BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 19 СІЧНЯ 2001 року |

Не можемо втрачати традицій

МЕЛЬНИК

Христос хрищається!

Якось зависло Свято Водохрещі – між робочим та вихідним. Нібито всі й працюють, але ж таки кожен подбає, щоби набрати додому освяченої йорданської водиці та покропити по кутах, щоби вигнати злих духів і нечисту силу.

Такі вже наші християнсько-поганські звичаї. Та ще й тяжіє над ними вантаж кількадесятирічного більшовицького язичництва, якому приходить на зміну від поклоніння іншому ідолові – грошовому мішку.

Отак ми й висимо: поміж Заходом і Сходом, поміж гріхами та цнотами, поміж нуждою та багатством, поміж хворобами та здоров’ям... Залишаються хіба що мрії та сподівання на щось краще, світліше, чесніше....

Хоча світ не сприяє тим сподіванням. Але ж не можна жити без мрії, без Віри... Бо чим же тоді відрізнятиметься людина, створена за образом та подобою Божою, від якогось звичайного хижака чи плазуна?

Хочеться вірити, що, може, ми вже дійшли до тієї межі, за якою відкриється шлях до Добра...

Сто років тому саме у ці дні господарем Святоюрського храму став Слуга Божий Митрополит Андрей Шептицький – найвидатніший галичанин ХХ століття. Людина, яка сто років тому започаткувала відродження нашої Церкви. Передучора довелося мені взяти участь в урочистій Служби Божій з цієї нагоди – стояти разом з усіма у храмі, слухати і самому шепотіти молитви, хреститися “В ім’я Отця, Сина і Духа Святого...”

...І слухати проповідь владики Любомира Гузара. Мудрі прості слова, доступні для розуміння кожного: “Ми як свобідна держава маємо очі, звернені на Західну Європу. І дуже часто шукаємо там вартостей, які нам дуже потрібні, – пошану до прав людини, правову державу... Нам часами здається, що наше духовне спасіння може прийти лише з Заходу.

Митрополит Андрей Шептицький багато їздив по світі, вмів і хотів бачити добро у різних культурах і країнах. Але Митрополит Шептицький дає нам рецепт на наші духовні недуги, щоби ми не шукали нашого спасіння поза кордонами нашої країни, а щоби шукали його у нашій історії і традиції.

Бо те, що зробило Європу Європою, побудовано на тому самому материку, що й наша культура і духовність, – на Святому Євангелії, на християнстві. Не треба бігати по світі й вишукувати, а треба глянути у душу нашого народу, в нашу традицію...

Щоб знайти ліки, щоб оздоровити нашу душу і душу всього народу, задля вказання того, де нам шукати рятунку, звідки черпати силу, яка може врятувати наш нарід духовно, – треба звернути увагу на нашу традицію. Ми мусимо зішкребти весь той бруд, що його нам накинуто, щоб дійти до чистих перл, до самого джерела життя. Туди, де вказував Митрополит Андрей Шептицький.

Просім через заступництво Слуги Божого Митрополита Андрея у Бога, щоб наш нарід відродився, щоби ми стали собою, щоби ми мали внутрішню силу, щоби ми стали знову на шлях праведності – на шлях Євангелія.”

Ще раз мав я змогу переконатися, чому всі окупанти намагалися насамперед знищити нашу історичну пам’ять, нашу традицію. Насамперед треба показати, що українець – тупий, затурканий, ледачий, не може жити без батога над своїм карком. З іншого боку – гайдамака і зарізяка, якому не місце у цивілізованому суспільстві. Скільки писали про жидівські погроми, про “бандитів” з УПА, про Дем’янюка! Тепер знову витягнули на світ Божий старі кадебістські байки про Першу дивізію УНА – або, як її більше називають, СС “Галичина”. Поляки вкотре починають повторювати маячню про участь дивізійників у придушенні Варшавського повстання у 1944 році.

Чомусь забули, що їх славетний генерал Владислав Андерс сам заступився за дивізійників, коли вони здалися англійцям і перебували в італійських таборах.
Польський еміграційний уряд у Лондоні надав після війни командирові дивізії Петрові Шандруку найвищу військову відзнаку – орден “Віртут і мілітарі”, а тепер польська та англійська преса намагаються зробити з нього воєнного злочинця.

Британці здали у 40-х роках тисячі “переміщених осіб” “совєтам”, які відправили їх на смерть чи у табори. Тепер шукають собі в Англії індульгенції, бо коли вони вже прихистили “злочинців-дивізійників”, то кого ж то вони віддавали Сталінові? Хіба що ще більших “злочинців”. А полякам теж хотілося б, щоби менше говорили про їх воєнні злочини. Як, наприклад, про голосний останнім часом жидівський погром, здійснений поляками у містечку Єдвабне в липні 1941 року.

Хоча і ми самі, як і наші “провідники”, немало сприяємо поширенню поганої слави про наш народ. Чого варті всі ті “касетні війни” та гучні справи всіляких лазаренків... Виглядає так, що страшно буває декому потикатися за кордон, щоби там, бува, не заарештували.

Забуваємо, що добрі справи мають слабший розголос, аніж скандальні. Отож і створюється враження, що все так зле і погано в нашому домі.

Однак не треба втрачати надії і віри у краще. І робити хоч маленькі, та добрі справи. Допомогти потребуючому, потішити зневіреного, відкрити віруючому дорогу до Храму. І пам’ятати, якого ми роду. Бо інакше буде біда, з якої ніколи не виберемося.

А нині...

Христос хрищається!

І ми знову маємо шанс відродитися і спасти наші душі.

Ігор МЕЛЬНИК

POSTUP - ПОСТУП
№11 (669),
19 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Основний інстинкт
·Чи зросте після пенсій зарплата?

ПОГЛЯД
·Медики вважають, що навчання у другу зміну шкодить школярам
·Не можемо втрачати традицій

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·На які гроші житиме наше місто у 2001 році
·Екологи знатимуть, як зробити копальні безпечними для довкілля
·У Львові можуть убити за одну цигарку
·КІЛЬКА СЛІВ
·Колишній готель "Україна" обіцяють відреставрувати
·Фахівці радять кожному бути готовим до звільнення з роботи
·Підприємців умовляють не порушувати митні правила

ГАЛИЦЬКА СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львову потрібні базари чи багатоповерхові супермаркети?
·Чиновники від медицини не визнають початку епідемії кору на Львівщині

ПОСТУП З КРАЮ
·Парламенту вдалося реалізувати основний інстинкт
·Чи підвищать після пенсій зарплату?
·Ющенко здався?
·Візит Папи Римського перенесено
·КРАЙ
·Доноси у школах скасував прокурор

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Репресії на Острові Свободи
·Бородіна спіткала доля Лазаренка
·Джозеф Кабіла замінив свого батька
·Австрійці виплатять компенсації жертвам Голокосту

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Кучма і Тимошенко загрожують гривні
·Ненормальний долар
·Німці викликають до суду євро
·СВІТ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Життя - смугасте, як матрац... І раптом - однотонний
·Вона - мрійниця
·Нивка і бурок

АРТ-ПОСТУП
·"Асоціації-2000" - виставковий розлам
·Смерть у Львові

АВТО-ПОСТУП
·Літаючі автомобілі - вже не фантастика
·Повний "фарш" в автомобілі
·Вантажівки робитимуть гуртом
·Крах американської мрії

СПОРТ-ПОСТУП
·Медведєв уже програв
·У першому рейтингу тисячоліття Україна - 34-а
·Україна без нагород
·Міхаель Шумахер може залишити "Феррарі"
·Грузини втрачають свою футбольну гордість
·Геннадій Защук: Формула українського чемпіонату повинна бути комбінована
·З Каспаровим - нічия

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У метро роблять масаж
·ГОРОСКОП