BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 СІЧНЯ 2001 року |

Удар Кучми

Відставка Юлії Тимошенко, можливо, тільки передує знищенню уряду Ющенка

ВІЙНА

Олег ОНИСЬКО, Дмитро ЯЦЕНКО

Закінчення. Початок – стор. 1

Ніякої реакцію прем’єра на відставку одного з найвірніших і найсильніших членів його кабінету до кінця вчорашнього дня ми так і не дочекалися. Це може означати тільки одне: Ющенко зламався...

Цікавою є реакція у таборі Юлії Тимошенко. В її прес-службі заявили, що на відставку чекали і ніякої паніки немає. Стосовно можливого арешту Тимошенко один із її близьких співробітників, який захотів залишитися невідомим, сказав приблизно таке: “Навряд чи це станеться відразу ж, але взагалі можна чекати будь-чого”. До речі, звістка про відставку застала Юлію Тимошенко в Генпрокуратурі, куди її викликали з приводу кримінальної справи, відкритої проти неї за підозрою у контрабанді. Близько 16 години вона звідти вийшла, однак ніяких коментарів не давала. В її прес-службі “Поступ” повідомили, що орієнтовно на 18.00-18.30 планувалося, що вона проведе брифінг, але пізніше скасували цю інформацію. Нам сказали тільки: “Вона зараз зустрічається з багатьма людьми, але їй тепер не до журналістів”... Уже пізно ввечері стало відомо, що Тимошенко виступить перед журналістами у понеділок або вівторок.

Українські політики і політологи вже зараз активно коментують відставку Юлії Тимошенко (детальніше – див. стор. 4). Ми ж, у свою чергу, спробуємо викласти власний погляд на подальші події. Провал голосування щодо імплементації хоч і став емоційною причиною відставки Тимошенко, однак аж ніяк не основною.
“Поступ” детально писав про плани тепер уже екс-віце-прем’єра з питань ПЕК реформувати вугільну галузь – єдину, яка ще залишається поза реальним контролем уряду, де обертаються мільярди тіньових гривень. Тепер, вочевидь, про ці плани доведеться забути. Цілком можливо, що і в енергетиці повернуться бартерні схеми розрахунків, а за ними й відключення електрики в наших помешканнях.

Але найприкріше не це. Кабінет Ющенка ще не зазнавав настільки нищівного удару. Відсутність реакції прем’єра на відставку Тимошенко свідчить про його розгубленість. Прес-служба Кабміну спромоглася тільки на заяву про те, що Ющенко не робив подання Президенту про звільнення віце-прем’єра, тим самим підтвердивши, що Кучма, приймаючи це рішення, порад Ющенка не потребував.
Тепер прем’єр є оголеним для наступного удару. Він, звичайно, спробує зберегти контроль над енергетичним сектором, адже більшість успіхів нинішнього уряду (наприклад, виплата заборгованостей з пенсій і заплановане їх підвищення з 1 лютого) стали можливими в основному завдяки доходам з енергетичного ринку. Принаймні прес-секретар прем’єра Наталя Зарудна вже заявила вчора, що Ющенко, можливо, візьме на себе управління ситуацією в ПЕК.
Однак бійцівські якості Віктора Андрійовича суттєво поступаються стилю “штурму і натиску” Юлії Володимирівни. Більше того, Ющенко може зараз знову заявити про свій біологічний ресурс – і теж подати у відставку. Однак чи прийме її Кучма? Без Тимошенко Ющенко навряд чи становитиме аж таку загрозу системі відносин між т. зв. “українською елітою”, яка склалася задовго до його приходу на цю посаду. А потримати у кріслі прем’єра принаймні до весни людину з іміджем реформатора Кучмі зараз варто.

Своїм рішенням Президент фактично оголосив війну. Війну в уряді, в парламенті... Надто багато зараз залежить від реакції самої Тимошенко. Вона, зрештою, не справляє враження дівчинки для биття...

коментарі

Народний депутат України Тарас Чорновіл: “Треба розрізняти Юлію Тимошенко як віце-прем’єр-міністра в уряді Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко як бізнесмена. Я особисто маю претензії до її діяльності на чолі корпорації “Єдині енергетичні системи України”, але сьогодні, коли вона здійснила реформи в енергетиці та взялася за реформування вугільної галузі, вважаю, що її відставка є недоречною. І для Президента, і для багатьох інших політиків з його оточення ця відставка ще матиме не найкращі наслідки”.

Олександр Дергачов, політолог, головний редактор журналу “Політична думка”: “Між указом Президента про звільнення Тимошенко і розвитком “касетного скандалу” є очевидний зв’язок. Усі кроки Генпрокуратури навколо віце-прем’єра можуть бути об’єднані в єдину справу “захисту влади”. Тут чітко видно політичне замовлення. Відставка Тимошенко — це дуже велика проблема для Ющенка: чи залишатися йому надалі самостійним прем’єр-міністром, чи перетворитися в “реформаторську” ширму для недемократичної по суті влади. Я думаю, що Тимошенко буде боротися. Якщо вона щось і успадкувала від Павла Лазаренка, то інформацію про джерела доходів тих людей, які перебувають при владі”.

Олександр Мороз, народний депутат України: “Обвинувачення, пред’явлені Юлії Тимошенко зараз, були відомі давно, ще до її призначення віце-прем’єром”. Він також заявив, що відставка відбулася в зручний політичний момент.

Лідер комуністів Петро Симоненко вбачає у звільненні Тимошенко відсутність у державі кадрової політики. У той же час він не надто вірить у те, що за віце-прем’єром немає гріхів: “Те, що було раніше відомо і щодо Лазаренка, і щодо ЄЕСУ, давало підстави сумніватися в принципі “чистоти” уряду, відсутності корумпованості. І взагалі, її не можна було призначати”.

Директор представництва МВФ в Києві Анрі Геск’єр: “Кожен, хто аналізує події в українській енергетиці, розуміє, що фундаментальні реформи в цьому секторі є ключем до вирішення проблем зростання економіки країни. Грошова оплата за електроенергію та газ — це єдиний шлях для прозорого й безперебійного забезпечення економіки України енергією. У минулому неплатежі були тим тягарем, який не давав розвиватися”.

Роман Безсмертний вважає, що відставка Юлії Тимошенко не могла відбутися без відома чи попередніх консультацій з Віктором Ющенком.

Петро Порошенко, народний депутат, лідер депутатської групи “Солідарність”: “Ми підтримуємо ті позитивні тенденції, яких було досягнуто у паливно-енергетичному комплексі, і вважаємо їх позитивними. Було ліквідовано квазі-фінансові схеми розрахунків у ПЕК, і фінансові потоки були направлені на розрахунки з шахтарями й атомниками”.

Сергій Терьохін, народний депутат України, партія “Реформи і порядок”. “Наша партія намагалася триматися подалі від такого роду суперечок, але в цій ситуації нас дійсно турбують дві речі. По-перше, активність правоохоронців щодо Юлії Володимирівни почалася саме в той момент, коли справи в паливно-енергетичному комплексі почали поступово покращуватися. Це вже наводить на роздуми. По-друге, прикро, що досі діє механізм радянських часів, коли людину відсторонюють від посади за клопотанням Генпрокуратури, ще не визнавши винною. Це грубе порушення прав людини і Конституції, а також привід звернутися до Конституційного Суду з поданням. Заява прем’єр-міністра про те, що всі функції віце-прем’єра з ПЕК він бере на себе, — єдиний вихід із ситуації, що склалася. І якщо на Ющенка буде чинитися тиск з боку Президента, аби призначити нового віце-прем’єра з вказанням конкретної особи, тоді стане ясно, заради чого було затіяно цю відставку”.

POSTUP - ПОСТУП
№12 (670),
20-21 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Удар Кучми
·Білл Клінтон попрощався з нацією

ПОГЛЯД
·Вода, освячена вірою
·Американці визнали Людиною 2000 року львів"янина Олександра Малюту
·Кеннеді - місце відпочинку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Енергетики хочуть позбавити струму копальні Червонограду
·Мешканців міста будуть лікувати телефонічно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нацрада призначила у Львові свого представника
·ЛАЗ збільшить виробництво або звільнить третину працівників
·Польські правоохоронці видали українським крадія машин

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Сергія Ратушняка знову судитимуть
·Удар Кучми

ПОСТУП У СВІТ
·Дітей продають через Інтернет
·Клінтон попрощався з нацією
·Жорстокий ритуал зміни президентів
·Відставка Естради неминуча
·СВІТООГЛЯД
·ХАКЕР

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Проблема розбитих голів залишається відкритою

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Хіт-парад електронних цяцьок
·Настає ера віртуального кохання
·Пожирачі космічної матерії
·Американські супервояки - майже роботи
·Електронна небезпека

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Чи існує третя стать?

ЛИЦАРІ В ПОСТУПІ
·Лицарство, Європа і ми

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Три тисячі підроблених Пікассо, Далі, Міро
·Найбільша скляна площа
·Невідомиф твір Генделя
·Голомоза співачка
·Імператору надіслали вірші про траву

СПОРТ-ПОСТУП
·Несподіваний лідер
·Андрія Тлумака викликали до збірної України!
·Бум-бум, Борисе!
·СПОРТ-БЛІЦ
·Блаттер уже договорився до абсурду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Багато м"яса і купальників