буде деяким шоком, але що ж робити, від правди не втечеш: звичка цілуватися є абсолютним породженням культури.

Хоча мавпи, наші близькі родичі й невиправні сластолюбці, цілують один одного, це ще нічого не означає. Адже багато людських культур дотепер не знають (або довгий час не знали), що таке поцілунок. Жителі одного з островів у Тихому океані, наприклад, не вміли цілуватися аж до XVIII століття, тобто поки до них не прибули європейські завойовники. Навіть сьогодні в Китаї та Японії цілуватися на людях вважається верхом непристойності. Але якщо поцілунок – не споконвічна потреба людини, а набутий навик, то виходить, що був хтось, хто поцілувався – уперше на Землі. Що ж змусило його раптом так присмоктатися до найближчої і дорогої людини?

Щодо походження поцілунку існує багато різноманітних теорій. Як думають деякі вчені, все почалося з того, що жінки стали годувати своїх дітей із рота, пережовуючи для них шматочки їжі. Так, можливо, й з’явився своєрідний перший поцілунок. І все-таки ця теорія не відкриває нам усієї правди, адже папуаські матері на островах Нової Гвінеї й африканські племена, що живуть у південно-західній Африці, дотепер годують своїх дітей подібним способом, та ні один із цих народів не знав поцілунку доти, доки не познайомився з європейською цивілізацією.

Якщо первісні предки сучасної людини і вміли цілуватися, то, як видно, вони дуже соромилися цього свого вміння, тому що воно жодного разу не засвідчене в древньому живописі. Одну з найперших згадок про поцілунок ми зустрічаємо у ведичних текстах (написаній санскритом пам’ятці давньоіндійської літератури), що належать приблизно до 1500 року до н. е. У цьому джерелі є згадка про звичай тертися носами. За словами професора Браянта, можливо, цей звичай і був прототипом поцілунку в губи.

Як би там не було, але вже еротичний трактат “Кама-Сутра”, написаний у VI столітті нашої ери, рясніє описами різноманітних поцілунків. “Кама-Сутра” вчить трьом основним видам поцілунку в губи і навіть наказує, в який саме спосіб варто відповідати на кожен із поцілунків.

Першими європейцями, що засвоїли цю навичку, стали греки. Але справді народним взаємне цілування стало тільки в Древньому Римі. У ласих до еротики латинян існувало навіть кілька слів для позначення різних видів поцілунку.
Словом osculum називався легкий “чмок” у щічку, словом basium – більш еротичний поцілунок у губи, а словом saviolum – палкий поцілунок за участю язика.
У часи пізнього середньовіччя поцілунки вже міцно ввійшли в повсякденний побут європейців, але тут церква вирішила, що справа виходить з-під контролю. Єдиним прийнятним став вважатися тільки поцілунок як знак благоговіння перед Господом. Поцілунок же заради плотської насолоди розцінювався як гріх.
Поцілунок – це подразнення нервових закінчень, що викликає в нас відчуття плотської радості, виділення гормонів і ендорфінів, які піднімають нам настрій. Більше того, речовини, що містяться в слині, можливо, збільшують сексуальну привабливість партнера.

Розгадка таємниці поцілунку лежить у хімії сексуальності, вважає Браянт. Вона переконана, що поцілунок допомагає нам скласти враження про партнера за допомогою запаху. І що папуаський звичай тертися носами є насправді обнюхуванням один одного.

І це має сенс, оскільки запах може сказати про людину дуже багато, особливо – представникові протилежної статі. “Запах – це, по суті, фенотип тіла для імунної системи, – говорить Рейчел Херц, професор психології з університету в Род-Айленді. – Жінки підсвідомо віддають перевагу запаху тих чоловіків, чиї гени, що кодують особливості імунної системи, суттєво відрізняються від їх власних”. Це має сенс поєднання двох осіб із різними імунними генами призведе до появи більш здорового нащадка.

Так що майте на увазі: навіть якщо ви виливаєте на себе стільки одеколону, що в сусідів здихають канарки, вас усе одно “розкусять”.

New Scientist

POSTUP - ПОСТУП
№18 (676),
1-7 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Смерть на дорозі
·Росія передає Україні фрески Михайлівського собору

ПОГЛЯД
·Італійський циклон зносить із рейок львівські трамваї
·Четвірко новонароджених львів"ян переїжджає в нове помешкання
·МОРІТУРІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Школи закрили на карантин через епідемію грипу
·На Львівському летовищі горів літак
·Мерія розробить генплан міста фахово: дешево і нашвидкоруч
·КІЛЬКА СЛІВ
·Політв"язні вимагають від Росії виплати компенсацій
·В Україну намагалися ввезти м"ясо сумнівної якості
·Велика втрата гідного сина українського народу

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·У загибелі "Пам"яті Меркурія" звинувачують капітана
·Жертва стереотипів
·Віктор Шишкін: Відставка Потебенька нічого не дасть
·Сергій Головатий звинувачує Генеральну прокуратуру
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Ширак заступився за вірмен
·Армія погрожує захопити владу
·Чеченський опір не вщухає
·Піночет чекає суду
·Коштуніца пропонує судити НАТО

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Галицькі націоналісти і східні конформісти
·Галичина в темряві

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Убивця страждав манією величі
·Путівки на відпочинок видавали незаконно
·Украдений пулярес

АРТ-ПОСТУП
·"Все, що минуло - світло..."
·Остап Сливинський: особистість, що стане постаттю...
·"Асоціації 2000" - асоціації є, виставки нема

СПОРТ-ПОСТУП
·"Спартак" женуть на Кіпр
·Марадона знову "відзначився"
·ФІФА і УЄФА помирилися
·Французи знову здивували футбольний світ
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Усе почалося з поцілунку
·ГОРОСКОП