BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 17-18 ЖОВТНЯ 2000 року |

Змінимо Конституцію і виборчу систему

Хоча Венеціанська комісія знову проти

ІМПЛЕМЕНТАЦІЙНЕ

Ольга ЯЦЕНКО, Остап ЛЕШИК

Як раніше ПАРЄ не давав спокійно спати всеукраїнський референдум, так тепер її (особливо знамениту Венеціанську комісію) непокоїть можливість втілення його результатів. Однак наш Президент виявляє неабияку заповзятість і під шумок імплементаційного процесу прагне додати цивілізованості вітчизняній партсистемі через оптимізовану виборчу систему. Олігархічні кола, які гнуть свою лінію, не заперечують.

Поданий Президентом України Леонідом Кучмою законопроект про внесення змін до Конституції України за підсумками всеукраїнського референдуму “не може бути прийнятий у тій формі, в якій він є”. Про це говориться в заключній частині висновку Венеціанської комісії щодо імплементації результатів референдуму в Україні, прийнятому на її
44-му пленарному засіданні 13-14 жовтня. Саме цю частину розповсюдив нардеп Сергій Головатий учора під час прес-конференції. Проект висновку був підготовлений уже знаними в Україні (вони навіть побували тут) членами Венеціанської комісії Серджіо Бартоле, Жераром Батлінером і Джорджіо Малінверні.

Неприйнятними в президентському законопроекті Венеціанська комісія вважає формулювання щодо недоторканності народних депутатів і підстави для розпуску парламенту у тому разі, якщо протягом 30 днів не буде сформована постійно діюча парламентська більшість. На думку Комісії, члени парламенту в Україні “повинні бути захищені від незаконного арешту або затримання відповідно до норми Конституції, що вимагає надання Верховною Радою згоди на арешт або затримання депутатів”.
За словами Головатого, члени Комісії вважають, що питання про наділення парламентаріїв депутатською недоторканністю в тому ж вигляді, що й суддів (які можуть бути заарештовані або затримані лише після винесення судом звинувачувального вироку) не може бути вирішене шляхом прийняття закону, проект якого вже внесено до Верховної Ради. Депутатська недоторканність у такому вигляді повинна бути закріплена тільки в Конституції. “Венеціанці” також переконані, що в підставі для розпуску парламенту має бути вказано, з якого моменту починається відлік 30 критичних днів, а також критерії постійно діючої парламентської більшості.
Однак нинішнє протистояння має і приємну особливість: поряд із традиційною “роботою над помилками”, у висновку сказано, що Венеціанська комісія “із задоволенням відзначає зобов’язання Президента України дотримуватися встановленого конституційного порядку внесення змін до Конституції і не розпускати Верховної Ради, якщо остання відмовиться дати згоду на внесення змін до Конституції”. Хоча й попередила: якщо президентський законопроект про імплементацію буде схвалений Верховною Радою без урахування запропонованих нею змін, “це може створити серйозні проблеми для демократії, верховенства права і системи стримувань і противаг між гілками влади”. На думку більшості експертів, президентський законопроект змін у Конституції за результатами референдуму значно обмежить повноваження парламенту, тоді як парламентський варіант Верховний суд визнав незаконним через його недопрацьованість.

Впровадження в дію результатів квітневого референдуму ще довго не залишатиме світлих голів українського політикуму. Аби якось упорядкувати всі ці думки, глава Адміністрації Президента Володимир Литвин після консультацій зі своїм патроном вирішив звернутися за порадою й до українських політологів, розкривши при цьому деякі президентські карти.

Йдеться про несамовите прагнення Гаранта Конституції якомога швидше визначити “оптимальну для України виборчу модель”, для чого, зрозуміло, слід оптимально сконцентрувати владу в країні. Хоча куди ж уже далі...

А поки політологи мізкують, не забарилися з власними побажаннями й деякі народні обранці. Слід зауважити – не помилився Микола Томенко, прогноз якого стосувався лобіювання олігархами виборчого закону на мажоритарній основі. Так, віце-спікер Степан Гавриш (група “Відродження регіонів”) учора висловився за необхідність відхилення законопроекту про вибори на пропорційній основі (його вже прийнято в першому читанні), оскільки він “не відповідає Конституції”. При цьому Гавриш вважає недоцільним ухвалювати постанову про неприйнятність цього законопроекту, бо після цього його вже неможливо буде вносити на парламентський розгляд. Трохи раніше таку постанову внесла група депутатів, зокрема, Юлій Іоффе (група “Трудова Україна”), яким теж не подобається пропорційна система. Натомість Степан Гавриш вважає за необхідне залишити сьогодні “як мінімум” змішану систему виборів, – аби структурувати суспільство в політичному плані і збільшувати відповідальність депутатів перед виборцями. Разом із тим він вважає, що варта уваги система виборів в одномандатних округах на пропорційній основі, як це є у Великобританії. Хоча навряд чи англійські депутати так уміють “купувати” свої мажоритарні округи...

POSTUP - ПОСТУП
№171 (615),
17-18 ЖОВТНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·На цвинтарі мало не побилися
·Театральний феєрверк над Львовом

ПОГЛЯД
·Львівське пиво - всьому світу
·Гаряча вода була вчора
·Розпочався опалювальний сезон
·У ногах правди немає

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відлуння цвинтарного інциденту
·Під Покровом Богородиці
·Перемишлянщина святкувала у Львові
·КІЛЬКА СЛІВ
·Львівський мер - об"єкт критики для всіх і для кожного
·Республіканці передумали знімати Василя Куйбіду
·Міліція занепокоєна

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівські соціалісти: ліві та ще лівіші
·Намісник і "мерседеси"

ПОСТУП З КРАЮ
·Міліція знає убивць Щербаня й Аліка Грека
·Змінимо Конституцію і виборчу систему
·Кучма і Путін знову домовилися
·Ющенко "підкорився традиції"

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Переговори, які не мають права на поразку
·Сатисфакція президента Лукашенки
·Грузія віддаляється від Москви
·Емансипація в Іноземному легіоні
·Лиха вода залила Альпи

МЕДІА У ПОСТУПІ
·Слово, як засіб убивства

АРТ-ПОСТУП
·Которович в гостях у сторічної ювілярки
·Органна музика в поетичній інтерпретації
·Народна творчість Галичини
·"Контрастний" концерт Львівського камерного

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Chevron i Texaco відтепер разом
·ОРТ поділять на чотирнадцятьох
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·"Карпати" таки дотиснули "Сталь"
·Володимир Кличко помстився за брата
·Парадокси європейської осені
·Каспаров-Крамник- 2:3
·Дві перемоги за рахунок класу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Йоші Ямамото презентував "похоронну" колекцію
·Дует дизайнерів Viktor&Rolf перетворив показ у мюзикл