BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 29 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Нагірні, Леви: історія одного врятованого архіву

ВИСТАВКА

Наталка КОСМОЛІНСЬКА

Виставка, яку відкрили у Львівській галереї мистецтв, названа вичерпно-лаконічно: “Нагірні, Леви: історія родини”. Якщо перше прізвище для всіх дотичних до історії Львова або до його архітектури символізує особи або творчий доробок відомих львівських кінця-початку століття архітекторів батька і сина Нагірних, то ім’я мовознавця, славіста, історика літератури Василя Лева в радянській Україні було закритою сторінкою, а в незалежній – невідомою. Тому що 1944 року професор Василь Лев із дружиною та двома дітьми виїхав зі Львова на захід, як тоді думав – не надовго... Виявилось – назавжди.

І якби не легендарне всюдисуще визбирування легендарним же ж директором Львівської галереї мистецтв Борисом Возницьким будь-якої деталі, факту, уламку, фрагменту історії та культури на галицьких землях, яким щастило потрапити в поле його зору впродовж останніх сорока років, бути б архіву Левів-Нагірних у макулатурі. Коли десять років тому у Львові померла друга дружина Нагірного, і нотаріус скористалась звиклою вже на той час для Львова практикою викликати Картинну галерею, якщо якийсь із мистецьких спадків лишається без наступників, не картини і меблі привернули увагу Возницького, а стоси паперів, які вантажили на машину працівники ЖЕКу. Зрозуміло, що всі папери, які містили проекти церков, фотографії, рукописи, листування родини Нагірних і, як пізніше з’ясувалось, Левів, було перевантажено на машину галереї і відвезено до її архіву. Того разу Возницький надцятий раз встиг опинитись у потрібному місці в потрібний час, аби врятувати чергову дещицю з культури Галичини.

Стараннями старшого наукового співробітника галереї Наталії Філевич, яка розбирала і опрацьовувала врятований архів, вдалось з’ясувати, що частина документів належить Василю Леву, чия дружина була наймолодшою донькою Василя Нагірного. Сам Василь Лев, мовознавець, історик літератури, довголітній член НТШ, інтенсивно працював у міжвоєнному Львові. Коло його наукових зацікавлень, крім мовознавства та літературознавства, включало історію етнографії окремих регіонів, численні рецензії та краєзнавчі нариси. Як фахового мовознавця-славіста, його неодноразово запрошував до обговорення та усталення текстів Літургічних книг митрополит Шептицький. У Сполучених Штатах, куди сім’я потрапила у 1949 році, перейшовши стандартні емігрантські випробування (замітання ночами в банку, працю у столярній майстерні), Василю Леву разом з дружиною, викладачем хімії і фізики, вдалось повернутись до наукової та викладацької діяльності. Відтоді і до смерті у 1991 році Василь Лев – активний науковець і діяч еміграційної громади українців. Покажчик його опублікованих та ненадрукованих праць нараховує 400 позицій. Він – незмінний голова філологічної секції НТШ, ректор Вільного університету в Мюнхені. Його будинок у Мерівуді (штат Пенсильванія) – оаза українства, Галичини, Львова в Америці. Він постійно переповідає дітям про Львів, про Карпати, якими мандрував у молодості, пильнує їхнє знання української мови і культури. Але це все стало відомо у Львові лише тоді, коли Наталії Філевич вдалося віднайти адресу і можливість сконтактувати із сином уже на той час покійного Василя Лева, теж Василем.

Результатом співпраці з родиною Левів стала виставка “Нагірні, Леви: історія родини”, та одноіменний збірник, який містить статті, спогади, наукові розвідки та архівні матеріали. До нас повернулась ще одна сторінка львівської-української історії та культури. Більша чи менша – навіщо кому вимірювати? Важлива. Тому що не однією архітектурою пишається Львів, архітектура без людей – купа мертвого каміння. Усі ми, хто живе у Львові сьогодні – якщо не генетичні, то, принаймні, історичні нащадки тих, хто старанно працював і гідно жив у ньому вчора. Нашим дітям жити у Львові завтра, гортаючи написані нами сторінки...

POSTUP - ПОСТУП
№161 (605),
29 ВЕРЕСНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Бажання руху
·Ампурація голови

ПОГЛЯД
·Обнадійливі новини про гарячу воду
·Клани в законі
·Місто-бордель

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Сенчук повернувся!
·Засудженим - соціальну адаптацію
·ЖЕКи - під контролем мера
·КІЛЬКА СЛІВ
·Робота не завершиться вчасно
·Область готується до зими
·"Світ" повертає героїв

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Міська рада на грані хаосу
·З візка - і на коня

ПОСТУП З КРАЮ
·Російський слід у спробі перевороту в Україні
·Діти лейтенанта Шмідта
·Розбір польотів
·Осінь. Час нагнітати масовий психоз

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Комуністи на служби в мафії
·Сухарто уник суду
·Палац для імператора Путіна
·Ватикан та Пекін не поділили історії
·Переворот в історії мистецтва

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Валютна істерія фінішує в серпні
·ОПЕК ставить Заходу ультиматум
·Сьогодні кращий, ніж учора
·СВІТ

ТЕЛЕПРОСТІР
·Олександр Богуцький: Багатьох наших політиків краще взагалі по телевізору не показувати

АРТ-ПОСТУП
·Книга, яка нам потрібна
·Нагірні, Леви: історія одного врятованого архіву
·Музичне свято в Стрию
·ДЗИГА
·САНТИМЕНТ
·ЛІКНЕП

ОЛІМПІЙСЬКИЙ ПОСТУП
·Молдавські олімпійці залишаються в Австралії
·А австралійка загубила медаль
·Андрій Котельник уже у фіналі
·Олімпійські трагедії зірок
·Сіднейська Олімпіада стане стимулом для туристів

СПОРТ-ПОСТУП
·Донеччани знову за старе,
·Кукабара, Сидней, Коала, Кенгуру...

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Аффлек і Деймон дарують мільйон
·U2 випустили новий відеокліп