BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 СІЧНЯ 2001 року |

Несподіваний лідер

ШАХИ

Іван ГЕЛЕМЕЙ

У голландському супертурнірі у Вейк-ан-Зеє у 5-у турі вперше після лондонського матчу грали росіяни Ґаррі Каспаров і Володимир Крамник – екс-чемпіон і чемпіон світу. Особливої пікантності ситуації надало жеребкування: Каспарову належало грати білими фігурами, а відтак на сцені просто змушена була знову з’явитися “берлінська стіна”, яка, фактично, коштувала йому звання першого шахіста планети! Крамник не підвів шахову публіку – очікувана позиція через якусь хвилину вже стояла на шахівниці.

З такою ж швидкістю Крамник зробив і наступні 14 ходів, утім, ухилившись від варіанту, який пройшов колосальну перевірку в матчі. Чорні отримали свою міцність в обмін на цілковите визнання ініціативи білих – саме те, до чого і прагнув тоді ще претендент у Лондоні. Але Крамника як чемпіона у Вейк-ан-Зеє така статика, схоже, вже не влаштовувала – і на 20-у ході завдяки його зусиллям позиція вмить втратила свою звичність. Очі у Каспарова зблиснули, й він почав готувати облаву… Один блискучий хід змінював інший, але чорні щоразу вивертались і знаходили протидію планам білих. І все-таки перед контролем здавлося, що навіть неймовірна впертість не допоможе Крамникові врятувати його позицію – суцільні руїни. Та цейтнотний дим розвіявся, і... несподівано стало зрозуміло, що суперникам нічого не залишається, як підписувати мирну угоду.

Майже відразу після потиску рук з’ясувалося, що екс-чемпіон нібито випустив перемогу останнім цейтнотним ходом. Справжня драма Каспарова. Половину партії Крамник ходив по краю прірви, та знову втримався і, крім заслуженої “половинки”, здобув іще й солідну психологічну перевагу над своїм головним конкурентом за перемогу в турнірі! Тепер, після очного двобою, перегони двох “К” – головна інтрига голландського супертурніру.

А найтривалішою у п’ятому турі видалася партія голландця Тіммана з іспанцем Шировим. Враження таке, що Олексій Широв, який після чотирьох турів, ділив лідерство з двома “К”, спеціально затягував свою партію з Яном Тімманом, аби вже точно вийти вперед! У тому, що він переможе голландського ветерана (чорними!), у Широва, здавалося, не було жодних сумнівів. Тімман захищався, як міг, але аж надто велика різниця в мотивації була у цих двох шахістів: звичні “заспокійливі” прийоми Тіммана проти несамовитого Широва не спрацювали. Білі фігури убого розташувалися на двох останніх горизонталях, але перемогу чорні святкували тільки у глибокому ендшпілі. Широв здобув третю перемогу в турнірі, й у Вейк-ан-Зеє знову з’явився одноосібний лідер!
На відстані від турнірної інтриги змайстрував чергову нічийку Василь Іванчук.
Утім, його суперник – індієць Вішванатан Ананд, – граючи білими, справляв враження смертельно втомленого. І розуміння у львів’янина Ананд знайшов уже на 19-у ході.

Після краху з англійцем Майклом Адамсом у 4-у турі росіянин Олександр Морозевич “поласував” Сергієм Тивяковим. “Новому голландцеві” в цьому турнірі постійно не вистачає зовсім трішки, щоби зав’язати справжню боротьбу. У 5-у турі він спробував грати білими широко, за що черговий раз і був битий.
Танець важких фігур при різносторонніх рокіровках у Сицилійському захисті привів білих до безнадійного ендшпіля без двох пішаків. Тивяков навіть не став перевіряти техніку Морозевича і здався.

Зате нарешті прокинулася гордість у “справжніх” голландців: Єрун Пікет і Люк ван Велі у 5-у турі здобули свої перші перемоги! Пікет не залишив жодного шансу білорусові Федорову, а ван Велі довершив танець “умираючого лебедя” Петера Леко. Угорець у цьому турнірі цілком не схожий на себе, занадто нудний, а крім того, безініціативний. Але не варто “котити бочку” Леко: молодий гросмейстер зараз переживає найромантичнішу пору свого життя. Медовий місяць...

В останній партії туру нічию “розписали” англієць Майкл Адамс і болгарин Веселин Топалов.

Становище лідерів перед другим вихідним днем на турнірі набуло такого вигляду: 1. Широв – 4 очки; 2-4. Каспаров, Крамник і Морозевич – по 3,5; 5-6. Ананд і Адамс – по 3; 7-8. Іванчук і Тімман – по 2,5.

POSTUP - ПОСТУП
№12 (670),
20-21 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Удар Кучми
·Білл Клінтон попрощався з нацією

ПОГЛЯД
·Вода, освячена вірою
·Американці визнали Людиною 2000 року львів"янина Олександра Малюту
·Кеннеді - місце відпочинку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Енергетики хочуть позбавити струму копальні Червонограду
·Мешканців міста будуть лікувати телефонічно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нацрада призначила у Львові свого представника
·ЛАЗ збільшить виробництво або звільнить третину працівників
·Польські правоохоронці видали українським крадія машин

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Сергія Ратушняка знову судитимуть
·Удар Кучми

ПОСТУП У СВІТ
·Дітей продають через Інтернет
·Клінтон попрощався з нацією
·Жорстокий ритуал зміни президентів
·Відставка Естради неминуча
·СВІТООГЛЯД
·ХАКЕР

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Проблема розбитих голів залишається відкритою

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Хіт-парад електронних цяцьок
·Настає ера віртуального кохання
·Пожирачі космічної матерії
·Американські супервояки - майже роботи
·Електронна небезпека

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Чи існує третя стать?

ЛИЦАРІ В ПОСТУПІ
·Лицарство, Європа і ми

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Три тисячі підроблених Пікассо, Далі, Міро
·Найбільша скляна площа
·Невідомиф твір Генделя
·Голомоза співачка
·Імператору надіслали вірші про траву

СПОРТ-ПОСТУП
·Несподіваний лідер
·Андрія Тлумака викликали до збірної України!
·Бум-бум, Борисе!
·СПОРТ-БЛІЦ
·Блаттер уже договорився до абсурду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Багато м"яса і купальників