BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21-27 ГРУДНЯ 2000 року |

Як обирають Главу Української Греко-Католицької Церкви?

КАНОН

– Яку Церкву очолював Мирослав Іван Любачівський?

– Патріарх Мирослав Іван був Главою і Батьком своєправної помісної Церкви. Церква, про яку мова, – це частина Київської Церкви, яка підписала унію з Римським престолом. Офіційною назвою цієї Церкви є Українська Греко-Католицька Церква.

– Який офіційний титул і статус Глави Української Греко-Католицької Церкви?

– Канонічно офіційний титул Глави і Батька УГКЦ – за законами Римського апостольського престолу – є Верховний архієпископ Львова для українців (Кодекс Канонів Східних Церков 151-154). Природним для українського єпископату та Церкви є титул патріарха, однак цей єпископат не має досить внутрішньої сили, щоб перейти до канонічного проголошення патріархату як свого глибокого внутрішнього переконання і єдино можливого гідного завершення повноцінної церковної структури на Сході. Якщо в майбутньому буде єдиномисліє, то немає ніяких канонічних перешкод проголосити свій патріархат, оскільки Київська Церква ще в Берестейському порозумінні застерегла собі автономію управління.

Зважаючи на ситуацію ще неповної узгодженості позицій українського єпископату, при нинішньому виборі Глави і Батька УГКЦ йдеться про вибір Верховного архієпископа. Це унормоване римським документом, а саме Кодексом Канонів Східних Церков. На основі цього римського правильника зложений Статут Синоду Української Греко-Католицької Церкви, а точніше, окремий розділ – Вибори Верховного архієпископа, артикул
15-ий.

– Хто є Адміністратором Церкви?

– До часу обрання нового Верховного архієпископа в Церкві повинен бути Адміністратор. Ним повинен бути найстарший єпископськими свяченнями єпископ серед Патріаршої курії. Таким владикою, на основі документа Римського Престолу, вважається єпископ Любомир (Гузар), хіротонізований 1977 року. Якби того не було, то треба би розглядати найстаршого хіротонією члена Постійного синоду УГКЦ, а це архієпископ-митрополит Філадельфійський Степан (Сулик). Владика Любомир брав участь й очолював Постійний синод, на основі делегації Блаженнішого Мирослава Івана.

– Хто, коли і чому скликає Синод?

– Адміністратор скликає Синод не пізніше місяця від дня смерті Глави Церкви, бо тільки Синод єпископів (кан. 63) має право законно вибрати Главу своєї Церкви. В обов’язки Адміністратора входить також підготовка виборів.

– Де відбувається Синод?

– Синод повинен відбутися в патріаршій резиденції. Адміністратор, за згодою Постійного синоду, може перенести засідання в інше місце, з тим, щоб врахувати обов’язок таємності виборів, який повинен бути виконаний.

– Кого скликають на Синод?

– Усі висвячені єпископи УГКЦ, які є членами Синоду незалежно від місця перебування – в Україні чи діаспорі – запрошені на Виборчий синод. Також і ті, які на пенсії і яких називають “єпископами-емеритами” запрошені на Виборчий синод. Не скликають на Виборчий синод нездатних до розумного людського акту; тих, хто не має активного голосу; тих, хто прилюдно покинув католицьку віру або прилюдно відійшов від єдності з католицькою Церквою; тих, хто канонічно покарані. Усі члени Синоду єпископів мають обов’язок прибути на Виборчий синод. На Виборчий синод не зобов’язані прибути єпископи-емерити. Також сам Виборчий синод може прийняти вмотивоване письмове пояснення законної відсутності окремого єпископа (хворого тощо).

– Коли Синод канонічний?

– Синод є канонічним, тобто законним, коли його скликав вчасно Адміністратор Церкви, на ньому відсутні сторонні особи і є належний кворум. Кворум вираховують таким чином: по-перше, з числа всіх єпископів (членів Синоду УГКЦ) віднімають число єпископів-емеритів; по-друге, віднімають тих, які відсутні законно. Досягнувши такого число, знають, яким є кворум. Щоб приступити до виборів, потрібно, щоб були присутніми (без емеритів) дві третини з числа зобов’язаних прибути.

– Хто головує і голосує на Синоді?

– Відкривши Синод, Адміністратор Церкви приступає до обрання Президента чи Голови Виборчого синоду. На Виборчому синоді голосують усі присутні єпископи. Кожний із них має лише один голос і може голосувати лише за себе (кан. 105).

– Хто може бути вибраним Главою і Батьком УГКЦ?

– Главою і Батьком УГКЦ може бути вибраний кожний єпископ чи священик УГКЦ (арт. 15, 4 Статуту Синоду). Коли йдеться про якості священика, то він повинен відповідати нормам кандидатів для вибору на єпископа, а ці вимоги визначені в кан. 180: відзначатися міцною вірою, добрими звичаями, побожністю, ревністю за спасіння душ і розсудливістю; мати добру славу; бути неодруженим (тобто, може бути вдівцем); мати щонайменше 35 років; перебувати принаймні 5 років у сані пресвітера; бути доктором або ліценціятом або принаймні знавцем якоїсь святої науки.

Оскільки УГКЦ є вселенською (всесвітньою) структурою, то не обов’язково, щоб така людина народилася в Україні чи мала її громадянство. Оскільки йдеться про Церкву українців, було б природнім, щоб Главою цієї Церкви був українець з України чи діаспори зі знанням рідної мови і культури.

Публічне обговорення кандидатів на уряд Верховного архієпископа забороняє арт. 15, 7 Статуту Синоду. Від дня скликання Синод має лише 15 днів, щоб вибрати свого Верховного архієпископа. Після цього справу передають до Римського архієрея. Для того, щоб хтось вважався обраним, потрібно 2/3 голосів. Таких голосувань, де потрібно набрати 2/3 голосів, може лише бути три. Якщо після того ніхто не обраний, то четверте голосування проводиться між тими двома кандидатами, які отримали більшість голосів у третьому турі, і достатньо одному з них отримати абсолютну більшість голосів, щоб бути обраним.

– Чи достатньо вибору Синоду, щоб стати Главою УГКЦ?

– Ні. Якщо йшлося б про Патріарха, то достатньо було б самого вибору Синодом. А коли вибирають Верховного архієпископа, то Синод має повідомити Римського Архієрея, по-перше, про законне проведення виборів; по-друге, передати власноручно підписане обраним прохання про затвердження виборів. Якраз у цій єдиній процедурній точці є різниця між Верховним архієпископом і Патріархом.
Наслідник святого апостола Петра, який тим самим є головою колегії всіх єпископів світу, може відмовити затвердження вибраного Синодом Верховного архієпископа. Тоді повинні відбутися нові вибори, у терміні, приписаному тим же Римським архієреєм (кан. 153).

Обраний Синодом стає Верховним архієпископом зі всіма правами після того, як: прийняв обрання; в додатку до Синодального письма написав листа до Римського архієрея; дістав підтвердження Римського архієрея; перед Синодом склав символ віри й присягу ревно виконувати своє служіння; відбулося проголошення результатів вибору головою Виборчого синоду; відбулася інтронізація і повідомлення про це всіх інших патріархів.

POSTUP - ПОСТУП
№208 (652),
21-27 ГРУДНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Прощання без сліз
·Львів теж за "Україну без Кучми"?

ПОГЛЯД
·Місто, яке любить Миколая
·Що приносить нам Миколай?
·Різдвяна історія

ПОСТУП З КРАЮ
·Хроніка новітнього опору
·МВФ відновив фінансування України

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Нетаньягу сходить з дистанції
·Млявий апокаліпсис
·Замах на віце-мера Москви

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·Як обирають Главу Української Греко-Католицької Церкви?
·Газовий ватран

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

СВЯТА У ПОСТУПІ
·Як ми на Андрія ворожили
·Нашим найменшим на день святого Миколая

КАЗКОВИЙ ПОСТУП
·Смак різки від Святого Миколая

КОНЦЕПТУАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Концепція розвитку Львова

АРТ-ПОСТУП
·Золотория у лінотипах
·"Прометею" вогню не забракне
·Колекція Сергія Косенка

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонат Італії - під загрозою
·Ромаріо повертається в Европу
·У Луїша Фігу - "Золотий м"яч"
·"Динамо" таки позбувається Деметрадзе
·Левицького дискваліфіковано
·Пам"яті великого тренера

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·"Поступ" і "Фільтр" роздають призи, або Чому варто передплатити "Поступ"?
·ГОРОСКОП

 


Kipor