BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 17-18 ЖОВТНЯ 2000 року |

Кучма і Путін знову домовилися

Український борг за газ перед Росією тепер буде державним

ГАЗ

Дмитро ЯЦЕНКО

Зустріч українського Президента Леоніда Кучми з його російським колегою Володимиром Путіним у Сочі завершилася вже традиційним досягненням нових домовленостей у проблемах постачання російського газу та заборгованості України за цей газ. Обидва лідери позитивно оцінили нинішні переговори, заявивши, що з приводу багатьох проблем є поступ уперед.

Дійсно, газова проблема останнім часом суттєво гальмувала і псувала відносини між обома державами. Більшість аналітиків очікували, що Путін жорстко візьметься за Кучму, пригадавши і крадіжки російського газу, і українські борги, і мовне питання. Варто відзначити, що нинішня зустріч супроводжувалася безпрецедентним інформаційним тиском на українську сторону. Практично всі російські ЗМІ повідомляли, що Москва готова вдатися до крайніх заходів: “Ми найрізкішим чином піднімемо питання про нецивілізовану поведінку наших сусідів і звернемося до МВФ, Світового банку, ЄС, Європейської енергетичної хартії”, – наводилася цитата зі слів високого посадовця в Кремлі. Проте, як виявилося, переговори мали неформальний характер, а їх результати поки що виглядають взаємоприйнятними.

Отже, Росія погодилася пропустити туркменський газ для України через свою територію, а крім того, і сама збирається постачати енергоносії для нашої держави. З приводу українського боргу Володимир Путін заявив: “Ми розуміємо, що Україні треба набагато більше енергії, ніж вона виробляє, і що весь цей обсяг необхідних енергоносіїв Україна не може оплачувати живими грошима”. Відтак президенти домовилися, що різниця між тією сумою, яку Україна може сплатити, і загальною сумою плати за російський газ буде оформлена як державний борг України перед Росією. З точки зору міждержавних економічних відносин таке вирішення проблеми є принциповим, оскільки борг за енергію стає вже не боргом підприємств, а боргом держави. У всіх інших боргах, за словами Путіна, ні Росія, ні Україна розібратися не зможуть: “З точки зору державних інтересів від цього несуть збитки дві держави, а заробляють на цьому тільки посередники, які із загальнодержавними цілями ні тієї, ні іншої сторони не мають нічого спільного”. Крім того, Україна має відмовитися від несанкціонованого відбору газу та його реекспорту до країн Європи. Натомість Україна запропонувала російській стороні взяти участь в приватизації 49% власності української газотранспортної мережі, а Путін висловився за залучення України до газової співпраці Росія-Західна Європа.

Подібним прогресом завершується вже не перша російсько-українська зустріч. І раніше високі посадові особи після переговорів заявляли про досягнуті домовленості, а потім знову накопичувалися старі проблеми. Тепер же загострення відносин між Росією та Україною сягнуло межі. Спочатку “Газпром” вирішує побудувати новий газопровід в обхід України і ця пропозиція отримує схвальні відгуки від Євросоюзу. Потім Україні вдається домовитися про постачання туркменського газу. Якщо оцінювати обидві події об’єктивно, то ні Україна, ні Росія економічної вигоди від своїх кроків наразі не отримають. Хоча те, що сьогодні вирішення газової проблеми може значно покращити відносини між Україною та Росією, які поки що лише на словах говорять про стратегічне партнерство – навряд чи може підлягати сумніву.

А в контексті сочинських переговорів певною несподіванкою є те, що комплекс гуманітарних питань (перш за все мовне) не здобув під час розмови обох президентів значного резонансу. Хоча причини для цього були: минулого тижня у Києві Українська національна консервативна партія (УНКП) пікетувала російське посольство з вимогами запровадити в Росії українську мову на державному (!) рівні, збудувати мережу українських театрів та припинити втручання у внутрішні справи України. Не менше зауважень з боку Москви могли викликати і нещодавні спроби української влади обмежити звучання російських FM-радіостанцій та випуск зареєстрованих в Україні російських газет. Як повідомляє російське інтернет-видання Gazeta.ru, МЗС Росії дуже пасивно сприйняло останні події навколо українізації в нашій державі. Наразі пояснень може бути два: або в Кремлі вже зрозуміли ціну своїх претензій, які щоразу викликали ще більшу антиросійську реакцію в Україні, або Київ знайшов дуже сильні важелі для впливу на російську сторону.

POSTUP - ПОСТУП
№171 (615),
17-18 ЖОВТНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·На цвинтарі мало не побилися
·Театральний феєрверк над Львовом

ПОГЛЯД
·Львівське пиво - всьому світу
·Гаряча вода була вчора
·Розпочався опалювальний сезон
·У ногах правди немає

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відлуння цвинтарного інциденту
·Під Покровом Богородиці
·Перемишлянщина святкувала у Львові
·КІЛЬКА СЛІВ
·Львівський мер - об"єкт критики для всіх і для кожного
·Республіканці передумали знімати Василя Куйбіду
·Міліція занепокоєна

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівські соціалісти: ліві та ще лівіші
·Намісник і "мерседеси"

ПОСТУП З КРАЮ
·Міліція знає убивць Щербаня й Аліка Грека
·Змінимо Конституцію і виборчу систему
·Кучма і Путін знову домовилися
·Ющенко "підкорився традиції"

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Переговори, які не мають права на поразку
·Сатисфакція президента Лукашенки
·Грузія віддаляється від Москви
·Емансипація в Іноземному легіоні
·Лиха вода залила Альпи

МЕДІА У ПОСТУПІ
·Слово, як засіб убивства

АРТ-ПОСТУП
·Которович в гостях у сторічної ювілярки
·Органна музика в поетичній інтерпретації
·Народна творчість Галичини
·"Контрастний" концерт Львівського камерного

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Chevron i Texaco відтепер разом
·ОРТ поділять на чотирнадцятьох
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·"Карпати" таки дотиснули "Сталь"
·Володимир Кличко помстився за брата
·Парадокси європейської осені
·Каспаров-Крамник- 2:3
·Дві перемоги за рахунок класу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Йоші Ямамото презентував "похоронну" колекцію
·Дует дизайнерів Viktor&Rolf перетворив показ у мюзикл