BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 6 ЖОВТНЯ 2000 року |

Львівський жиркомбінат і проблеми приватизації в Україні

Юрко БЕРЕЗЕНЬ

Львівський жиркомбінат змінює власника. І знову, як і в десятках інших випадків, – конфлікт. І конфлікт – знову ж – типовий. Тому немає сенсу розбирати конкретні дії сторін. Усе, що ви прочитаєте нижче, – це тільки спроба узагальнення без жодних персоніфікацій.

Чому досі не працює приватизація?

Існують помилкові стереотипи, які породжують хибні уявлення. Частково ці стереотипи сформовані засобами масової інформації, частково – структурами типу “МММ”. Але вони, перекочувавши з того часу, виявилися дуже живучими й актуальні для приватизованих підприємств і зараз. Про що йдеться?

Коли якесь фінансово потужне підприємство починає виявляти цікавість до певного промислового підприємства, це дуже часто викликає опір з боку адміністрації цього підприємства. І це, в принципі, зрозуміло. Там є певна кількість акціонерів, і все належить народові, трудовому колективові. Але насправді багато власників – означає його відсутність. І вся дотеперішня історія української приватизації підтверджує цю тезу.

Що маємо зараз – практично всі українські підприємства приватизовано, окрім тих, які мають стратегічне значення. Але ті дрібні приватизовані підприємства, які є в районах або обласних центрах і які мають 200, 300, 500 акціонерів, так і не запрацювали. Основна причина – потрібні гроші, гроші і ще раз гроші. Усе інше без них не запрацює. І гроші в державі є. І є вони в фінансово потужних структурах, які можуть і готові їх дати.

З цього моменту починається така собі цікава річ – приходить така структура на підприємство і каже, що готова з ним працювати. Варто врахувати, що ця цікавість обумовлена тим, що вона знає, як робити бізнес. Причому в кращому розумінні цього слова – не будувати піраміди і не отримувати кредити, потім вивозячи їх за кордон.

Тут маємо ще одну дійову особу – директора. Він пропрацював на підприємстві 10-15 років, а то й усе життя, і, в принципі, за теперішніх правил гри в Україні йому зовсім не зле. І коли з’являється ефективний власник, директор стає в глуху опозицію. Тому що потрібно працювати по-новому, треба ставати фахівцем, причому на нормальному європейському рівні. Дуже часто, зважаючи на свої особисті характеристики чи на вік, директор просто цього зробити не може. І тоді починається експлуатація хибних стереотипів.

Повиганяють усіх на вулицю

Наприклад: “Якщо прийде ця структура і купить наше підприємство, то вона всіх вижене на вулицю”. Але скажіть, будь ласка, який сенс фінансово потужній структурі, яка заробляє гроші, виганяти всіх. А що потім – самій освоювати всі спеціальності і працювати за всіх. Абсурд якийсь! Адже вкладені гроші, щоб викупити певний пакет акцій підприємства, і що тепер – викинути їх на вітер? Так ніхто не робить, бо дуже дорого коштує підготувати кваліфіковані кадри для цілого підприємства. Кваліфікованого робітника цінують, і цінують тим більше, чим більше розуміються на бізнесі. Тож подібні розмови – це просто-напросто захисна реакція адміністрації. Тому що ефективний власник для некомпетентного директора – це дійсно загроза. Бо ж ефективний власник ніколи не буде втручатися в оперативне управління, але завжди запитає, чому директор допустив зниження об’ємів виробництва чи зростання боргів. І в цьому сенсі власник є загрозою для керівництва, але в жодному разі не для простих робітників. Якраз навпаки – для них загрозою є некомпетентне керівництво, тому що за такої роботи можна довести до краху найпотужніше у фінансовому плані підприємство.

Дивіденди – лише фондовий індикатор, а не засіб збагачення

Ще один міф – ніколи дивіденди не були засобом збагачення. Це – лише індикатор, за яким можна зрозуміти, чи це підприємство працює ефективно, чи ні. І він дуже впливає на курсову вартість акцій при торгівлі на біржах. Джерелом власного добробуту у світі і, звичайно ж, у нашій державі є тільки власна праця.

Ще одна нісенітниця, що акціонер має першочергове право працювати на цьому підприємстві. Вона ґрунтується на правовій некомпетентності наших людей. Але ж відносини власності і трудові відносини регулюються абсолютно різними законами і зовсім не перетинаються. Тому будь-яка кількість акцій, окрім, звичайно ж, контрольного пакета, не дає виключного права на працю на цьому підприємстві, незалежно від того, чи ти прибиральник, чи директор.
Але якщо директор в силу якихось своїх можливостей зумів заволодіти контрольним пакетом, то його звільнити вже дуже важко. І в разі його некомпетентності це може призвести до краху підприємства.

Гроші йдуть до грошей

У народі існує вислів, що гроші йдуть до грошей, і на підприємство, де є ефективний власник, обов’язково прийдуть гроші. Це ж зрозуміло – якщо людина зуміла налагодити приватне життя за рахунок власної компетентності, то вона обов’язково буде вести політику так, щоб ті, хто працюють, і він особисто, їх обов’язково заробляли.

Адже для того, щоб ефективно вести бізнес, потрібно адекватно оплачувати працівників. Заплатиш мало – вони будуть працювати погано, сам же втратиш. І ефективний власник знає це.

А отже, гранично мудрий вчинок – віддати можливість організовувати виробництво тому, хто вміє це робити. Займатися цим самому, не маючи для цього ні грошової, ні професійної, ані технологічної бази, немає жодного сенсу.

Сьогодні у Львів прийшов один із найпотужніших в Україні інвесторів у галузі переробки жирів, який уже налагодив виробництво на двох олієжирових комбінатах, має сировинні і збутові ринки, які не обмежуються Україною. Тож дайте своє тому, хто вміє заробляти, щоб це стало його, – і від цього виграють всі. Так існує весь цивілізований світ.

POSTUP - ПОСТУП
№165 (609),
6 ЖОВТНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Жиріновський влаштував скандал у Верховній Раді
·Прожитковий мінімум встановили на рівні 50 доларів!

ПОГЛЯД
·Квартплата буде персоальною
·Встановити собі пам"ятну дошку може кожен
·Наша феноменальна література

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівська земля належить комунам
·Непотріб у чистоті
·КІЛЬКА СЛІВ
·Вибуховий синдром
·Сенчук подався на схід
·Згоріла бібліотека

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Плани на тоді, коли...
·Один день спудея
·Прикордонна співпраця

ПОСТУП З КРАЮ
·Ющенко, Марчук і свобода слова
·РНБО проти Тимошенко
·Кучма побачив лихо
·Квартирний судовий спір Тамари Лазаренко триває

ПОЛІТИКА У ПОСТУПІ
·Правий реванш?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ЕКОНОВИНИ
·Перший день Euronext
·Львівський жиркомбінат і проблеми приватизації в Україні
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·Розширення ЄС на схід
·Ця земля не знає слова "мир"
·На порозі громадянської війни
·Проституція відтепер - фах
·Історія втручається в політику

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Мар"ян Кшаклєвскій: "Поляки обирають не мудрого політика, а просто найкращого хлопця"

АРТ-ПОСТУП
·ВШАНУВАННЯ
·ЕКЗОТИ
·50 років живої історії львівських реставраторів
·Ювілейна концепція "Контрастів 2000"

СПОРТ-ПОСТУП
·Знаменитий "Вемблі" наказав довго жити
·Піт Сампрас одружився
·У "Манчестер Юнайтед" поменшало прибутків
·За крок до прірви
·Збірну Німеччини може очолити наркоман
·Траса "Майорівка" готується до Кубка Європи
·Ми любимо тебе, Австраліє!

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Metallica
·Помер "легенда боса-нови" Баден Повелл