BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 9-10 ГРУДНЯ 2000 року |

Сучасне японське мистецтво мандрує на Захід

СХІД-ЗАХІД

Наталка СНЯДАНКО

“Гіндаї” – по-японському “сучасність”, а “йога” – для японських (і не лише японських) мистецтвознавців означає стиль мистецтва – і, зокрема, малярства, – який імітує стилі мистецтва західного, розвивається під його впливом. Крім “Гіндаї” та “йоги” існує ще “ніхонга” – власне японський стиль, який не має в собі жодних впливів західного способу мислення. Саме ніхонга тривалий час вважалася в Японії єдиним можливим мистецтвом, тоді як йога – чимось варварським, способом сліпого відображення дійсності, позбавленим справжньої мистецької рефлексії.

Незважаючи на те, що західне мистецтво вперше з’явилося в Японії у XVI ст., малярство йога почали викладати у Токійській Академії мистецтва лише у 1896 році. Це призвело до того, що доба реалізму затяглася у обох напрямках японського мистецтва аж до періоду після закінчення Другої світової війни. І лише пізніше в Японії почали виникати угруповання митців, які намагаються експериментувати у стилі європейських авангардних напрямків першої половини ХХ століття. Тут з’являється концептуалізм, поп-арт, мінімалізм, кінетизм та ін. Сучасне японське мистецтво спирається на досвід груп, утворених у 50-60-х рр., – група “Джутаї”, “Кіушу-га”, “Організація Нео-Дада”, Hi Red Center та ін.

Протягом останніх двох десятиліть сучасне японське мистецтво привернуло до себе увагу насамперед завдяки виставкам у музеях Західної Європи, а також у самій Японії. Економічний бум в країні упродовж 80-х рр. мав позитивний вплив і на розвиток культурної інфраструктури. Побудовано багато музеїв та виставкових залів, які, зокрема, займаються пошуками і підтримкою молодих авторів.

Виставка “Гіндаї”: сучасне японське мистецтво – між тілом і простором” – то перша в Польщі й у Східній Європі в цілому настільки повна і широка презентація творів сучасних японських художників. Більшість представлених тут творів походить із 90-х рр. Представлено твори 13 художників, дуже різних за стильовою і світоглядною манерою. Тут є твори рефлексійні та концептуальні, гумористичні та інфантильні, еротичні та чуттєві, менш та більш японські.

Деякі роботи відверто епатують, як, наприклад, довгий ряд однаковісіньких картин Хіроші Сугімото, кожна з яких складається із численних дрібних зображень Будди. Або серії портретів Ясумасо Морімура під назвами Self-Portret as Art History та Actress, на яких він зображає себе самого у вигляді Лайзи Мінеллі, Фей Данавей, Софі Лорен, Джейн Фонди, Мерилін Монро, Джоді Фостер, Катрін Деньов. Переосмислення образу Мони Лізи Ясумасо Морімура здійснює у трьох картинах: “Мона Ліза біля своїх витоків”, “Мона Ліза вагітна” і “Мона Ліза на третьому місяці”. На останній картині живіт жінки поданий в анатомічному розрізі.

Промовисто свідчить сама за себе й інсталяція Еміко Касахара: “Без назви – подвійний пісуар”.

Яскраве враження справляють роботи Нобуйоші Аракі, відомого як “фотограф Токіо”. Більшість його фотографій – чорно-біла еротика, яка часто межує з порнографією, ілюстрації повсякденного життя японців, функціонування “секс-бізнесу”, урбаністичного хаосу міста, в яких типово “японські” ситуації та персонажі співіснують або й конфліктують із типово “західними”, привнесеними (чи нав’язаними) у традиційну японську культуру із Заходу.

З приводу рефлексій на цю тему: наскільки органічними є для японців ці привнесені (або ж нав’язані) елементи мислення і світогляду, замислюється більшість із представлених художників. І в кожного відповідь на це запитання своя. У когось, як, наприклад, у Ясумасо Морімура, інтеграція у західну культуру – процес природний. Настільки, що питання стоїть уже зовсім по-іншому: він не намагається уявити присутність чужорідних елементів у своїй культурі, а пробує вписати самого себе в цю іншу культуру. В інших митців елементи західної цивілізації дуже контрастують із японським оточенням, тож японка у типовому рокерському вбранні на фоні типового японського дворика на картині Нобуйоші Аракі нагадує колаж: постать дівчини ніби вирізано звідкись, як і її одяг, який їй хтось начебто домалював.

До робіт, які я більше чекала побачити на виставці такого плану, належить насамперед восковий лабіринт відомого японського художника Горо Хірата (його роботу було нагороджено спеціальною відзнакою зокрема на бієнале у Венеції у 1997 році) під назвою Mind Space. Восковий лабіринт – це ідеальний стан душі і тіла. Перед входом сюди потрібно визутися, а потім вже можна досхочу мандрувати восковими доріжками поміж відділеними одна від одної шматками білої тканини галереями лабіринту. Можна помедитувати всередині, а можна з вереском спробувати влізти до маленького воскового будиночка, що з успіхом і робили діти, втікаючи від пильного ока доглядальниці, якій приписи забороняють пускати відвідувачів досередини будиночка. У тому ж стилі зроблено більшість відеоінсталяцій, представлених на виставці. Наприклад, Floating Time Татсуйо Міяїма, де автор намагається синхронізувати час творення інсталяції із часом реципієнта, ознасуючи цей процес рухомими цифрами. Цей експеримент відразу ж нагадав про львівські намагання Влодка Кауфмана “злапати час”. Більшість інсталяцій виконано японською групою DUMB TYPE і розташовано у найнесподіваніших місцях, коли глядач звертає на них увагу ніби “між іншим”, переходячи з одного залу в інший. DUMB TYPE вважається в Японії й у світі однією з найцікавіших груп, яка організовує перформенси з театральними і хореографічними елементами, а також із застосуванням у своїх відеоінсталяціях найновіших технічних засобів.
Єдине, за чим шкодуєш, вийшовши із виставкового залу – що все це не у Львові.

POSTUP - ПОСТУП
№202 (646),
9-10 ГРУДНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Чорновола вбили?
·Сутінки Росії

ПОГЛЯД
·Темні, як ніч, дні білої тростини
·Хто, хто Миколая любить?
·Державник на колінах

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські міліціонери відбулися малою кров"ю
·Матвієнко обіцяє черговий скандал у вищих ешелонах влади
·Чоловікові, який потрапив під потяг, пощастило вижити
·КІЛЬКА СЛІВ
·Кінах запропонував Львову нову національну ідею
·Науковці підрахували, що 43% доходів українці тримають у тіні
·Храм св.Климентія - молитвою проти "Укртелекому"

ПОСТУП З КРАЮ
·Кучма звернувся по допомогу до Путіна
·Троє зустрілися з офіцером СБУ
·Нафтовий шлях через Україну

ПОСТУП У СВІТ
·Грузія виходить із СНД
·Арабський замах на німецьких євреїв
·Колишні "військові повії" вимагають компенсації
·Сутінки Росії
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Приваблива зовнішність - це половина успіху...
·"Гепатит Б" у перукарні
·Чому болить голова?

ПОСТУП НАУКИ
·Кури - рятівники
·Озонова дірка зникне через 50 років
·На Марсі знайшли озера
·Мутанти в лабораторіях

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·КНИГАРНЯ
·Росія може розпастися на сорок держав
·"Поступ" у "Четвер", або Дещо про феномен двох феноменів

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Сучасне японське мистецтво мандрує на Захід
·Фігаро на платформі метро
·Виставка сміття
·І корабель приплив...
·У Нью-Йорку побудують ще один музей Гугенхайма

ПОСТУП МУЗИКИ
·МУЗ-ON
·Мадонна одружується?...
·Занадто розумно для радіо
·МУЗ-ON
·Музика, кіно та країни третього світу

СПОРТ-ПОСТУП
·Андрій Шевченко - найкращий футболіст України
·Бекерові набридла чорна дружина
·СПОРТ-БЛІЦ
·Вампета втік з "Інтера"
·"Сельта" потурбувала зимовий сон гірників

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Концерти, грабіжники та весілля

 

Рейтинг лучших средств для мытья посуды.