BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 16-22 ЛИСТОПАДА 2000 року |

Полковник українського війська Альфред Бізанц

Іван ГОЛОВАЦЬКИЙ, професор

Під час визвольної боротьби українського народу у 1918-1920 роках у складі українських військових формацій були добровольці-старшини з австрійської армії: генерали – Антін Кравс, командант корпусу УГА; Арнольд Вольф, командант бригади УГА; Густав Ціріц, шеф штабу УГА. Полковники – Альфред Шаманек, начальник генерального штабу УГА; архикнязь Вільгельм Габсбурґ (Василь Вишиваний), командант армійської групи, до якої належали УСС, Альфред Бізанц, командант Львівської бригади УГА...

Народився Альфред Бізанц 15 листопада 1890 року у селі Дорнфельд (тепер Тернопілля) на терені нинішнього Миколаївського району на Львівщині, у родині німецького колоніста Карла Бізанца. Навчався у сільській школі, а згодом у гімназії у Львові. 1910 року він закінчив Львівську кадетську школу і за три роки вступив до академії Генерального штабу, яку закінчив достроково в зв’язку з початком І Світової війни. А з 1914 року перебував на фронті на Балканах.

Наприкінці листопада 1918 року прибув до Стрия і вступив добровольцем до УГА, був призначений командантом куреня бойової групи “Рудки”. Група під командуванням А. Бізанца обороняла відтинок фронту від Любіня Великого до Оброшина.Згодом А.Бізанц був призначений командантом VII-ої Львівської бригади УГА і успішно виконав наступальну операцію (Вовчухівську) у лютому 1919 року. На початку червня 1919 року він був одним із ініціаторів і головних виконавців Чортківської офензиви, командував пробоєвою групою в боях під Бережанами. Під час походу УГА та армії УНР на Київ А. Бізанц на чолі групи з двох бригад 20 серпня в наступі проти більшовиків захопив Житомир, взяв участь у здобутті наддніпрянської столиці. Після угоди Польщі з московським урядом, військо УНР і полковник А. Бізанц були інтерновані поляками, і він перебував у таборі в Каліші.

1921 року, після звільнення з табору, Альфред Бізанц повернувся додому у рідне село і займався землеробством, фахом своїх батьків, у власному фільварку. Підтримував товариські стосунки з українськими комбатантами, був споріднений із кількома українськими родинами. Після захоплення Галичини радянськими військами він у жовтні 1939 року перейшов на німецький бік, прибув до Кракова і зголосився до німецької армії. При формуванні адміністративного апарату в Генеральній Губернії, він був призначений референтом з українських справ.

Бізанц брав участь у першому візиті української делегації на чолі з Володимиром Кубійовичем до генерал-губернатора Ганса Франка у листопаді 1939 року у справі створення Українського Центрального Комітету (УЦК) для захисту прав українців на тій території – єдиної легальної суспільно-громадської організації, яку визнавала і контролювала німецька влада.

Інколи німецька влада посилала його проводити перевірку діяльності українських комітетів, під його контролем перебували майже всі українські справи, хоча він їх не вирішував. Альфред Бізанц мав відвагу висловлювати свою критичну думку про німецьку політику того часу. Критикував навіть діяльність гестапо.

У 1941, коли Німеччина після заборони проголошення відновлення незалежності України у Львові окупувала всю Галичину і прилучила її до Генеральної Губернії, діяльність УЦК була поширена також на цю територію. У цей складний період з осені 1941 року А. Бізанц став керівником відділу населення і суспільної опіки у Галицькому дистрикті.Фактично він став дорадником губернатора в усіх українських справах.

Роль А. Бізанца значно зросла, коли виникло питання про створення української дивізії “Галичина”. Українські представники вбачали в цьому стратегічну мету. За їхнім задумом, дивізія мала стати зародком майбутньої регулярної української армії, і, дійсно, наприкінці війни вона, не зважаючи на протидії німецьких керівних кіл, стала Першою дивізією Української Національної Армії. При формуванні дивізії А. Бізанц став головою Військової управи дивізії. Володимир Кубійович відзначає, що Бізанц діяв у повній згоді з проводом УЦК, і Військова управа мала українське обличчя, про нього склали прислів’я: “Полковник Бізанц приходить на наради німцем, а виходить українцем”.
Під час формування дивізії полковник А. Бізанц домігся звільнення арештованих гестапівцями українських старшин. Вийшовши на волю з концентраційних таборів, старшини, зголосившись до української дивізії, скоро майже повністю перейшли до УПА.

Після катастрофи під Бродами і захоплення радянськими військами Львова і Галичини А. Бізанц прибув до Кракова, але у централі Генеральної Губернії праці для цього не було, на цьому його роль урядовця закінчилась. Він переїхав до Відня, а перед захопленням австрійської столиці радянськими військами виїхав на Захід і навесні 1945 року перебував в американській окупаційній зоні біля Зальцбурга. Одного разу він поїхав до Відня відвідати дружину, яка перебувала у радянському секторі Відня, там його схопили більшовицькі спецслужби і відправили до концтабору. За деякими даними, це був секретний табір десь на півдні України, без будь-яких зв’язків із зовнішнім світом. Спроби розшукати його були безуспішні, і подальша його доля не з’ясована. Хоча радянські публіцисти часто згадували А.Бізанца, як одного з “катів українського народу та натхненників українських буржуазних націоналістів”.

Відомо, що зараз у Відні проживає родина Бізанца і контакти з нею допоможуть отримати додаткову інформація до історії українських визвольних змагань та часів німецької окупації Галичини.

POSTUP - ПОСТУП
№188 (632),
16-22 ЛИСТОПАДА 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·У Ющенка народилася донька
·Міф про львівську воду

ПОГЛЯД
·Міф про львівську воду
·Втрачена країна дивних будівничих
·Юзьо Обсерватор обов"язково повернеться

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Молоді кадри старого ПЕКу
·Міська влада не контролює власні фінансові справи
·КІЛЬКА СЛІВ
·Прийшов, побачив, переміг...
·Зима буде холодна
·ЗУМК готується до конференції

ПОСТУП З КРАЮ
·Нове призначення у Раді Нацбанку
·Шахтарі проти відставки уряду
·Жити стало краще, жити стало веселіше?

ПОСТУП У СВІТ
·Наскільки теплими будуть хвилі Львівського моря?
·Мирний сепаратизм по-чорногорському
·Березовський обирає еміграцію

ПОСТАТІ У ПОСТУПІ
·Олександр Мороз: Я не знаю, хто я - прагматик чи романтик

РЕТРО В ПОСТУПІ
·Полковник українського війська Альфред Бізанц
·Убівство на Ялівцю

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Пийте, люди, але майте міру

ІНТЕРВ"Ю В ПОСТУПІ
·Лоран Тобель: "Я люблю кататися на ковзанах"

АРТ-ПОСТУП
·Сучасна і не сучасна творчість
·Слово про бенефіс і не тільки
·Жешувські театральні зустрічі

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонат світу ФІДЕ
·Хто стане володарем "Золотого м"яча"?
·Україна піднялась у рейтингу
·Комуністична Корея стане третім організатором Чемпіонату світу
·У Грузії футбольні матчі обслуговують п"яні судді
·Чеському тренерові вказали на двері

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Віктору Корбуту подобаються жінки за кермом
·ГОРОСКОП

 

Снять офис в бизнес центре легко на сайте Obyava.ua!