BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 9-10 ГРУДНЯ 2000 року |

Державник на колінах

ПОРТНИКОВ

Цими днями у Варшаві я був свідком відкриття пам’ятника колишньому федеральному канцлеру Німеччини Віллі Брандту. Відбулася урочиста церемонія, з Берліна прилетів нинішній федеральний канцлер Гергард Шредер... Пам’ятник цей може здивувати: Віллі Брандт зображений на колінах перед вінком. Однак автори намагалися насамперед нагадати про один з епізодів життя канцлера, який відбувся 30 років тому тут, у Варшаві, – і став не тільки частиною його життя, але й промовистим свідченням того, як людина здатна змінювати історію.
30 років тому, під час церемонії покладення квітів до пам’ятника героям повстання у Варшавському гетто, Віллі Брандт – несподівано навіть для свого найближчого оточення – встав на коліна перед цим монументом... Потім будуть говорити, що це було спонтанне геніальне рішення, однак, як на мене, не варто забувати, наскільки важким воно мало бути для самого Брандта. Він, переконаний антифашист, який майже всі гітлерівські роки змушений був прожити поза Німеччиною, вирішив спокутувати гріхи всіх своїх співвітчизників. Це вибачення Брандта не просто там якимись словами довело, а продемонструвало, що можливий інший світ й інша Європа.

Між тим, в одній шостій частині світу продовжують жити стандартами минулого. Саме цього тижня російський президент Володимир Путін вирішив запропонувати парламенту дивовижний вінегрет із державної символіки: поруч із триколірним прапором і двоголовим орлом використовуватиметься гімн Радянського Союзу, який до того був піснею про більшовицьку партію. Таким чином, виправдалися підозри тих спостерігачів, хто від найпершого дня переконував, що ініціатором кампанії щодо зміни гімну Росії є саме Кремль, що мелодія подобається Путіну, який продовжує жити ілюзіями про імперську велич Росії... При цьому Путін пояснив, що противники комуністичного гімну просто не усвідомлюють того, що ображають “матерей и отцов”, які прожили своє життя не марно.

От тобі й маєш! Замість того, щоб вибачитися перед старшим поколінням, доля якого буквально розчавлена комуністичним режимом та номенклатурною боротьбою з його наслідками, його знову примушують повірити в те, що воно жило не марно: он яку країну побудувало, з середньою зарплатнею у 60 доларів! І цікаво, якою була б ця зарплатня, якби не нафта з газом... У Росії можновладці не вміють каятися, не вміють вибачатися, не вміють спокутувати гріхи власної держави перед бодай би власним населенням, не буду згадувати вже про інші народи... Найголовніше у системі доказів Путіна полягає якраз у тому, що він щиро вірить в те, про що говорить. Це не популізм для виборців, це внутрішньо популістичне мислення.

Володимир Путін ніколи не стане на коліна. Він краще почекає такої пози від інших.

А між тим уміння вибачатися – важлива ознака цивілізованого світу. Я б сказав, тієї світової цивілізації, яку в нас звично називають західною, однак справа не в цьому визначенні, а в сукупності певних моральних і етичних норм, які й визначають взаємини між людьми і між народами. Або ти приймаєш ці норми – і потрапляєш до “клубу цивілізованих”. Або демагогічно базікаєш про “особливий шлях” і слухаєш гімн Александрова. Все одно рано чи пізно тобі доведеться прийняти запропоновані умови, тому що інших однаково немає. Однак поки що можна погратися, якщо не шкода власного населення...

На перший погляд, Володимир Путін – людина, яка живе в ілюзорному світі. У цьому світі інша вага країн, інші моральні норми та історичні закони. Та насправді набагато більш ілюзорним був світ Віллі Брандта. Коли 30 років тому канцлер відправився до Варшави і вперше визнав післявоєнний кордон між Польщею й Німеччиною, його звинувачували у заграванні з комуністами, в тому, що він легітимізує комуністичну ПНР Владіслава Гомулки. Однак Брандт усвідомлював, що комуністи приходять і відходять, а німецький і польський народи залишаються. Поруч. Із Варшави нинішній федеральний канцлер Гергард Шредер відправився до Ніцци, де вирішується питання розширення Євросоюзу.
Через 30 років “остполітика” Брандта довела свою ефективність – вже у новому світі. Так що й ілюзії можуть змінювати світ – звичайно, тільки тоді, коли вони бажають зробити його кращим...

Віталій ПОРТНИКОВ, Варшава

POSTUP - ПОСТУП
№202 (646),
9-10 ГРУДНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Чорновола вбили?
·Сутінки Росії

ПОГЛЯД
·Темні, як ніч, дні білої тростини
·Хто, хто Миколая любить?
·Державник на колінах

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські міліціонери відбулися малою кров"ю
·Матвієнко обіцяє черговий скандал у вищих ешелонах влади
·Чоловікові, який потрапив під потяг, пощастило вижити
·КІЛЬКА СЛІВ
·Кінах запропонував Львову нову національну ідею
·Науковці підрахували, що 43% доходів українці тримають у тіні
·Храм св.Климентія - молитвою проти "Укртелекому"

ПОСТУП З КРАЮ
·Кучма звернувся по допомогу до Путіна
·Троє зустрілися з офіцером СБУ
·Нафтовий шлях через Україну

ПОСТУП У СВІТ
·Грузія виходить із СНД
·Арабський замах на німецьких євреїв
·Колишні "військові повії" вимагають компенсації
·Сутінки Росії
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Приваблива зовнішність - це половина успіху...
·"Гепатит Б" у перукарні
·Чому болить голова?

ПОСТУП НАУКИ
·Кури - рятівники
·Озонова дірка зникне через 50 років
·На Марсі знайшли озера
·Мутанти в лабораторіях

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·КНИГАРНЯ
·Росія може розпастися на сорок держав
·"Поступ" у "Четвер", або Дещо про феномен двох феноменів

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Сучасне японське мистецтво мандрує на Захід
·Фігаро на платформі метро
·Виставка сміття
·І корабель приплив...
·У Нью-Йорку побудують ще один музей Гугенхайма

ПОСТУП МУЗИКИ
·МУЗ-ON
·Мадонна одружується?...
·Занадто розумно для радіо
·МУЗ-ON
·Музика, кіно та країни третього світу

СПОРТ-ПОСТУП
·Андрій Шевченко - найкращий футболіст України
·Бекерові набридла чорна дружина
·СПОРТ-БЛІЦ
·Вампета втік з "Інтера"
·"Сельта" потурбувала зимовий сон гірників

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Концерти, грабіжники та весілля