BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
ADVERTISEMENT
Ukraine's Quest for Mature Nation Statehood: Ukraine's Regional Commitments
Ukraine's Quest for Mature Nation Statehood: Ukraine's Regional Commitments - usukrainianrelations.org

Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21-22 ЛИСТОПАДА 2000 року |

Микола Томенко: В Україні президентські вибори були лише в 1994 році

ПОЛІТОЛОГІЯ

Дмитро ЯЦЕНКО

“Найближчим часом Україні не загрожують позачергові вибори ні президента, ні парламенту”, – вважає відомий український політолог, директор Інституту політики Микола Томенко, який у суботу перебував у Львові. На зустрічі з журналістами під час “круглого столу” в Львівській обласній організації партії “Реформи і порядок” гість розповів про своє бачення політичної ситуації в Україні.

На думку політолога, парламентські вибори відбудуться у встановлені Конституцією терміни, тобто у березні 2002 року. А от що стосується виборів до місцевих органів самоврядування, які мали б відбутися одночасно з парламентськими, то тут можливі зміни. Микола Томенко розповів про ідею, якою зараз дуже переймається частина столичного політичного “бомонду”; її головна суть зводиться до “розведення” в часі виборів до Верховної Ради та регіональних рад. Наприклад, парламентська кампанія відбувається в 2002 році, а вибори до органів місцевого самоврядування – наступного року. Це, на думку Миколи Томенка, може додати значущості регіональним виборам у сприйнятті суспільства, що, у свою чергу, посилить роль регіональних політиків у житті держави.

Про це також свідчать і результати квітневого референдуму. Микола Томенко вважає, що Президент, який раніше спирався переважно на олігархів, тепер має зрозуміти, що позиція лідерів фінансово-політичних груп не є постійною, а єдиною надійною і стабільною опорою є для них керівники обласних адміністрацій. Адже саме вони забезпечили явку виборців та потрібний результат на місцях.

Якісні зміни можуть відбутися й у виборах до Верховної Ради. Нагадаємо, що вибори 1991 та 1994 років були мажоритарними (депутати обиралися лише в одномандатних територіальних округах), у 1998 – мажоритарно-пропорційними (половина народних депутатів була обрана за партійними списками в загальнодержавному багатомандатному окрузі). А от вибори 2002 року, як вважає Микола Томенко, можуть стати повністю пропорційними. Він зазначив, що переважна частина народних депутатів готова прийняти нове виборче законодавство саме за такою системою. Суперечки поки що точаться навколо окремих нюансів, наприклад, чи буде стартовий бар’єр (нагадаємо, що у 1998 році до парламенту пройшли лише ті партії, які отримали понад 4% голосів виборців). Зараз партія Олександра Волкова “Демократичний союз” пропонує скасувати чотиривідсотковий бар’єр, і ця пропозиція вже знаходить зацікавлення і підтримку у дрібних партіях. Це зрозуміло, адже тоді представники малих партій зможуть нарешті потрапити до парламенту (інше питання – чи зможуть вони мати свою фракцію).

Створити фракцію можуть щонайменше 14 депутатів, а здобувши на виборах 1-2% голосів, партія матиме не більше 9 депутатських мандатів при умові, що всього в парламенті буде 450 місць. Утім, Микола Томенко не вважає, що зняття бар’єру дійсно поліпшить становище дрібних партій, та й, зрештою ініціатива “Демократичного союзу” має на меті зовсім інше: зменшення кількості депутатів від Комуністичної партії, якій діставалися найбільша кількість “бонусів” – мандатів тих партій, які не подолали поріг у чотири відсотки.

Та найцікавіша з майбутніх подій – вибори президента. У своїх оцінках попередніх виборів Микола Томенко зазначив, що справжні демократичні вибори президента відбулися лише в 1994 році. Тоді представник влади Леонід Кравчук програв нинішньому президенту Леоніду Кучмі. А от результат усіх інших кампаній був відомий заздалегідь, і це робило вибори нецікавими. Цілком інакшими політолог прогнозує наступні вибори президента, де серед лідерів-кандидатів мав би бути нинішній прем’єр Віктор Ющенко та народний депутат Сергій Тигипко, якого починає активно “розкручувати” у реноме реформатора Трудова партія України.

POSTUP - ПОСТУП
№191 (635),
21-22 ЛИСТОПАДА 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Перемога чи поразка?
·Микола Томенко: В Україні президентські вибори були лише в 1994 році

ПОГЛЯД
·Освітяни - знову за старе
·Пам"яті Юліана Павліва
·Можливо, потрібні зміни

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львів плекає альтернативи
·На житло чекають півжиття
·КІЛЬКА СЛІВ
·Вибухнула школа. Один чоловік загинув
·Хто у Львові мерзне?
·Студентське братство не влаштовує викладачів?

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Заповідник у Розточчі
·Екологія інформації
·Не можна постійно проїдати все, що заробляється

ПОСТУП З КРАЮ
·Генпрокуратура не збирається "дарувати" Лазаренка США
·Референдумні кубики
·Зміни керівництва ПТУ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Європа стає "глобальною державою"
·Війна чи мир?
·"Японець" Фухіморі зрікається президентства Перу

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Віктор Пинзеник: "Наша політика стала непрогнозованою"

АРТ-ПОСТУП
·Художній керівник філармонії Сергій Бурко: Дарувати радість камерного музикування
·Чи любите Ви Брамса?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Французи скуповують український цемент
·Підводні "Акули" перевозитимуть нікель
·Росії не хочуть пробачити її борги
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Даум переходить у наступ
·Збірну Ізраїлю розпустили через розпусту
·То хто ж стане наступним суперником Володимира Кличка
·Зидан збирається переходити у "Барсу"
·Ривалдо хоче піти геть
·В Італії калічать футболістів
·Шеф "Лаціо" хоче компенсації
·Деметрадзе таки піде
·Фернандес не хоче повертатися до Франції
·Греція шокована
·Австралієць Ян Торп любить акул
·Андрій Шевченко зробив черговий крок до "Золотого м"яча"
·СПОРТ-БЛІЦ
·Футбольний солдат Раян Гігз

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·"Сезони моди" у Києві: аншлаг, якого ще небуло