BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 9-10 ГРУДНЯ 2000 року |

Росія може розпастися на сорок держав

ВІЗІЇ

Ігор МЕЛЬНИК

Жук П., Мазур Н., Соломонюк Р., Турчак Р. Етнополітична карта світу ХХІ століття / Методичний і предметний коментарі. – Тернопіль: Мандрівець, 2000. – 240 с.: карта, іл.

Важко відразу визначити жанр пропонованої праці. Що це – фантазія, утопія, обґрунтований прогноз чи робоча гіпотеза? Автори – Петро Жук, Назар Мазур, Роман Соломонюк, Роман Турчак – зробили спробу подивитись, як виглядатиме світ за кілька десятиліть. Наскільки їх припущення збудуться або й ні, можливо, ми вже не дізнаємося. Бо у цьому новому світі житимуть наші діти, внуки та правнуки.

Але чи знаходилися сміливці, які могли точно окреслити, наприклад, у 1910 році, зміни на мапі Європи та Близького Сходу, які відбулися протягом наступного десятиліття? Або ж спрогнозувати у 50-х карту Африки 60-70-х років? Не кажу вже про кардинальні зміни останнього десятиріччя.

Протягом сторіччя, що минає, кількість незалежних держав у світі зросла більш ніж утричі. Якби подібна тенденція збереглася й у наступному столітті, то їх число мало б стати більшим ніж півтисячі. Які б це мали бути держави, якими можуть бути їх межі чи столиці? На ці питання намагаються відповісти автори книги, ілюструючи свої прогнози картографічними матеріалами.

Вони вважають, що історія людства є передусім історією народів, а матеріальною складовою рушійних сил геополітичних процесів є боротьба за ресурси, яка особливо загострюється тепер, коли більшість із них починають вичерпуватися. Тому автори вважають, що швидким і ефективним способом обмеження процесу вичерпування ресурсів є збільшення суверенітету над ними саме того населення, яке живе на територіях, де знаходяться ресурси. Також гостро стоїть проблема захисту культурної та духовної спадщини народів, їх національно культурної ідентичності й генофонду. Ефективно розв’язати ці проблеми можуть лише національні держави.

Незавершений процес національного державотворення і в Європі. У Країні Басків, Ольстері, Корсиці, Боснії та Косово він навіть набуває форм збройної боротьби. У країнах Європейського Союзу процес утворення нових національних державних утворень басків, каталонців, галісійців, шотландців, корсиканців та інших народів повинен відбутися порівняно безболісно – в умовах економічної та політичної інтеграції, відкритих кордонів та свободи переміщення людей і капіталів. Невідомо, як ці процеси відбуватимуться на Балканах, але ні в кого зараз не викликає сумнівів відділення від Сербії Чорногорії та Косово та остаточний розподіл Боснії та Герцеговини між однойменною мусульманською державою, Сербією та Хорватією. Хоча у мене викликає сумнів можливість
утворення таких незалежних держав, як Фризляндія чи Лапландія.

Чи не найбільші метаморфози очікуються на території нинішньої Російської Федерації, яка може розпастися на сорок держав. Услід за Чечнею-Ічкерією сильні сепаратистські тенденції відчуваються серед інших народів Північного Кавказу, а також у республіках Татарстан, Саха, Тува. Не виключений і розподіл етнічних російських земель по лінії протистояння між Москвою та Санкт-Петербургом, яка нині дещо згладжується особистими зв’язками нинішнього президента, який намагається примирити еліти обох “столиць”. Однак регіональні еліти колонізованих територій Сибіру чи Далекого Сходу теж не від того, аби самим розпоряджатися багатими ресурсами своїх регіонів, а не ділитися з федеральним центром. Автори вважають також, що існування стійкої й стабільної Росії не входить в інтереси тюркських народів та євреїв.

Можна погодитися з авторами у тому, що рано чи пізно повинні розпастися такі багатонаціональні держави, як Індія, Пакистан, Афганістан, Іран, Філіппіни, Індонезія, Нігерія, Конго, Танзанія, ПАР... Від Канади можуть відділитися Квебек та Степові провінції, від Китаю – Тибет та Джунгарія, від Туреччини – Курдистан, однак мені видається малоймовірним, що цим державам загрожує ще більше дроблення. Важко також погодитись з думкою авторів щодо того, що подібних процесів не уникнуть і США. Автори прогнозують, що наймогутніша держава світу може розпастися на Нову Англію, Озерні Штати, Конфедерацію Південних Штатів, Луїзіану, Техас, Оклахому, Сполучені Штати Заходу, Каліфорнію, Орегон, Аляску, Гаваї та Нову Мексику. Якщо йти за цією логікою, то треба було б до цього переліку долучити і Флориду. Однак поки існуватиме ядерна зброя, світ буде зацікавлений у контрольованому та прогнозованому інструменті її глобального стримування, яким поки що залишаються США. Але то все питання дискусійні – і час покаже, наскільки справдилися прогнози авторів.

Трапляються у книзі, на жаль, і огріхи, які слід виправити у наступних виданнях цієї дуже цікавої та потрібної праці. Зокрема, повторюється поширена неточність, що у 1944-1946 рр. українці зі своїх етнічних земель у Польщі були переселені в Україну “в результаті так званої операції “Вісла”(стор. 51). Хоча саме ця операція стосувалася лише переселення українців на північні та західні землі Польщі у 1947 році. На стор. 79 цієї книги написано, що Тува увійшла “до складу Радянського Союзу в 1922 році”, хоча насправді це сталося у 1944 р. А до складу держави Кука-Чин автори зараховують то Маніпур (стор. 118, 119), то індійський штат Тріпура (стор. 121)...

POSTUP - ПОСТУП
№202 (646),
9-10 ГРУДНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Чорновола вбили?
·Сутінки Росії

ПОГЛЯД
·Темні, як ніч, дні білої тростини
·Хто, хто Миколая любить?
·Державник на колінах

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські міліціонери відбулися малою кров"ю
·Матвієнко обіцяє черговий скандал у вищих ешелонах влади
·Чоловікові, який потрапив під потяг, пощастило вижити
·КІЛЬКА СЛІВ
·Кінах запропонував Львову нову національну ідею
·Науковці підрахували, що 43% доходів українці тримають у тіні
·Храм св.Климентія - молитвою проти "Укртелекому"

ПОСТУП З КРАЮ
·Кучма звернувся по допомогу до Путіна
·Троє зустрілися з офіцером СБУ
·Нафтовий шлях через Україну

ПОСТУП У СВІТ
·Грузія виходить із СНД
·Арабський замах на німецьких євреїв
·Колишні "військові повії" вимагають компенсації
·Сутінки Росії
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Приваблива зовнішність - це половина успіху...
·"Гепатит Б" у перукарні
·Чому болить голова?

ПОСТУП НАУКИ
·Кури - рятівники
·Озонова дірка зникне через 50 років
·На Марсі знайшли озера
·Мутанти в лабораторіях

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·КНИГАРНЯ
·Росія може розпастися на сорок держав
·"Поступ" у "Четвер", або Дещо про феномен двох феноменів

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Сучасне японське мистецтво мандрує на Захід
·Фігаро на платформі метро
·Виставка сміття
·І корабель приплив...
·У Нью-Йорку побудують ще один музей Гугенхайма

ПОСТУП МУЗИКИ
·МУЗ-ON
·Мадонна одружується?...
·Занадто розумно для радіо
·МУЗ-ON
·Музика, кіно та країни третього світу

СПОРТ-ПОСТУП
·Андрій Шевченко - найкращий футболіст України
·Бекерові набридла чорна дружина
·СПОРТ-БЛІЦ
·Вампета втік з "Інтера"
·"Сельта" потурбувала зимовий сон гірників

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Концерти, грабіжники та весілля