BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
ADVERTISEMENT
LvivArt.com
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Валленберга розстріляли на Луб"янці?

ІСТОРІЯ

Юрій ГАНУЩАК

Дотепер нагадують про себе злочини сталінізму. Більше того, вони продовжують деякою мірою впливати на взаємини есесесерівської правонаступниці – Росії з іншими суб’єктами міжнародних відносин. Сама Росія не завжди готова визнати повною мірою свою провину – і таким чином покаятися. Одним із нез’ясованих питань є справа шведського дипломата Рауля Валленберга, який у роки Другої світової війни врятував близько 20 тисяч жидів в окупованій німцями Угорщині. Після радянського “визволення” Угорщини у 1945 році про долю шведа мало що відомо.

Востаннє Рауля Валленберга бачили у січні 1945 року в Будапешті, де він мав зустрітися з командуючим Радянських військ, які вели наступ на цій ділянці фронту. Там його було заарештовано за підозрою у шпигунстві. Подальша доля дипломата була невідома аж до 1957 року. Саме тоді радянська влада вперше повідомила про те, що Валленберг помер у в’язниці від серцевого нападу.
Водночас з’явилися чутки про те, що шведського громадянина бачили у радянських таборах, а пізніше його нібито було страчено.

Сорок років по тому, в 1997 році, тодішній міністр закордонних справ Росії Євген Примаков уперше визнав арешт Валленберга злочином, зазначивши при цьому, що смерть від серцевого нападу не залишає сумнівів. Днями ж голова російської державної комісії з реабілітації жертв сталінізму Олександр Яковлєв заявив, що Валленберга було розстріляно у стінах тюрми на Луб’янці. Російський чиновник наголосив на необхідності “поставити крапку в цій історії, яка набула гострого міжнародного характеру й давно отруює атмосферу”. До цієї заяви росіян з острогою поставилися земляки Валленберга.

Представник Швеції у комісії з реабілітації Ян Лундвіг, зокрема, зазначив, що існує кілька суперечливих версій, але не відомо, яка з них правдива. Шведів бентежить також той факт, що тюремна адміністрація не виписала свідоцтва про смерть Валленберга хоча б за сфальсифікованими причинами.

Планується, що в січні наступного року Росія й Швеція обміняються матеріалами у справі Валленберга. Російська сторона заявила про готовність надати допомогу в розслідуванні справи, якщо шведи вирішать її продовжувати.

POSTUP - ПОСТУП



ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Кучмагейт

ПОГЛЯД
·Марчук образився на ЛТБ
·Підем у кіно?
·Повернення через 800 років
·Спокійне місто

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Влада взялалася за вуличну торгівлю
·Львівщина отримала добрі позиції в проекті бюджету на 2001 рік
·КІЛЬКА СЛІВ
·Схід мерзне, а захід сліпає
·Уже 10 років в Україні дійсні документи неіснуючої держави
·Дітям до 16...

ПОСТУП З КРАЮ
·Лідер соціалістів Олександр Мороз заявив про причетність Президента до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе
·Стенограма аудіозапису, який був отриманий О.Морозом від офіцера СБУ
·Як поділити Україну?

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТОГЛЯД
·Нідерланди легалізували евтаназію
·Парламент проголосував за саморозпуск
·Грошовитий океан
·Валленберга розстріляли на Луб"янці?

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Паперові красуні

АМЕРИКАНСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЮЗЬО ПОВЕРНУВСЯ!

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·Богдан Дацишин: В енергетичному плані Галичина може бути незалежною від України
·Червоне і чорне

АРТ-ПОСТУП
·Екологія культури для Розточчя
·Гра інтелекту для елітного музикування
·"Книжник-ревю" стало замельдувався у Львові

СПОРТ-ПОСТУП
·У Болгарії буде розпущено клуб
·Тольдо може приєднатися до Батистути
·Після першого кола - двовладдя
·Команда Марадони перемогла "королів"
·Перша втрата - Руслан Пономарьов
·Після футболу - масове побоїще

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Бодик і Влодик: "Тільки кардинально протилежні люди можуть так розуміти одне одного
·ГОРОСКОП