BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21-27 ГРУДНЯ 2000 року |

Що приносить нам Миколай?

МЕЛЬНИК

Щороку Святий Миколай щось нам приносить. Незважаючи на нашу чемність чи нечемність. Три роки тому львів’яни отримали у подарунок щоденну газету “Поступ”. Позаминулого року, десь напередодні свята Миколая, всі раптом дізналися, що найщиріший патріот української громади придбав собі панамського паспорта.
Минулого року перед Миколаєм дістали ми нового прем’єра-реформатора, майже галичанина. Може, оберуть його цього разу навіть “Галицьким лицарем”, адже понад п’ять років прожив він межи нашого “п’ємонту”. Йому вдалося втриматись у своєму кабінеті до цьогорічного Миколая – і навіть дещо для України зробити. Принаймні порівняно з попередниками Віктора Андрійовича.

Можливо, що страх перед зростанням популярності Ющенка в Галичині й став однією з причин його відсутності на похоронах Блаженнішого кардинала Мирослава Івана Любачівського. Хоча ще у понеділок прес-секретар українського прем’єра Наталія Зарудна заявила, що Віктор Ющенко в середу візьме участь у похоронах глави УГКЦ – у Львові. Однак дехто у Києві вирішив, що краще послати до Львова Миколу Жулинського, який таки напевне не зможе затьмарити вівторковий бліц-візит на Святоюрську гору Леоніда Кучми.

Цього року ми отримали подаруночок ще й від іншого Миколая. Майора, хоч і не святого, однак кандидата на героя від декого з-поміж комуністів. Хоча ідентичність розмов із найвищого кабінету, які “виловив” спеціаліст від радіоелектроніки, довести практично неможливо, майже ніхто в Україні й у світі не сумнівається, що про щось подібне могли собі там бесідувати.

Пані Зореслава Ромовська запитала міністра внутрішніх справ, чи може він підтвердити те, що “матерщина є, так би мовити, державною діловою мовою у вищих ешелонах влади?”. Юрій Кравченко зарахував до тих “ешелонів” ще й парламент, дещо сказавши про те, що він чує у Верховній Раді. Не дуже переконливими здаються і виправдання дійових осіб, чиї голоси зафіксовані (чи синтезовані) на аудіокасеті, нібито вони такого ніколи не казали. Більший акцент робиться не стільки на невідповідності текстів, скільки шукаються аргументи для виправдання з контексту.

Здається, минулого тижня скандал сягнув своєї вершини. За рекомендацією народних депутатів та під тиском представників трудящих і декого з олігархів, яких теж “дістали” керівники силових структур, декого таки відправлять у відставку. Можливо, кілька “стрілочників” навіть потраплять на лаву підсудних. Можливо, дещо лібералізуються правила гри щодо мас-медіа та буде проголошено чергову кампанію на кшталт “чистих” рук – або ж вух.

Бо відставка Кучми зараз нікому не вигідна. Якби до того дійшло, то тимчасово виконуючим обов’язки Президента став би прем’єр. Однак за кілька місяців виграш Ющенка на дострокових виборах був би проблематичним. Електорат масово пішов би за Морозом – бо то ж герой дня та “борець проти тиранії”. Взагалі, у всіх цих “миколаївських іграх” вражає пасивність національно-демократичних правих. Усю ініціативу віддано “червоним та рожевим”. Тож якби вибори до парламенту оголосили нині, то навіть єдиний блок НРУ-ПРП-КУН-УНР-РХП... не набрав би чотирьох відсотків. Ліві довели, що вони таки залишаються єдиною опозиційною силою.

Тим більше, що мільйони мешканців України ностальгійно мріють про повернення “комуністичного раю”. Так, на запитання, за чийого правління у ХХ столітті пересічним людям жилося найкраще, 43% опитаних мешканців Сімферополя відповіли, що при Л. Брежнєві.

Наступним найпопулярнішим керівником опитані сімферопольці вважають Юрія Андропова, який набрав 11%. За ним іде Микита Хрущов – 9%, а 4-те місце посідає цар Микола II – 8%. Наступним у рейтингу, згідно з опитуванням, йде Йосип Сталін – 4%, за ним президент України Леонід Кучма – 3%, а останній керівник СРСР Михайло Горбачов набрав лише 2%. По 1% набрали перший президент України Леонід Кравчук і передостанній радянський керівник Костянтин Черненко.

У Галичині Брежнєв міг би посперечатись у суспільному менталітеті з Найяснішим цісарем Францом Йосифом І. Ну і, може, Кравчук випередив би на кілька відсотків Кучму. Щоправда, ліві в нашому краї не зможуть перетягнути більшість електорату. Найбільш активні в часи нинішньої кризи партії (“Собор”, “Батьківщина”, “Яблуко”) теж не тішитимуться особливою популярністю через своїх неприйнятних для пересічного галичанина лідерів.

Тому, зокрема і через кризу довір’я до НРУ, великі шанси має якась свіжа сила, сформована під гаслами підтримки Ющенка, оборони християнських цінностей, національної ідеї, галицької самобутності та європейського вибору.
Візит Івана Павла ІІ та святкування 800-річчя короля Данила могли б стати позитивними чинниками для кристалізації та організаційного оформлення цієї політичної структури. Часу до весни 2002 року ще достатньо. Отже, найближчим часом можна очікувати старту такого політичного проекту. Почати треба з 15-ти найбільш далекоглядних галицьких народних депутатів та їх симпатиків, які змогли б утворити окрему фракцію у парламенті.

Очевидно одне: “дамоклів меч” над Ющенком у вигляді ймовірного його наступника в особі генерала Кравченка відкладається на невизначений час. Тож якщо зима не буде надто лютою, а літо – дуже засушливим, уряд зможе протриматися й до наступного Миколая. Якщо не зимового, то принаймні “теплого”.

Ігор МЕЛЬНИК

POSTUP - ПОСТУП
№208 (652),
21-27 ГРУДНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Прощання без сліз
·Львів теж за "Україну без Кучми"?

ПОГЛЯД
·Місто, яке любить Миколая
·Що приносить нам Миколай?
·Різдвяна історія

ПОСТУП З КРАЮ
·Хроніка новітнього опору
·МВФ відновив фінансування України

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Нетаньягу сходить з дистанції
·Млявий апокаліпсис
·Замах на віце-мера Москви

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·Як обирають Главу Української Греко-Католицької Церкви?
·Газовий ватран

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

СВЯТА У ПОСТУПІ
·Як ми на Андрія ворожили
·Нашим найменшим на день святого Миколая

КАЗКОВИЙ ПОСТУП
·Смак різки від Святого Миколая

КОНЦЕПТУАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Концепція розвитку Львова

АРТ-ПОСТУП
·Золотория у лінотипах
·"Прометею" вогню не забракне
·Колекція Сергія Косенка

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонат Італії - під загрозою
·Ромаріо повертається в Европу
·У Луїша Фігу - "Золотий м"яч"
·"Динамо" таки позбувається Деметрадзе
·Левицького дискваліфіковано
·Пам"яті великого тренера

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·"Поступ" і "Фільтр" роздають призи, або Чому варто передплатити "Поступ"?
·ГОРОСКОП