BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21-27 ГРУДНЯ 2000 року |

Як ми на Андрія ворожили

Андрію, Андрію, коноплі сію, спідницею волочу, бо дуже заміж хочу

ЗВИЧАЇ

Дарія ЦВЕК

З давніх-давен молодь збиралася 13 грудня на вгадування своєї долі. В основному були зацікавлені в цьому дівчата. Збиралися невеличким гуртом на такі вечорниці вдома, в кого була більша кімната. Дівчата хотіли, щоб те, що вони розгадували, залишалося в таємниці, щоб хлопці не насміхалися з них, якщо ворожба вийде невдало. Тільки під кінець ворожби запрошували їх до хати.

Згадую і я, як це було колись за моїх молодих літ. А було це так. На Андрія питалися першого, якого зустріли, чоловіка, як йому на ім’я, щоб дізнатися в такий спосіб ім’я свого обранця. Вірили також у сни, бо в цю ніч сняться тільки віщі сни. Робили це так: на папірчиках однакової величини записували різні імена хлопців, кожен папірець скручували у рулончик і клали під подушку. Раненько, щойно прокинувшись, дівчина однією рукою витягала один папірець та читала ім’я свого судженого. Було ще таке ворожіння: під три однакові глибокі тарілки клали хрест, книжку і обручку. Книжка – це буде науковець, хрестик – священик, обручка – розлучений. Тарілки міняли, і дівчата із зав’язаними очима вибирали собі одну з них. Скільки було сміху і радості, якщо ворожба співпадала із планами даної дівчини. Ще не було кінця ворожбі. Всі роззувалися і складали своє взуття в рядочок до дверей. Котрої черевик прийшов перший до порога, та першою вийде заміж.

Дуже веселою хвилиною було те, коли дівчата складали свої балабухи і запрошували до хати собаку. Балабухи були замішані з муки, до якої носили в роті воду. Сміху було при тому чимало, бо якщо котрась засміялася, то вода виприскувала з рота. Дехто в такий балабух клав шматок ковбаски або котлетки для приманки. Часто і це не допомагало, бо собака була або голодною, або з’їдала всі підряд. Тоді настрій у дівчат погіршувався, бо кожна хотіла стати в цьому році на рушник. Траплялося, коли дуже припрошували собаку взяти пиріжок, то вона брала в зуби і виходила з хати. Це було дуже небажаним: видно, що старости вийдуть з хати, коли дівчина не дасть згоди на весілля з даним женихом. Опишу ще таку ворожбу з воску, до якої ми вдавалися: на глибоку миску з водою виливати розтоплений віск. Застиглий віск мав зображати портрет обранця. Тут треба було виявити багато фантазії, щоб визначити образ, вилитий із воску. Ми, дівчата, знали, хто кому симпатизує, і в тому напрямку шукали риси даної особи, щоб розвеселити її.

Шукали своєї долі і на сірниках. На тарілку з водою клали два сірники: один – то хлопець, другий – то дівчина. За подихом повинні вони разом зійтися.
Мусите знати, що ми приблизно знали, хто з ким дружить, чи має якесь бажання з ним зустрічатися, тому нам було легко відгадувати бажання даної особи. Якщо під подихом сірники зійшлися, то це було доброю ознакою.

Кожна з дівчат хотіла знати, за скільки часу вбере весільний вінок. Для того нанизували золоту обручку на волосинку даної дівчини і так тримали над кришталевою вазою або склянкою. Скільки разів обручка вдарила по вінцю, через стільки місяців одружиться, залежно яке завдання дано обручці. Було також цікаво попробувати і таку ворожбу: в сірникову коробочку закладали два сірники, позначали, хто хлопець, а хто дівчина. Одночасно треба було їх запалити. Якщо сірники, палаючи, схилилися один до одного, то це було на радість для всіх, бо всі знали, про кого тут була задумана ворожба.

Ще так ми бавилися: кожна дівчина вибирала собі назву квітки, тоді запрошували хлопців зайти до кімнати, і кожний мав собі вибрати по квітці.
Якщо це зійшлося, то ми вірили, що це є правдива дружба. Під кінець ворожіння хлопців, котрі нетерпляче вистукували під дверима, запрошували до кімнати.
Тоді починалися товариські забави: “зіпсутий телефон”, “шукати Петра з зав’язаними очима”. Не знаю, чи тепер є в моді товариські забави. А колись було.

Дівчата на такі вечорниці напікали пиріжків з маком. Для забави в один пиріжок накладали перцю. Хто знайшов такий пиріжок, мав поцілувати господиню.
А хто знайшов з горіхом – був королем забави, мав організувати товариські забави, бо в ті часи не було радіо, апаратів для награння музики, а ми – молоді студенти – хотіли повеселитися. Були такі умільці, що вміли грати на гребінцях. А ми були такі їм раді, що ще й підспівували. Обов’язком хлопців було відпровадити дівчину додому. При тій нагоді дівчата дорогою рахували кілки в парканах: “вдовець-молодець”. Як попадав кілок на “молодець”, то було стільки радості і сміху, що годі описати. Хоча, по правді, ми не дуже вірили в таку ворожбу – то лише була нагода зайвий раз розвеселитися, бо часами і навчання, яке не було легке, нам набридало.

POSTUP - ПОСТУП
№208 (652),
21-27 ГРУДНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Прощання без сліз
·Львів теж за "Україну без Кучми"?

ПОГЛЯД
·Місто, яке любить Миколая
·Що приносить нам Миколай?
·Різдвяна історія

ПОСТУП З КРАЮ
·Хроніка новітнього опору
·МВФ відновив фінансування України

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Нетаньягу сходить з дистанції
·Млявий апокаліпсис
·Замах на віце-мера Москви

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·Як обирають Главу Української Греко-Католицької Церкви?
·Газовий ватран

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

СВЯТА У ПОСТУПІ
·Як ми на Андрія ворожили
·Нашим найменшим на день святого Миколая

КАЗКОВИЙ ПОСТУП
·Смак різки від Святого Миколая

КОНЦЕПТУАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Концепція розвитку Львова

АРТ-ПОСТУП
·Золотория у лінотипах
·"Прометею" вогню не забракне
·Колекція Сергія Косенка

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонат Італії - під загрозою
·Ромаріо повертається в Европу
·У Луїша Фігу - "Золотий м"яч"
·"Динамо" таки позбувається Деметрадзе
·Левицького дискваліфіковано
·Пам"яті великого тренера

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·"Поступ" і "Фільтр" роздають призи, або Чому варто передплатити "Поступ"?
·ГОРОСКОП