Зовнішньополітичний курс США має змінитися?
Учора Джорджа Буша офіційно проголосили президентом Сполучених Штатів
БІЛИЙ ДІМ
Богдан ГОЛОБУД
Наприкінці минулого тижня Буш оголосив про перші призначення у своїй адміністрації. Посаду держсекретаря США вперше в історії займе афроамериканець, генерал у відставці Колін Пауелл, посаду радника президента з національної безпеки – політолог Кондоліза Райс. Тобто уперше в американській історії дві ключові зовнішньополітичні посади займуть афроамериканці. 63-річний Колін Пауелл був керівником Об’єднаного комітету начальників штабів за Буша-старшого. Саме Пауелл очолював у 1991 операцію в Перській затоці “Буря в пустелі”.
46-річна Райс була одним із головних “совєтологів” у Раді національної безпеки США наприкінці 80-х – на початку 90-х років.
Отже, зовнішньополітичну стратегію США можна відносно точно передбачити, проаналізувавши біографії та перші заяви Пауелла та Райс. Нові призначення в адміністрації Буша говорять про суттєву зміну зовнішньополітичного курсу США.
Американці, відповідно до планів нового президента, сфокусують свою увагу на Перській затоці та в Азії, але можуть вивести свої сили з Балканського півострова, переклавши миротворчі завдання в цьому регіоні на європейців. У питанні розширення НАТО на Схід Буш пропонує більш жорстку позицію стосовно Росії. Нічого доброго для Москви не передбачає і заплановане створення і розгортання національної системи протиракетної оборони США.
Виступаючи на урочистій церемонії в штаті Техас, Пауелл підкреслив, що в зовнішній політиці Сполучених Штатів, як і раніше, важливе місце займатиме Близький Схід. Новий уряд США, сказав Пауелл, і надалі співпрацюватиме з такими країнами, як Росія і Китай, що переживають, за словами Пауелла, “період трансформації”. На думку Пауелла, зовнішню політику США потрібно проводити з позиції сили. “Разом із нашими союзниками ми будемо твердо виступати проти країн, що розробляють зброю масового знищення і ведуть терористичну діяльність”. Саддамові Хусейну новий держсекретар відразу пообіцяв жорсткість режиму міжнародних санкцій.
Але найбільше змін у зовнішній політиці очікується з призначенням Кондолізи Райс. У центрі міжнародної уваги міс Райс опинилася 11 років тому, у грудні 1989 року, під час радянсько-американської зустрічі на Мальті. Вона працювала в апараті Білого дому і була радником президента Буша з проблем СРСР. Буш тоді представив її Михайлові Горбачову зі словами: “Це Кондоліза Райс. Усе, що я знаю про Радянський Союз, я дізнався від неї”.
Призначення Райс уже викликало чутки про те, що Буш виведе сили США з Балкан і надасть тамтешнім країнам можливість самим розбиратися в регіональних конфліктах. Позиція Джорджа Буша, а отже, й Кондолізи Райс у питанні про протиракетну оборону добре відома: чим більше і швидше, тим краще. Якщо Білл Клінтон був налаштований на ведення із Москвою акуратних переговорів з приводу зміни відповідного договору, то нова республіканська адміністрація поводитиметься набагато агресивніше. Буш і Райс, швидше за все, використовуватимуть стратегію “зоряних війн” Рональда Рейгана: протиракетна система – це зброя не наступальна, а оборонна.
Райс також засуджує дії Росії з приводу чеченської війни: “Війна в Чечні, що розташована на багатому нафтою Кавказі, особливо небезпечна”. До речі, Кондоліза Райс входить у раду директорів американського нафтового гіганта “Шеврон”. Між іншим, у нафтовому бізнесі також працював і новий віце-президент США Дік Чейні, який був міністром оборони США в адміністрації Буша-старшого.
|
|