BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 29 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Осінь. Час нагнітати масовий психоз

СБУ знову відзначилася. Тепер працівники Служби безпеки конфіскували тираж кременчуцької газети "Інформаційний бюлетень"

МОТОРОШНО

Дмитро ЯЦЕНКО

Вчора до київського видавництва “Українська книга” завітали кілька осіб, котрі показали посвідчення працівників СБУ і вилучили весь наклад кременчуцької газети “Інформаційний вісник”. Як заявила редакторка видання Тамара Просяник, охоронці безпеки пригрозили закрити видавництво, якщо воно спробує ще раз надрукувати газету.

Рішення друкувати наклад “Інформаційного вісника” в Києві було прийнято не випадково. За словами керівництва газети, це стало неможливо зробити у будь-якій типографії Полтавської області після втручання силових структур і місцевої влади. Наразі на захист незалежної газети виступила тільки партія “Собор”, яка заявила, що “Інформаційний вісник” уже не раз публікував матеріали про корупцію у вищих органах влади, а тому арешт накладу видання слід розцінювати як небезпечний інцидент: СБУ, яка покликана захищати конституційний лад, дозволяє собі чинити відверто антизаконні дії проти незалежної преси.

Складається враження, що в Україні розпочалося масове полювання на незалежні засоби масової інформації. За останні тижні зник журналіст Георгій Гонгадзе, пройшли акції протесту українських журналістів перед будинком Верховної Ради, народні депутати не прийняли обмеження сум моральних компенсацій у позовах на друковані ЗМІ. Події відбуваються одна за одною, що мимоволі виникає сумнів, чи захочуть представники найвищої влади виправляти цю ситуацію? Наразі навіть Президент Леонід Кучма лише один раз наважився висловити свою думку, коли легко покритикував нещодавню постанову Кабміну про пільги та бюджетну підтримку кількох десятків українських газет і журналів. Тоді Президент заявив, що вся преса повинна розвиватися в однакових умовах, а на практиці, як бачимо, за спиною Президента відбувається селекційна робота: залишаються лояльні до влади ЗМІ, а ті, хто дозволяє собі побавитись у свободу слова, зазнають шаленого тиску.

У влади завжди були свої методи боротьби з мас-медіа, проте з часом засоби приструнчення ставали все більш відвертими: “Всеукраїнські відомості” були закриті через накладення величезного судового штрафу, “Українська правда” зазнала багатьох перевірок, цього року “Сільські вісті” опинилися на межі банкрутства через податкові санкції на суму понад один мільйон гривень.
Причому утисків зазнавала не лише преса: рік тому Державна податкова адміністрація України звинуватила в несплаті податків із реклами телекомпанії СТБ та “Гравіс”, а закінчилось усе тим, що обидва канали поступилися своєю незалежністю на користь лояльності до влади. Тепер же навіть СБУ може конфіскувати наклад видання...

Досі в Україні чітко спрацьовувала схема: починаються вибори – у ЗМІ виникають проблеми. Лазаренківсько-громадівські газети “Всеукраїнскі відомості” й “Українська правда” зазнали тиску перед парламентськими виборами 1998 року, СТБ та “Гравіс” – перед президентськими виборами 1999 року. Цього року вже не вперше ведуться розмови про передчасні вибори до Верховної Ради і навіть про передачу президентської влади за “російським варіантом”. І хоча потенційні дійові особи такого сценарію не перестають активно спростовувати всі ці чутки, активізація нагінок на пресу та створення масового психозу мимоволі ще раз підштовхує до фантасмагоричних прогнозів політичного розвитку вже найближчим часом.

POSTUP - ПОСТУП
№161 (605),
29 ВЕРЕСНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Бажання руху
·Ампурація голови

ПОГЛЯД
·Обнадійливі новини про гарячу воду
·Клани в законі
·Місто-бордель

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Сенчук повернувся!
·Засудженим - соціальну адаптацію
·ЖЕКи - під контролем мера
·КІЛЬКА СЛІВ
·Робота не завершиться вчасно
·Область готується до зими
·"Світ" повертає героїв

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Міська рада на грані хаосу
·З візка - і на коня

ПОСТУП З КРАЮ
·Російський слід у спробі перевороту в Україні
·Діти лейтенанта Шмідта
·Розбір польотів
·Осінь. Час нагнітати масовий психоз

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Комуністи на служби в мафії
·Сухарто уник суду
·Палац для імператора Путіна
·Ватикан та Пекін не поділили історії
·Переворот в історії мистецтва

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Валютна істерія фінішує в серпні
·ОПЕК ставить Заходу ультиматум
·Сьогодні кращий, ніж учора
·СВІТ

ТЕЛЕПРОСТІР
·Олександр Богуцький: Багатьох наших політиків краще взагалі по телевізору не показувати

АРТ-ПОСТУП
·Книга, яка нам потрібна
·Нагірні, Леви: історія одного врятованого архіву
·Музичне свято в Стрию
·ДЗИГА
·САНТИМЕНТ
·ЛІКНЕП

ОЛІМПІЙСЬКИЙ ПОСТУП
·Молдавські олімпійці залишаються в Австралії
·А австралійка загубила медаль
·Андрій Котельник уже у фіналі
·Олімпійські трагедії зірок
·Сіднейська Олімпіада стане стимулом для туристів

СПОРТ-ПОСТУП
·Донеччани знову за старе,
·Кукабара, Сидней, Коала, Кенгуру...

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Аффлек і Деймон дарують мільйон
·U2 випустили новий відеокліп