BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 12 СІЧНЯ 2001 року |

Ще раз про цивільну відповідальність

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів передбачено пунктом 24 статті 6 Закону України від 07.03.96 р. “Про страхування” (далі – Закон про страхування). Обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди життю, здоров’ю або майну третіх осіб внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. “Третіми” особами називаються всі особи, які не є страховиками (ті, хто страхує, їх можна назвати першими особами), ані страхувальниками (ті, хто застрахований, другі особи), яким заподіяно шкоду транспортним засобом внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Простіше кажучи, це всі постраждалі пасажири, пішоходи, інші водії тощо.
Таким чином, якщо ви, маючи страховку цивільної відповідальності, завдали ненавмисної шкоди здоров’ю, життю інших осіб, то страхова компанія за вас відшкодовує до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 грн.) за шкоду життю та здоров’ю і в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день укладення договору страхування (25500 грн.) у разі майнової шкоди. Головним документом у страхуванні цивільної відповідальності водія є Постанова Кабінету Міністрів України від 28.09.96 р. №1175 “Про порядок і умови проведення обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів” (далі – Постанова про страхування). Таким чином, наявність поліса робить безглуздими “розборки” у болючих питаннях: хто винен у ДТП і чим компенсуватиме збитки. Компенсуватиме збитки страхова компанія винного водія.

За офіційною статистикою кількість ДТП на рік становить 120-150 тис. випадків (за неофіційною – 320 тис.), кількість постраждалих – 30-42 тис. осіб, при цьому гине 5-6 тис. осіб, і для того, щоб компенсувати ці втрати, і запроваджено страхування цивільної відповідальності водія.

Наразі, незважаючи на обов’язковість цивільного страхування відповідальності власників транспортних засобів, ані Кодекс про адміністративні правопорушення, ані Правила дорожнього руху не передбачають відповідальності водіїв за відсутність поліса. А відповідно до наказу МВС від 04.09.2000 р., робітники ДАІ здійснюють контроль за наявністю поліса і проводять роз’яснювальну роботу щодо необхідності його придбання для тих, у кого він відсутній, але не повинні застосовувати жодних адміністративних санкцій.

До речі, є єдина категорія звільнених від купівлі поліса – це інваліди.
Причому мотоколяскою або спеціально обладнаним автомобілем з розпізнавальним знаком “Інвалід” повинен особисто керувати інвалід – громадянин України. Вони не укладають зі страховиками договору обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, а вважаються застрахованими Моторним (Транспортним) страховим бюро. Також не підлягають страхуванню ті, хто має міжнародні страхові поліси “зелена карта”.

Інші категорії власників транспортних засобів можуть розраховувати лише на знижки. Так, у разі укладення одним страхувальником договорів обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів щодо 30 і більше транспортних засобів на 6 місяців і більше розміри страхових платежів зменшуються на 20 відсотків. Ця пільга перш за все зацікавить АТП.
50 відсотків знижки (лише на легкові автомобілі) мають власники транспортних засобів – пенсіонери (громадяни України), які особисто керують транспортним засобом.

Відповідно до пункту 7 Положення про страхування, страхова організація має право зменшувати розмір страхових платежів з метою заохочення власників транспортних засобів, які постійно забезпечують безаварійну експлуатацію своїх транспортних засобів, а також підвищувати розміри страхових платежів власникам транспортних засобів, з вини яких сталися страхові випадки (на умовах, що встановлюються Моторним (транспортним) страховим бюро), але не більше ніж 50 відсотків розміру страхового платежу в обох випадках. Тобто треба пам’ятати, що при скоєнні аварій можна наразитися навіть на збільшення страхових тарифів, що дуже нагадує збір на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, який запроваджується для всіх підприємств та організацій України з 1 січня 2001 року.

Також треба зауважити, що в разі настання страхового випадку та виплати страхового відшкодування третій особі страховою організацією в обсязі більшому, ніж 25 відсотків страхової суми, страхувальник, із вини якого була скоєна дорожньо-транспортна пригода, повинен переукласти договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності. Тобто доведеться придбати новий поліс.

А от за кордоном страховий поліс у звичайному випадку не діятиме. Відповідно до пункту 8 Положення про страхування, у разі виїзду за межі України страхувальник-резидент зобов’язаний укласти додатковий договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності на умовах, встановлених Моторним (транспортним) страховим бюро, якщо згідно з полісом користування транспортним засобом за межами України потребує обов’язкового страхування цивільної відповідальності на умовах країн відвідання. Тобто при виїзді за кордон необхідно придбати “зелену карту”.

Звісно, в одному матеріалі розповісти про всі нюанси цієї справи неможливо, а тому радимо вам відвідати інтернетівську сторінку www.auto.lviv.ua, а також придбати страховий поліс цивільної відповідальності.

POSTUP - ПОСТУП
№7 (665),
12 СІЧНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Проголошено Рік Митрополита Андрея графа Шептицького
·Вирок у "касетній справі" ухвалить Тарас Чорновіл?

ПОГЛЯД
·Львів знову поринає у мітингову стихію?
·Перше засідання міської ради у новому тисячолітті
·ТРУБА

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські вчителі готуються до страйку
·...А Служби Божі Папа відправить на іподромі
·Військовослужбовець намагався продати гранатомети "Муха"
·КІЛЬКА СЛІВ
·УНА-УНСО вже готує похорон Георгія Гонгадзе у Львові
·Молоде вино в старі міхи Львівської облдержадміністрації

ГАЛИЦЬКА СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Пограбували особу, що називає себе королем
·Організації у сфері молодіжного працевлаштування, єднайтеся!

ПОСТУП З КРАЮ
·Парламент не зміг звільнити Потебенька
·В очікуванні політичної сецесії?
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Біляна Плавшич відкидає звинувачення
·Гладіатори кохання на "острові спокус
·Хто викрав американця Глака?

ПРОЕКТИ ПОСТУПУ
·"Пункт перетину": Лодзь-Штутгарт-Львів

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Скандал довкола ЗАлКу набирає обертів
·Атака на глобалізацію продовжиться
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Сучасне мистецтво музейної проби

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Ще раз про цивільну відповідальність
·За новинками - у Детройт

СПОРТ-ПОСТУП
·Чеченці завоюють Росію футболом
·ФІФА покінчить з безпорядками на стадіонах
·Марина та Гвендаль: злиття на льоду
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж для нової жінки