BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13-14 СІЧНЯ 2001 року |

Цікаве про предків

Аналіз ДНК, взятої з кісток дитини-неандертальця, яка померла 29 тисяч років тому, з очевидністю дозволяє зробити висновок: неандертальці – наші далекі родичі, але не безпосередні предки.

Незважаючи на те, що чимало антропологів вважали неандертальців “тупиковою гілкою еволюції”, однак були й учені, які спростовували цю думку. За узвичаєною теорією, предки сучасної людини з’явилися в Африці, згодом швидко поширилися на планеті, захоплюючи території, населені іншими представниками – тими ж неандертальцями, наприклад. Обґрунтування цієї теорії можна знайти й у тому факті, що неандертальці домінували на території Європи понад 100 тисяч років тому, проте 28 тисяч років тому їхня популяція вимерла.

Тепер у більшості антропологів є незаперечний аргумент – результат аналізу ДНК. Для аналізу була взята мітохондріальна ДНК – ДНК з особливих внутрішньоклітинних тіл, що є “енергетичними заводами” живої клітини.
Мітохондріальну ДНК легше аналізувати, ніж ДНК із ядра клітини, тому що в одній клітині міститься майже 1000 мітохондрій і концентрація мітохондріальної ДНК в екстракті набагато більша. На відміну від звичайної ДНК, мітохондріальна успадковується винятково по материнській лінії.

Розбіжності між ДНК неандертальця і ДНК сучасної людини сягають 7 %.
Насправді, це дуже багато! Якщо розрахована вченими середня швидкість мутацій правильна, то це означає, що спільний предок неандертальця і сучасної людини жив майже 500 тисяч років тому. Далі наші дороги розійшлися.

Дані останніх аналізів щодо рештків неандертальців дозволяють ученим стверджувати, що основою їхньої дієти було м’ясо. Хоча, зрозуміло, що така процедура, як до прикладу, плазмолифтинг киев, їм ще не була відома. Наші далекі “брати” харчувалися так, як у наші дні харчуються чимало хижаків, наприклад: вовки і леви. Таким чином, підтверджується теорія, що неандертальці були сильними, вмілими мисливцями, а не просто “бічною гілкою людства”, що тихо вимирає у своїх печерах. Об’єктом полювання для неандертальців були, очевидно, мамонти.
“Звичайно, вони не просто бродили навколо своїх стійбищ, сподіваючись зустріти хоч якусь тварину, придатну для їжі, – стверджує антрополог Тринкаус. – Сидіти на тваринній дієті може тільки ефективний хижак. Це свідчить про вищий рівень соціальної організації і складнішу комплексну поведінку порівняно із тією, яку передбачають у неандертальця”.

Декілька років тому неандертальців вважали просто примітивною бічною гілкою предків сучасної людини, добре пристосованою до умов льодовикового періоду, яка вимерла все-таки через свою примітивність.

Завдяки накопиченню нових фактів (знахідок стійбищ, розкопок, переосмислення раніше отриманих знань) ставало зрозумілим, що неандертальці не такі прості, як здавалося. Вони жили пліч-о-пліч із нашими предками (понад 24000 років тому), робили і носили прикраси, мали досить хитро зроблені інструменти і зброю, (хоча це припущення дуже суперечливе!) могли навіть схрещуватися із вже існуючими Homo sapiens. “Беручи до уваги їхнє мистецтво і дуже складні поховання, відмінності між сучасною людиною того часу дуже несуттєві”, – говорить Тринкаус.

Однак життя неандертальця було важке, жорстоке і коротке. На їхніх рештках чимало слідів од травм та ушкоджень. Певна необхідність полювати в суворих для виживання умовах (льодовиковий період усе-таки!) сприяла травматизму, і в середньому неандертальці довго не жили. М’ясну їжу для людини в сучасному світі вважають нездоровою. Проте якщо ти знаєш, що життя – коротке, а навколо вирують жорстокі морози, то чи варто замислюватися над дієтою, якщо найперше бажання – вижити?

POSTUP - ПОСТУП
№8 (666),
13-14 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·"Репортери" нас оцінили
·Старий Новий рік

ПОГЛЯД
·Вводити додаткове керівництво у "Львівобленерго" недоцільно
·ЗВЕРНЕННЯ
·СВЯТА ТРИВАЮТЬ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Для Львова бюджет 2001 буде бюджетом виживання
·Юрій Костенко за Кучму й українську правицю одночасно
·КІЛЬКА СЛІВ
·Понад 500 будинків можуть залишитися без тепла
·Зі старих ощадкнижок 84-літнім вкладникам дадуть по 48 гривень
·Хабарництво залишається плямою на репутації влади

ПОСТУП З КРАЮ
·НОВИНКИ
·Гряде розпродаж України
·Який він - Державний бюджет 2001 року?

ПОСТУП У СВІТ
·Перемога чеських телевізійників
·Новий політичний союз у Польщі
·Наскільки можливе в Інтернеті приватне життя?
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Як визначити діагноз
·Цікаве про предків
·Потепління зашкодить алергікам

ПОСТУП НАУКИ
·Звідки пішла людина
·Земля старіша, ніж здається
·Мавпу схрестили з медузою
·Австралійці випадково винайшли біозброю

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·У чому ми шукаємо задоволення?

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Перша україномовна історія Європи
·Магія слова
·Журнал для всіх

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Найкраще з Ворхола
·АРТ-НОВИНИ
·Заарештовано викрадачів Ренуара і Рембрандта
·У Леннона вкрали окуляри

СПОРТ-ПОСТУП
·Розлучення може коштувати Беккеру 7 мільйонів доларів
·"Полонію" пройшли, на черзі - "Будівельник"
·Футбол поза законом
·Чи виграє Василь Іванчук перший супертурнір тисячоліття?
·Марадону хочуть посадити

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж для нової жінки