BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 СІЧНЯ 2001 року |

Пожирачі космічної матерії

BLACK HOLE

Євген ГУЛЕВИЧ

Як повідомив аерокосмічний центр Годдарда НАСА, космічний телескоп “Хаббл” отримав, ймовірно, перше в історії свідчення про існування чорних дірок у космосі. Це перший такий випадок в історії спостережень: до “Хаббла” ще нікому не вдавалося побачити, що відбувається з матерією, яка переходить межу досяжності чорної дірки.

Відкриття отримано в результаті ретельного аналізу зроблених іще 1992 року спостережень за однією з перших відкритих чорних дірок – Cygnus XR-1. Вона віддалена від нас на 6 тисяч світлових років і розташована в сузір’ї Лебедя. Телескоп зафіксував зникнення матерії: у якийсь момент, проходячи крізь певний горизонт, вона просто щезла.

Ця ділянка Всесвіту оточена чорними дірками – тілами надвисокої щільності, маси, а отже, і такої гравітації, що від них не відірветься ніщо, навіть світло. Саме тому їх назвали “чорними”: світло, якою б неймовірно малою не була його вага, космічній пил чи будь-який інший об’єкт, що потрапив у гравітаційне поле дірки, вже ніколи не повертається з нього.

Проте чорні дірки були донедавна лише теорією. Із останніми повідомленнями від “Хаббла” астрономи нарешті отримали своєрідне підтвердження теорії.
Науковцям вдалося побачити пульсуюче ультрафіолетове світло, що виривалося зі скупчень гарячого газу. Поволі це світло згасало, ніби розчиняючись, коли газова хмара наближалася до дуже важкого й одночасно дуже компактного об’єкта Cygnus XR-1. Під час спостережень, зроблених раніше за допомогою орбітальних рентгенівських телескопів, учені дійшли висновку, що у космосі існують своєрідні горизонти, за якими об’єкти, що претендують називатися чорною діркою, поглинають у сто разів більше енергії, ніж випромінюють. Саме ця теорія дає ймовірне пояснення тому, чому розпечений до трильйона градусів газ, наблизившись до горизонту, наче канув у прірву.

“Хаббл” зафіксував хаотичні коливання ультрафіолетового світла, що випромінюється від газу, замкненого у своєму русі орбітою навколо чорної дірки. Телескоп також “побачив” два приклади так званого “пульсуючого поїзда смерті” – спалахів світла, що швидко розходяться від скупчень гарячого газу і щезають у чорній дірці. Доктор Джозеф Долан з аерокосмічного центру спостерігав за двома цікавими явищами: в одному випадку було зареєстровано шість зникаючих спалахів, в іншому – сім. Інтервал пульсації складав близько 0,2 секунди; потім, кліпнупши таким чином кілька разів, матерія просто назавжди щезала. Долан підкреслює, що результати, яких вдалося досягти під час аналізу подій 1992 року, цілком підтверджують гіпотези тих астрономів, котрі стверджували, що чорні дірки буквально з’їдають матерію.

А щодо нашої галактики... Астрономи, що провадили свої спостереження на Гаваях за допомогою надчуттєвої інструмента-камери Scuba, з 15-метровим телескопом, зробили детальну мапу ядра нашої галактики і у самому центрі Чумацького Шляху виявили об’єкт, який назвали Стрілець A*. Вважають, що це надважка чорна дірка, маса якої у 2,6 мільйона разів більша від маси Сонця.

POSTUP - ПОСТУП
№12 (670),
20-21 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Удар Кучми
·Білл Клінтон попрощався з нацією

ПОГЛЯД
·Вода, освячена вірою
·Американці визнали Людиною 2000 року львів"янина Олександра Малюту
·Кеннеді - місце відпочинку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Енергетики хочуть позбавити струму копальні Червонограду
·Мешканців міста будуть лікувати телефонічно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нацрада призначила у Львові свого представника
·ЛАЗ збільшить виробництво або звільнить третину працівників
·Польські правоохоронці видали українським крадія машин

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Сергія Ратушняка знову судитимуть
·Удар Кучми

ПОСТУП У СВІТ
·Дітей продають через Інтернет
·Клінтон попрощався з нацією
·Жорстокий ритуал зміни президентів
·Відставка Естради неминуча
·СВІТООГЛЯД
·ХАКЕР

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Проблема розбитих голів залишається відкритою

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Хіт-парад електронних цяцьок
·Настає ера віртуального кохання
·Пожирачі космічної матерії
·Американські супервояки - майже роботи
·Електронна небезпека

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Чи існує третя стать?

ЛИЦАРІ В ПОСТУПІ
·Лицарство, Європа і ми

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Три тисячі підроблених Пікассо, Далі, Міро
·Найбільша скляна площа
·Невідомиф твір Генделя
·Голомоза співачка
·Імператору надіслали вірші про траву

СПОРТ-ПОСТУП
·Несподіваний лідер
·Андрія Тлумака викликали до збірної України!
·Бум-бум, Борисе!
·СПОРТ-БЛІЦ
·Блаттер уже договорився до абсурду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Багато м"яса і купальників