BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13-14 СІЧНЯ 2001 року |

Австралійці випадково винайшли біозброю

Від абсолютно смертельної мишачої віспи до людської - один крок

БІОТЕХНОЛОГІЇ

Денис МІНЧУК

Австралійські вчені, працюючи над протизаплідним засобом для мишей, були вражені, коли від їхнього препарату загинули всі піддослідні тваринки.
Виявилось, як повідомляє в останньому номері журнал New Scientist, що вчені, здійснивши звичайну генетичну мутацію, випадково вивели абсолютно смертельний для мишей вірус. Австралійські вчені стверджують, що якби вірус потрапив у природу, він міг би винищити всю популяцію цих гризунів.

Намагаючись вивести дієвий засіб для боротьби з мишами, австралійські вчені у вірус мишачої віспи (яка зазвичай викликає захворювання середньої тяжкості) ввели ген, що відповідає за вироблення органічної речовини інтерлейкін-4.
“Сенс цієї операції, – пояснює доктор Рон Джексон, – полягав у тому, щоб стимулювати імунну реакцію на мишачі яйцеклітини з метою контрацепції, однак ефект був зовсім іншим: у результаті експерименту виявилася повністю пригніченою та частина імунної системи, яка у звичайних умовах мобілізується на боротьбу з вірусною інфекцією”.

Найцікавіше, що мишача віспа дуже споріднена з людською віспою, тож якщо провести таку ж просту операцію з вірусом людської віспи, то ця хвороба, боротьба з якою ще два десятиліття тому офіційно вважалася “переможно завершеною”, може знову з’явитися, причому в значно складнішому варіанті (як стверджують учені, вона навіть буде здатна протистояти вакцинам). Не випадково австралійські вчені забили на сполох, закликаючи міжнародну спільноту переглянути й удосконалити міжнародну конвенцію з непоширення хімічної зброї, щоб не дозволити подібним відкриттям потрапити в руки зловмисників. Як сказав Рон Джексон, “було б непогано переконатися в тому, що який-небудь ідіот не спробує ввести людську версію інтерлейкіну-4 у людську віспу, оскільки це різко збільшило б небезпеку епідемії захворювання”.

Можливість виведення людської віспи, проти якої всі існуючі вакцини не будуть дієвими, викликало переполох серед учених-спеціалістів. (Треба сказати, що генетичні модифікації не є рідкісним явищем у науці, адже таким чином дослідники намагаються досягати лікування людського організму на клітковому рівні, але до цього часу ніхто не говорив про можливість створення смертельно небезпечного вірусу, і навіть ті ж австралійці 5 років тому під час опитування серед генетиків, проведеного New Scientist, запевнювали, що вивести небезпечні віруси “дуже складно, якщо не неможливо”). Професор Джон Бартлетт, співдиректор балтиморського Центру досліджень цивільної біооборони імені Джона Гопкінса, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що “не думає, що для ініціювання глобальної епідемії потрібно щось небезпечніше, аніж уже існуюча віспа. І це дуже непокоїть: на межі виживання може опинитися все людство, оскільки ні в кого немає імунітету до цього штаму віруса, а отже, і хвороби “. Він також сказав, що “для створення нової вакцини знадобиться щонайменше кілька років, а у світі є і країни, і окремі особи, які можуть спробувати це використати. Сюзан Майєр, яка представляє групу Genewatch, сказала, що отриманий австралійськими вченими новий вірус свідчить, “наскільки непередбачуваною може бути генна інженерія”. Вона також закликає зробити біотехнологічні розробки більш відкритими.

Як справедливо зазначає німецький Der Spiegel, постає запитання, чи взагалі такі результати варто публікувати. До честі австралійських учених, спершу вони порадились із представниками їхнього уряду. Крім того, вони переконані, що використовувані ними методи мають бути відомі у всьому світі, щоби попередити своїх колег та громадськість про можливу небезпеку. Ширшу інформацію про свої експерименти австралійські вчені планують опублікувати у “Журналі вірусології”, який має вийти в лютому.

Нагадаємо, що віспу, яка коли не вбивала, то спотворювала людей, було придушено аж на початку ХХ століття завдяки масовій вакцинації населення.
Востаннє спалах цієї хвороби було зафіксовано в Сомалі у 1977 році – і через кілька місяців після цього Всесвітня організація охорони здоров’я публічно заявила, що хворобу подолано. Щоправда, США зберігають деяку кількість запасів вірусу з експериментальною метою, незважаючи на вимоги деяких учених повністю їх знищити.

POSTUP - ПОСТУП
№8 (666),
13-14 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·"Репортери" нас оцінили
·Старий Новий рік

ПОГЛЯД
·Вводити додаткове керівництво у "Львівобленерго" недоцільно
·ЗВЕРНЕННЯ
·СВЯТА ТРИВАЮТЬ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Для Львова бюджет 2001 буде бюджетом виживання
·Юрій Костенко за Кучму й українську правицю одночасно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Понад 500 будинків можуть залишитися без тепла
·Зі старих ощадкнижок 84-літнім вкладникам дадуть по 48 гривень
·Хабарництво залишається плямою на репутації влади

ПОСТУП З КРАЮ
·НОВИНКИ
·Гряде розпродаж України
·Який він - Державний бюджет 2001 року?

ПОСТУП У СВІТ
·Перемога чеських телевізійників
·Новий політичний союз у Польщі
·Наскільки можливе в Інтернеті приватне життя?
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Як визначити діагноз
·Цікаве про предків
·Потепління зашкодить алергікам

ПОСТУП НАУКИ
·Звідки пішла людина
·Земля старіша, ніж здається
·Мавпу схрестили з медузою
·Австралійці випадково винайшли біозброю

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·У чому ми шукаємо задоволення?

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Перша україномовна історія Європи
·Магія слова
·Журнал для всіх

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Найкраще з Ворхола
·АРТ-НОВИНИ
·Заарештовано викрадачів Ренуара і Рембрандта
·У Леннона вкрали окуляри

СПОРТ-ПОСТУП
·Розлучення може коштувати Беккеру 7 мільйонів доларів
·"Полонію" пройшли, на черзі - "Будівельник"
·Футбол поза законом
·Чи виграє Василь Іванчук перший супертурнір тисячоліття?
·Марадону хочуть посадити

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж для нової жінки