Безрезультатні югославські вибори
ЮГОСЛАВІЯ
Святослав ЦЕГОЛКО
Після неспокійної електоральної неділі й ночі підрахунку голосів прийшов виснажливий післявиборний “ранок”, який не завершився навіть увечері. Офіційних результатів не оголосили. І хоча кожен із двох головних кандидатів – і Мілошевич, і Коштуніца – заявив про свою перемогу, президент Югославії, скоріше за все, буде визначений у другому турі 8 жовтня.
Те, що югославські вибори будуть суцільним скандалом, мабуть, усі знали заздалегідь. Скандал почався ще з вибору суперника Мілошевича. Попри сподівання Заходу, ним став мало кому відомий професор Воїслав Коштуніца. Відмова основного опозиціонера Вука Драшковича конкурувати з Мілошевичем досі овіяна таємницею. Офіційно свою неучасть “вовк” (так перекладається його ім’я з сербської) пояснив серією замахів на себе. Драшкович уже три місяці не був у Сербії, він відсиджується в столиці Чорногорії Подгорице. Його ігнорування розкололо й без того роздроблену сербську опозицію.
Усі на Заході були переконані, що переможе Коштуніца – і тільки він. Напередодні, у четвер, в Белграді відбулися два мітинги. 200 тисяч сербів прийшли підтримати опозиціонера (і лише 15 тисяч – диктатора). Опівночі всі розійшлися: на 48 годин у Югославію прийшла передвиборна агітаційна тиша.
А потім почалося шоу. У Косово шоу-вибори тривали лише до 16.00. ЦВК не хотіла ризикувати життям людей. Попри те, що офіційних результатів не оголосили, можна сказати, що Косово (явка – 14 відсотків), як і Чорногорія (явка 25 відсотків), проголосувало за Мілошевича. Але постає питання – за кого ж проголосували ті, що не прийшли на вибори? Адже зайвими стали 700 тисяч бюлетенів для косовських албанців та 200 тисяч – для чорногорців (власне чорногорців, а не сербів, які там мешкають): усі вони бойкотували вибори.
Першим про перемогу повідомив кандидат від Демократичної партії Сербії Воїслав Коштуніца. Представник опозиції Зоран Джінджич о 5 ранку оголосив, що за Коштуніцу проголосували 49,6 % виборців, за Мілошевича – лише 36,8%. Через декілька годин з’явилися попередні результати Центру вільних і демократичних виборів: Коштуніца – 57%, Мілошевич – 33%. Попередні дані різних югославських партій також свідчили про перемогу Коштуніци. Так, Радикальна партія на момент підрахунку близько двох мільйонів бюлетенів заявила такі дані: 53% – за Коштуніцу, 37% – за Мілошевича. Зовсім іншу картину результатів виборів намалювали представники правлячої Соціалістичної партії Югославії. За їх підрахунками, Слободан Мілошевич набрав 44 відсотки, тоді як його конкурент – 41 відсоток. Але це було вранці. О 18.00 з’явився прес-реліз Соц-партії, в якому функціонери оголосили про перемогу Мілошевича ще в першому турі.
Учора остаточних офіційних результатів виборів так і не оголосили. Проте пізно ввечері з’явилася непідтверджена інформація про відставку прем’єра Моаміра Булатовича. За інформацією незалежної агенції “Бета”, причиною демісії було те, що Булатович не зміг (чи не схотів) сфальсифікувати 100 тисяч чорногорських бюлетенів.
Майже всі світові лідери висловили впевненість, що переміг саме опозиціонер. Ще напередодні ВМС НАТО зібрали в Адріатичному морі найбільшу флотилію з часів Косовської війни...
|
|