BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 ЛЮТОГО 2001 року |

Остап Сливинський: особистість, що стане постаттю...

НОБЕЛІАТ

Стефанія ТОПЧІЙ

Я, даруйте, не знавець поезії (і тим більше – не знавець музики), сфера реалізації моїх талантів обмежується кухнею, церквою, дітьми та ще розв’язуванням і складанням (іноді) кросвордів. Але як жінка я маю право на власну думку і на те, щоб її вільно висловити. Тим більше, що, говорячи про поезію, я все ж таки читала Ліну Костенко, Оксану Забужко, Емілі Дікінсон і, звичайно, Шекспіра (у перекладах). Але про все по порядку...

Знайомі запросили мене на вечір Остапа Сливинського, що проходив під егідою Асоціації Українських Письменників (чомусь на такі акції я завжди потрапляю саме завдяки цим знайомим). Про Сливинського я, так би мовити, дещо чула, але майже нічого не знала, то ж пішла з деяким зацікавленням, а також із деяким упередженням (на попередній акції від АУП замерзали не тільки люди, а й навіть вода у графині), приготувавшись мужньо все витерпіти, а після вечора піти на каву – не так для того, щоби випити кави, а щоб обговорити побачене і почуте.

Але я помилилася майже у всіх своїх сподіваннях і упередженнях. По-перше, в залі Етнографічного музею було і тепло, і затишно. По-друге, після акції мені вже не хотілося ні кави, ані розмови на предмет поезії. Вірші Остапа у фантастичному акустичному супроводі сестер Яремчук і Богдана Сегіна мене вразили. Навіть більше – вони мене приголомшили. Маріанна Кіяновська – ведуча (і співорганізатор, спільно з Мар’яною Савкою) цього вечора, сказала, що від читання цих текстів у неї залишилося враження землі Обітованої, поєднаної з terra incognita... То справді було щось невимовне, але все ж ословлене Сливинським. Мар’яна Савка, представляючи Остапа, сказала, що головним у цьому вечорі мав би бути настрій... Але слово “настрій” – теж, можливо, занадто бліде задля означення того надзвичайно сильного враження, що його справили вірші Сливинського (і дійство в цілому) на всіх присутніх (здається, без винятку). Я зловила себе на думці, що, можливо, саме Сливинський стане першим українцем – Нобелівським лауреатом у галузі літератури. Він для того дуже надається. Зокрема, Остап уже тепер заангажований у перекладацький процес (особисті контакти і приватні зв’язки – то таки велика сила). Крім того, він, якщо можна так сказати, дуже кон’юнктурний: пише верлібри, які, попри все, легше перекладати, ніж “вінки сонетів” (про це із “чорною заздрістю” нагадала присутнім М. Кіяновська), і які, з огляду на його заангажованість у європейський літературний процес, дуже в руслі сучасного верлібрового письма у світовому контексті. Мілітарна тема, яку заакцентував сам Сливинський, є в нього все ж таки не мілітарною, а філософською, бо добре вписується у загальну конотацію життя і смерті, що присутня у поезії Остапа перманентно і (чи я помиляюся?) безповоротно. Але саме це робить його вірші такими глибокими (з недосяжними глибинами інтуїтивного прозирання), такими сильними, такими трагічними, такими страшними. Як мотив упорядкованого хаосу у круговерті – тема танка... Танцюючі дівчата накладаються на архетип весни (а отже, новопроявленої присутності) – і водночас Смерті, бо хто вона, ота Смерть, як не Дівчина з Косою, що стає то лезом, то зашморгом, то знаком пасма, залишеного на пам’ять від того, хто вже відійшов. До речі, про знаковість. Саме так: у Сливинського кожен образ є знаком у системі знаків.
Присутність образів-концептів – то пуанти, точки кульмінації, віртуозні риторичні фігури надриву у місцях нібито потовщення нитки, зсуканої з усього лише слів, які стають не просто словами: все у його поезії має доцільність і сенс. І навіть його інтимна лірика не дозволяє себе так означити: вона глибока, як найглибша ріка, і настільки ж плинна, і настільки ж непроминальна. Мало кому вдаються ТАКІ образи і тропи – при ТАКІЙ зовнішній ощадності мови... Це справжня поезія: вона не здається, вона – є.

Але менше про це. На вечорі мені здалося: Остап і так знає ціну своїм текстам. Коли його хвалять, він сприймає це як належне. І то добре, бо він – особистість, що має великі шанси стати Постаттю. Однак я наразі обмежуся вже сказаним. Нехай спочатку стане Нобелівським лауреатом. Та й ви не сприймайте мої слова аж надто серйозно: я, даруйте, не знавець поезії, сфера реалізації моїх талантів обмежується кухнею, церквою, дітьми та ще розв’язуванням і складанням кросвордів. І взагалі, на його вечір я потрапила цілком випадково... Але ж як жінка я маю право на власну думку, чи не так?..

POSTUP - ПОСТУП
№18 (676),
1-7 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Смерть на дорозі
·Росія передає Україні фрески Михайлівського собору

ПОГЛЯД
·Італійський циклон зносить із рейок львівські трамваї
·Четвірко новонароджених львів"ян переїжджає в нове помешкання
·МОРІТУРІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Школи закрили на карантин через епідемію грипу
·На Львівському летовищі горів літак
·Мерія розробить генплан міста фахово: дешево і нашвидкоруч
·КІЛЬКА СЛІВ
·Політв"язні вимагають від Росії виплати компенсацій
·В Україну намагалися ввезти м"ясо сумнівної якості
·Велика втрата гідного сина українського народу

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·У загибелі "Пам"яті Меркурія" звинувачують капітана
·Жертва стереотипів
·Віктор Шишкін: Відставка Потебенька нічого не дасть
·Сергій Головатий звинувачує Генеральну прокуратуру
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Ширак заступився за вірмен
·Армія погрожує захопити владу
·Чеченський опір не вщухає
·Піночет чекає суду
·Коштуніца пропонує судити НАТО

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Галицькі націоналісти і східні конформісти
·Галичина в темряві

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Убивця страждав манією величі
·Путівки на відпочинок видавали незаконно
·Украдений пулярес

АРТ-ПОСТУП
·"Все, що минуло - світло..."
·Остап Сливинський: особистість, що стане постаттю...
·"Асоціації 2000" - асоціації є, виставки нема

СПОРТ-ПОСТУП
·"Спартак" женуть на Кіпр
·Марадона знову "відзначився"
·ФІФА і УЄФА помирилися
·Французи знову здивували футбольний світ
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Усе почалося з поцілунку
·ГОРОСКОП