BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 СІЧНЯ 2001 року |

Вода, освячена вірою

ВОДОХРЕЩА

Зоряна ОНИШКЕВИЧ

Святом Хрещення Господнього закінчуються зимові святкування, які є особливо врочистим періодом у житті Церкви і тривали впродовж 12 днів – з 7 до 19 січня. Можливо, дехто скаже, що вже втомився від такої кількості свят, але, на мій погляд, це справді найбільш урочистий і приємний період у році, – коли кожна людина завдяки духовному піднесенню, яке притаманне цим святковим дням, має нагоду отримати позитивний заряд добра мало не на цілий рік.

Церква розглядає Хрещення Господнє як “свято просвіти” народів, оскільки, за її вченням, саме з хрещення Ісус почав просвіщати світлом євангельської істини.

Напередодні Хрещення святкують другий Святвечір, або “Голодну кутю”, яка “у скороченому вигляді” повторює обрядодії Різдвяного Святвечора (дотримання посту, куріння ладану, вечеря тощо), та має свої особливості: свячення води та “проганяння” куті. Звичаї та обряди святкування Святвечора – яскравий приклад поєднання дохристиянських і християнських вірувань українського народу.

Йордань (від назви ріки Йордан у Палестині) – народна назва християнського обряду освячення води на свято Водохрестя – Хрещення Господнього. Цей обряд здійснюється на згадку про хрещення Ісуса Христа в Йордані, описане у Євангеліях. Свято має й іншу назву – Богоявлення, – яка походить від того, що, згідно з євангельськими оповідями, під час хрещення Ісуса на нього зійшов із небес Бог-Дух Святий у вигляді голуба, і пролунав голос Божий, що промовляв: “Ісус – син улюблений Господа Бога”.

Освячена на Йордань вода символізує святу йорданську воду і має надприродні властивості й особливе призначення – адже жодного великого водосвяття в році більше немає. При освячуванні води читаються молитви зі Cтарого та Нового Завітів, просякнуті оптимізмом і на славу Господа, який через воду призводив до спасіння народи. Після занурення у воду трисвічника з восковими запаленими свічками Владика правицею благословить тричі воду, дихає на неї, а після цього відбувається благословення води хрестом. Мабуть, усім відомо, що освячена на Йордань вода не псується і не має запаху, завжди залишається свіжою. Деякі скептики вважають, що вода набуває таких властивостей внаслідок занурення у неї срібного хреста. Отець Йосиф Мілян вважає, що так можуть думати лише люди, котрим бракує віри, бо насправді не срібло чи ще щось матеріальне тримає воду свіжою, а віра, молитва, Дух Господній, який у ці дні сходить на нас. Тому потрібно мати в кожній хаті освячену воду для особливих випадків, як-от захист від хвороби та зла, благословення... Також йорданська вода потрібна, коли молодята йдуть до шлюбу, – їхні батьки благословляють свяченою водою і посипають молодят зерном як символом статку. І для хрещення немовлят у церкві завжди використовують воду, освячену на Водохрестя.

До речі, при такому святі нас зацікавила думка священика про “свячену воду” з крана, яку всім львів’янам вельми ґречно організував “Львівводоканал”, запросивши в цей день на свої водозабори священиків. Голова Патріаршої Комісії у справах молоді УГКЦ о. Йосиф Мілян вважає посвячення води у водозаборах-криницях подібним до сповіді по телефону і додає, що це придумано не без сарказму. “Благословити в резервуарі воду, щоби вона пішла по водогону, – це негативна модерна комедія. Священне дійство повинно відбуватися на відповідному рівні, люди мають дихати над цією водою і також приєднуватися до освячення своїми молитвами та вірою”, – переконаний о. Йосиф.

POSTUP - ПОСТУП
№12 (670),
20-21 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Удар Кучми
·Білл Клінтон попрощався з нацією

ПОГЛЯД
·Вода, освячена вірою
·Американці визнали Людиною 2000 року львів"янина Олександра Малюту
·Кеннеді - місце відпочинку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Енергетики хочуть позбавити струму копальні Червонограду
·Мешканців міста будуть лікувати телефонічно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нацрада призначила у Львові свого представника
·ЛАЗ збільшить виробництво або звільнить третину працівників
·Польські правоохоронці видали українським крадія машин

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Сергія Ратушняка знову судитимуть
·Удар Кучми

ПОСТУП У СВІТ
·Дітей продають через Інтернет
·Клінтон попрощався з нацією
·Жорстокий ритуал зміни президентів
·Відставка Естради неминуча
·СВІТООГЛЯД
·ХАКЕР

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Проблема розбитих голів залишається відкритою

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Хіт-парад електронних цяцьок
·Настає ера віртуального кохання
·Пожирачі космічної матерії
·Американські супервояки - майже роботи
·Електронна небезпека

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Чи існує третя стать?

ЛИЦАРІ В ПОСТУПІ
·Лицарство, Європа і ми

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Три тисячі підроблених Пікассо, Далі, Міро
·Найбільша скляна площа
·Невідомиф твір Генделя
·Голомоза співачка
·Імператору надіслали вірші про траву

СПОРТ-ПОСТУП
·Несподіваний лідер
·Андрія Тлумака викликали до збірної України!
·Бум-бум, Борисе!
·СПОРТ-БЛІЦ
·Блаттер уже договорився до абсурду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Багато м"яса і купальників