BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 СІЧНЯ 2001 року |

Проблема розбитих голів залишається відкритою

ЕКСКЛЮЗИВ

Якщо врахувати кількість травм дорожнього та побутового характеру в Україні, то справді можна сказати, що ідуть неоголошені військові сутички. За рік в Україні травму черепа отримують 200000 людей, а травму хребта з важким пошкодженням спинного мозку – 2000 осіб. Необхідно врахувати, що за тими же статистичних даних черепно-мозкова травма складає від 30-50 відсотків усіх травм. За офіційними даними ДАІ від дорожньо-транспортних пригод в Україні за рік гине від 7 до 10 тисяч осіб – із них 80 % внаслідок черепно-мозкової травми. Окрім того, за даними різних дослідників, від 45-50% хворих (а деякі дослідники вважають, що навіть 70 %), які отримали черепно-мозкову травму, втрачають працездатність. Якщо взяти до уваги і той факт, що більшість потерпілих – це люди у віці 20-60 років (найбільш активна і працездатна частина населення), то можна тільки уявити, яких великих соціальних й економічних утрат зазнає держава. Разом із тим доказано, що черепно-мозкова травма загострює і погіршує перебіг інших захворювань потерпілого, сприяє прояву скритих захворювань, декомпенсує захворювання, які вдалося підлікувати до травми, пришвидшує старіння організму, сприяє розвитку атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, цукрового діабету і низки інших ендокринологічних захворювань.

– Що, на Вашу думку, сприяє виникненню черепно-мозкових травм?

– Як свідчать статистичні дослідження, більшість осіб, що отримали черепно-мозкову травму, є в стані більш або менш вираженого алкогольного сп’яніння. Тобто одним із головних чинників травми є алкоголь. Але, крім цього, є ще одна біда. Алкоголь сприяє погіршенню перебігу черепно-мозкової травми, що пов’язано з його негативним впливом на кровообіг і перебіг обмінних процесів у мозку. Окрім того, алкоголь знижує критичну оцінку потерпілого до свого стану, що в багатьох випадках є причиною запізнілого звертання за допомогою. Одночасно алкогольне сп’яніння утруднює для лікарів діагностику ступеня важкості пошкодження, оскільки неможливо збагнути чи порушення свідомості у хворого пов’язані з важкістю травми, чи з кількістю випитого. Нерідко доводиться за хворим спостерігати кілька годин, щоб з’ясувати таку, здавалося б, просту істину.

– Де, в основному, у Львові лікують хворих із черепно-мозковою травмою?

– У І і ІІ нейрохірургічних відділеннях міської комунальної лікарні швидкої медичної допомоги. У середньому, за рік у цих відділеннях перебуває від 2-3 тисяч хворих із травмами головного і спинного мозку.

– Які є умови для обстеження і лікування цих хворих у лікарні?

– На превеликий жаль, можливості для обстеження цих хворих у лікарні дуже обмежені. Якщо врахувати, що, за світовими стандартами, для повноцінного обстеження цих хворих необхідна наявність у лікарні ехоенцефалоскопа і комп’ютерного томографа, то ми повинні визнати, що цих апаратів у нас немає. У відділеннях було два ехоенцефалоскопи, які вже кілька років тому вийшли з ладу. Відремонтувати їх уже неможливо, а грошей на придбання нових немає. Комп’ютерний томограф є за 10 кілометрів від лікарні – в діагностичному центрі, тож говорити про будь-яке екстрене обстеження не можемо. Часто немає транспорту для того, щоб перевезти хворого, а в багатьох випадках важкість стану хворого є протипоказом до його перевезення.

– Як же в таких випадках лікарі дають собі раду?

– Дуже допомагає висока кваліфікація лікарів, вміння оцінювати характер змін стану хворого при спостереженні за ним під час перебування в лікарні, а також застосування так званих діагностичних хірургічних втручань, які допомагають вилучити важкі ускладнення черепно-мозкової травми у вигляді внутрішньочерепних крововиливів.

– Які в лікарні є умови для спостереження за потерпілим, що перебуває у стані алкогольного сп’яніння?

– Коли проектували нашу лікарню, в ній було передбачене відкриття відділення п’яної травми. Але сталося так, що відкриття лікарні за часом співпало з виходом у світ указу про боротьбу з пияцтвом, і тому було вирішено, що таке відділення не потрібне, і його не відкрили. Однак проблема залишилась, оскільки указ ніяк не вплинув на кількість потерпілих у стані алкогольного сп’яніння. Такі хворі і далі є в лікарні, а умов для їхнього перебування, догляду і спостереження за ними немає ніяких.

– Чи Ви намагались якимось чином вирішити ці проблеми?

– За багато років роботи в мене склалося враження, що наші проблеми нікого, крім нас, не турбують. Ми неодноразово в усній і письмовій формі, ще за радянських часів, а потім і в часи незалежності, звертались до обласної і міської державної адміністрації, обласного і міського управління охорони здоров’я, але, крім обіцянок і посилань на відсутність коштів, нічого не отримали. Остання обіцянка голови облдержадміністрації придбати для лікарні комп’ютерний томограф прозвучала на сторінках “Високого замку”, коли внаслідок замаху одержала вогнепальне поранення в голову народна суддя. Суддю ми прооперували, вона одужала і приступила до роботи, а комп’ютерного томографа ми так і не отримали. Дивує нас у цій ситуації той факт, що у всіх сусідніх областях кошти на забезпечення необхідною апаратурою змогли знайти.

– Чи пробували Ви залучити до обговорення цих питань пресу і телебачення?

– Нам вдалося кілька разів підняти ці питання в програмі “Здоров’я” Львівського телебачення. Але деколи зустрічаємо дивне нерозуміння проблеми.
Зокрема, на сторінках газети “Високий замок” у публікаціях про смерть композитора Ігоря Білозора автор статті пише, що колись лікували без комп’ютерів, а тут лікарі потребують “таких складних обстежень”. Крім подиву і думки про абсолютну некомпетентність автора, така стаття нічого не викликає. Світова статистика свідчить: якщо в лікарні, де лікують хворих із черепно-мозковою травмою, комп’ютерний томограф функціонує від 9 до 16 годин, то смертність при черепно-мозковій травмі досягає 34 %, а там, де він працює цілодобово, тільки 15 %. Тут навіть не йдеться, що комп’ютерного томографа в такій лікарні може взагалі не бути.

Мені б дуже хотілося побачити, як почував би себе автор статті у “Високому замку”, коли б йому запропонували випустити своєчасно якісну газету, користуючись станком першодрукаря Івана Федорова.

– Усе-таки, як вдається, не зважаючи на всі негаразди, працівникам нейрохірургічних відділень надавати допомогу хворим?

– Попри всі труднощі, за останні роки ми впровадили багато нових методик хірургічного і консервативного лікування хворих із травмою центральної нервової системи. Наші лікарі були на стажуванні у Франції, Англії, Київському інституті нейрохірургії, що дало їм змогу освоїти останні досягнення в лікуванні цих хворих, а також придбати, в основному за кошти гуманітарної допомоги, необхідні інструменти. Значну допомогу у придбанні апаратури нам надала адміністрація медичного університету, Львівської залізниці та нафтопроводу “Дружба”. Крім того, завдяки відкриттю при інституті фізичної культури факультету медичної реабілітації та активній допомозі адміністрації нашої лікарні, ми змогли відкрити відділення реабілітації хворих із травмою хребта і спинного мозку та проводити, при потребі, реабілітацію хворих із черепно-мозковою травмою та інсультами. Усе сказане привело до того, що з року в рік у нас скорочується смертність серед даних хворих. Але є ще один важливий фактор, на який повинні зважати люди, що перенесли черепно-мозкову травму: хвороба не закінчується після виписки з лікарні. При певних умовах, порушення в мозку можуть ще тривалий час наростати і приводити до того, що через рік або кілька років людина перетворюється на інваліда. Такий ускладнений перебіг черепно-мозкової травми насамперед пов’язаний із неповноцінним щодо тривалості лікуванням у гострому періоді травми, а також порушення режиму, особливо вживання алкоголю. Для запобігання можливості розвитку перелічених ускладнень, хворі, що перенесли черепно-мозкову травму, повинні не менше двох років бути під наглядом невропатолога або нейрохірурга. Після закінчення вказаного терміну та при відсутності будь-яких ознак ураження головного мозку потерпілий може вважати себе практично здоровим.

POSTUP - ПОСТУП
№12 (670),
20-21 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Удар Кучми
·Білл Клінтон попрощався з нацією

ПОГЛЯД
·Вода, освячена вірою
·Американці визнали Людиною 2000 року львів"янина Олександра Малюту
·Кеннеді - місце відпочинку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Енергетики хочуть позбавити струму копальні Червонограду
·Мешканців міста будуть лікувати телефонічно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нацрада призначила у Львові свого представника
·ЛАЗ збільшить виробництво або звільнить третину працівників
·Польські правоохоронці видали українським крадія машин

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Сергія Ратушняка знову судитимуть
·Удар Кучми

ПОСТУП У СВІТ
·Дітей продають через Інтернет
·Клінтон попрощався з нацією
·Жорстокий ритуал зміни президентів
·Відставка Естради неминуча
·СВІТООГЛЯД
·ХАКЕР

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Проблема розбитих голів залишається відкритою

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Хіт-парад електронних цяцьок
·Настає ера віртуального кохання
·Пожирачі космічної матерії
·Американські супервояки - майже роботи
·Електронна небезпека

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Чи існує третя стать?

ЛИЦАРІ В ПОСТУПІ
·Лицарство, Європа і ми

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Три тисячі підроблених Пікассо, Далі, Міро
·Найбільша скляна площа
·Невідомиф твір Генделя
·Голомоза співачка
·Імператору надіслали вірші про траву

СПОРТ-ПОСТУП
·Несподіваний лідер
·Андрія Тлумака викликали до збірної України!
·Бум-бум, Борисе!
·СПОРТ-БЛІЦ
·Блаттер уже договорився до абсурду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Багато м"яса і купальників