BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 СІЧНЯ 2001 року |

Голомоза співачка

"Роберто Деверо" Доніцетті у віденській Statsoper

ПРЕМ"ЄРА

Андрій СТЕШКО

Є на світі місце, де опероман, як і раніше, почуває себе не останньою людиною. Австрійська столиця – чи не єдине місто на Землі, де кожна людина, яка поважає себе, цікавиться музичним театром. Навіть тамтешні таксисти знають проблеми головного театру Відня – Staatsoper, а його тижневий репертуар так і відскакує в них від зубів. А якщо ви приїхали попрактикуватися в німецькій, спитайте віденця: “Як ви ставитеся до намету на даху будинку Опери?” Незважаючи на те, що ця споруда побудована з благими намірами (для спеціальних показів дитячих опер), ви почуєте у відповідь багато місцевих ідіоматичних виразів.

Повною мірою передати любов віденців до свого театру допоможуть спогади семирічної давності. У жовтні 1993 року знаменитий кінорежисер Іштван Сабо поставив оперу Верді “Трубадур”, дію якої переніс у будинок віденської Опери, зруйнований у 1945 році американськими бомбардувальниками. Коли завіса піднялася, публіка побачила сценографію, яка детально відтворювала історичні руїни, і в театрі вибухнув скандал. Публіка кричала “Бу!” (місцевий вигук несхвалення) і свистіла так, що виставу довелося надовго зупинити.

Кожний віденець вважає себе потенціальним директором Опери. Тому кожну прем’єру з п’яти-шести прем’єр сезону відвідують президент і канцлер, а разом із ними й уся віденська еліта. А на задвірках партеру існують стоячі місця, куди, немов на роботу, ходять затяті оперомани, які зверхньо позирають на багатих японських туристів. На гальорці можна зустріти людей із партитурами; для них є місця, обладнані мініатюрними лампами. Багато співаків дотепер відчувають страх перед цією “підкованою” публікою. Лучано Паваротті, скажімо, був “забуканий” ще зо п’ять років тому, і тепер у Відень його не запрошують.

Віденська Опера – театр репертуарний: вистави тримаються на сцені доти, поки публіка їх відвідує. Головний критерій, введений нинішнім директором театру Йоном Холендером, – 90% заповнення залу. Усі постановки, які збирають меншу кількість глядачів, зникають назавжди. Тому 40 оперних назв, що йдуть із вересня по червень, майже завжди ідуть з аншлагами. Уже понад сто років Оперою керують найвідоміші диригенти – від Густава Малера до Герберта фон Караяна. Але ніхто з них не затримувався надовго. Нинішній “генмуздиректор” ставить рекорд: контракт із ним укладено із 1990 до 2005 року. Колишній віденський імпресаріо Пласідо Домінго прийшов у театр на хвилі ксенофобії, коли зусиллями місцевих культурних чиновників із театру “вижили” італійця Клаудіо Аббадо. Після відходу Аббадо пост “генмуздиректора” був зовсім ліквідований. Щоправда, зараз віденці спохопилися – і з
2002 року запросили на роль головного диригента знаменитого японця Сейджі Озаву.

Директор Холендер зробив ставку на співаків молодого покоління, позбавлених “зоряних замашок”. За останні роки віденська Опера стала трампліном для багатьох оперних зірок. Це подобається уряду Австрії, оскільки бюджет театру не виходить за рамки встановленого. Хоча Домінго і Каррерас у театрі з’являються регулярно. Театральна естетика епохи Холендера – сучасний режисерський театр, але без авангардистських надмірностей.
Холендер пропонує різноманітний репертуар. Наприклад, через місяць тут відбудеться австрійська прем’єра однієї з найпохмуріших опер Бенджамена Бріттена “Біллі Бад” (двадцять чоловічих персонажів – і жодного сопрано). А днями віденці божеволіли на прем’єрі забутої опери Доніцетті “Роберто Деверо”.

“Роберто Деверо” – чарівна оперна вампука за мотивами англійської історії. Історія про те, як Єлизавета Англійська послала на плаху свого фаворита графа Ессекського, який покохав дружину герцога Ноттінгемського, запакована в класичний белькантовий набір віртуозних арій, палких дуетів і хорових фіналів. Доніцетті взагалі підживлював пристрасть до династії Тюдорів, написавши, окрім “Деверо”, ще три опери: “Єлизавета в замку Кенілворт”, “Анна Болейн” і “Марія Стюарт”. Перша донині залишається забутою, а дві інші відродилися в останні 30 років. Але “Роберто Деверо” вимагає такої вокальної техніки, що сьогодні головну партію Єлизавети співає лише одна співачка – словачка Едіта Груберова.

Груберова – явище у світовій опері просто унікальне. З’явившись якось у віденській Опері на заміну захворілої співачки, вона стала незамінною виконавицею високих колоратурних партій, але тільки в німецьких операх. Не дуже гарний, меланхолійний тембр її голосу поставив хрест на її спробах виступати в Італії в белькантовому репертуарі. Тому вона залишила спроби зачарувати батьківщину бельканто і цілком зосередилася на німецькомовних країнах, де гідно оцінили її вміння перетворювати недоліки свого голосу на його ж таки принади, а також феноменальну акторську майстерність виконавиці. У Швейцарії була навіть створено спеціальну фірму Nightingale, що випускає тільки її записи. У Відні Груберова раз на два роки співає нову виставу, поставлену спеціально для неї.

Нова постановка “Роберто Деверо” повністю тримається на примадонні, хоча навколо неї – молоді співаки високого класу (тенора Рамона Варгаса багато хто вважає новим Домінго, і не тільки тому, що він теж ріс у Мехіко, а іспанський баритон Карлос Альварес – уже зірка). Постановка румунського режисера Сільвіу Пуркарету зводиться до того, щоб не заважати співакам співати: єдина знахідка – це музей воскових фігур, які оживають за ходом дії. Сценографія Хельмута Штюрмера – культурологічна суміш сучасних англійських джентльменів із парасольками (хор), історичних костюмів єлизаветинської епохи (солісти) і зображення неаполітанського театру San Carlo, де проходила світова прем’єра опери Доніцетті.

Але все, що відбувається на сцені, забувається в той момент, коли примадонна починає виводити колоратурні пасажі. Такою запаморочливою технікою, мабуть, не могла похвалитися жодна співачка ХХ століття, включаючи і суперзірок. З десяток відтінків співу piano, легкість високих нот цілком заміняють відсутність соковитого тембру: італійці просто не можуть пробачити Груберовій її неіталійське походження. Але головне – це абсолютна акторська переконливість: стара королева, втомлена життям і владою, марно намагається розпрямити плечі і перебороти біль у попереку. У вогнисто-рудій перуці і шикарних театральних убраннях Груберова не боїться виглядати старою, хворою й огидною. Тож коли у фінальній сцені вона вихлюпує в зал разом із руладами всі жіночі страждання, а потім здирає з голови перуку й оголює лису маківку, зал зачаровано завмирає. А потім починається тридцятихвилинне шаленство.

Уже зараз квитки на всю другу серію прем’єрних вистав, що відбудеться у травні, розпродані...

POSTUP - ПОСТУП
№12 (670),
20-21 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Удар Кучми
·Білл Клінтон попрощався з нацією

ПОГЛЯД
·Вода, освячена вірою
·Американці визнали Людиною 2000 року львів"янина Олександра Малюту
·Кеннеді - місце відпочинку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Енергетики хочуть позбавити струму копальні Червонограду
·Мешканців міста будуть лікувати телефонічно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нацрада призначила у Львові свого представника
·ЛАЗ збільшить виробництво або звільнить третину працівників
·Польські правоохоронці видали українським крадія машин

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Сергія Ратушняка знову судитимуть
·Удар Кучми

ПОСТУП У СВІТ
·Дітей продають через Інтернет
·Клінтон попрощався з нацією
·Жорстокий ритуал зміни президентів
·Відставка Естради неминуча
·СВІТООГЛЯД
·ХАКЕР

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Проблема розбитих голів залишається відкритою

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Хіт-парад електронних цяцьок
·Настає ера віртуального кохання
·Пожирачі космічної матерії
·Американські супервояки - майже роботи
·Електронна небезпека

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Чи існує третя стать?

ЛИЦАРІ В ПОСТУПІ
·Лицарство, Європа і ми

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Три тисячі підроблених Пікассо, Далі, Міро
·Найбільша скляна площа
·Невідомиф твір Генделя
·Голомоза співачка
·Імператору надіслали вірші про траву

СПОРТ-ПОСТУП
·Несподіваний лідер
·Андрія Тлумака викликали до збірної України!
·Бум-бум, Борисе!
·СПОРТ-БЛІЦ
·Блаттер уже договорився до абсурду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Багато м"яса і купальників

 

Офтальмоскопы Prestige Plus welch allyn одни из лучших на рынке медицинского оборудования. ; дитячі бодіки