BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 30 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Данія проти євро

ЄВРОЗОНА

Антон ШЕВЧЕНКО

Датчани не захотіли стати учасником зони євро. Проведений у Данії референдум засвідчив, що проти єдиної європейської валюти 53,1% виборців, за – 46,9%.
Можливо, датчани опинились у полоні страху перед містичним числом тринадцять (адже саме такою за рахунком Данія долучилася б до зони євро), бо немає іншого пояснення тому, що навіть спільні зусилля місцевої політичної та інтелектуальної еліти не принесли сподіваного результату. Коментуючи висліди голосування, прем’єр-міністр Поль Расмуссен не зміг приховати свого розчарування з приводу результатів плебісциту. Він заявив, що уряд зазнав серйозної поразки, і що цифри кажуть самі за себе (доречно підкреслити доволі високу референдумну активність населення – до дільниць прийшло 87% виборців).
Щоправда, питання про подальшу відставку уряду, як таке, не піднімається, оскільки за приєднання до єдиної валюти виступали також усі провідні опозиційні партії. Беручи на себе відповідальність за результати голосування, Поль Расмуссен утім запевнив, що вердикт виборців ще не означає повернення до Європи плечима.

Треба сказати, що своєю поведінкою Данія не вперше дивує Європу. Так 1992 року вона проголосувала проти приєднання до Маастріхтського договору... і буквально через рік змінила свою думку. Очевидно, для багатьох датчан нинішнє голосування стало своєрідним шансом висловити загальний протест проти всіх політиків і проти напрямку, в якому іде об’єднання Європи. Чимало з них пояснюють це тим, що приєднання до зони євро позбавить Данію насамперед права встановлювати свої податки (оскільки саме за рахунок високих податків підтримується щедра данійська система соціального забезпечення). Щоправда, референдумна кампанія, яка тривала півроку, пережила кілька етапів – етапів “за” і “проти”. Спочатку більшість датчан виступала за приєднання до зони євро, однак з наближенням референдуму кількість оптимістів стала зменшуватись, що призвело до вирівнювання шансів обох сторін. І лише в останні два тижні стало зрозуміло, що більшість населення Данії голосуватиме “проти”.

Враховуючи той факт, що за перебігом референдуму дуже пильно стежили всі єврокомісари на чолі з Романо Проді, слід очікувати погіршення відносин між Брюсселем та Копенгагеном. Існують побоювання, що Євросоюз може поділитись на країни євроленду, що ітимуть до щораз глибшої інтеграції, і на країни, які опиняться дещо осторонь від цих процесів (не виключено також, що цей конфлікт негативним чином може позначитись і на розширенні ЄС на Схід). У числі останніх країн, окрім Данії, можуть бути Великобританія та Швеція, які також мають намір провести подібні референдуми, і євросоюзівці непокояться, що рішення датчан вплине на думку населення обидвох цих країн.

P. S. Фінансові ринки доволі спокійно зреагували на результати данійського референдуму. Аналітики стверджують, що курс євро особливо не зміниться (вчора вранці за 1 євро давали 0,88 долара США), бо, по-перше, результат данійського референдуму передбачили давно, а, по-друге, Європейський центральний банк при потребі готовий підтримати валюту інтервенцією.

POSTUP - ПОСТУП
№162 (606),
30 ВЕРЕСНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Ющенко у пастці
·Бориса Тарасюка відправили у відставку
·Кваснєвського не хочуть бачити у Львові

ПОГЛЯД
·Стихійне лихо зневоднення
·Проблеми міста вирішують діти
·Теорія управління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Психічно хворий студент юрфаку керував бандою
·Владні амбіції
·КІЛЬКА СЛІВ
·За Магдебурзьким правом
·Викрадений туберкульоз вважати недійсним

ПОСТУП З КРАЮ
·Рекрутів цієї осені буде менше
·Тарасюк виявився офірним цапом
·Телеміст погрожували підірвати
·Рябець розкручує свій виборчий закон

ПОСТУП У СВІТ
·Данія проти євро
·Не треба боятись ризику, а треба знати все
·Викрито педофільну мафію
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Daewoo поділять на дрібні частинки
·Неонацисти загрожують економіці Німеччини
·"Лукойл" продав RenTV
·СВІТ

ОСОБИСТОСТІ У ПОСТУПІ
·Тарас Стецьків: Марчук проти диверсифікації

МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
·Марина Одольська та Сергій Манек готуються до шлюбу
·Рецепт успіху від "Океану Ельзи" є оптимізм

АРТ-ПОСТУП
·Цей спокусливий романтизм шістдесятих
·Народний артист України Богдан Козак: Акторів та театрознавців нам не бракуватиме
·"ART-TERRA" для Дому Лисика у Львові

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Народний артист України, композитор Мирослав Скорик: Я ніколи не пишу конформістської кон"юнктури!

СПОРТ-ПОСТУП
·Спекулянти пролетіли
·Мозамбік святкує
·Квиткові скандали тривають
·Україна без медалей
·"Кривбас" - це завжди неприємна згадка
·Оголені олімпійські чемпіонки
·Замало презервативів!

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Александр Макквін