BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 22 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Російська ідея в українській медицині

Марія ШОЛОМНИЦЬКА

Російськомовні медики Львівщини вирішили зайнятися благодійністю. У січні ц. р. при Конфедерації російських общин створено благодійний консультативний “Русский медицинский центр”. Його працівники запевняють, що лякатися прив’язаності назви до конкретної нацменшини не варто. “Центр” консультує всіх нужденних, незалежно від їхніх національності й віросповідання. Та попри те, тут зібралися лікарі, котрих – цитуємо з агітаційної листівки Центру – “об’єднує російська ідея, російське світосприйняття та культура...”.

Благодійність у медицині – річ хороша. До того ж, не буденна. А от як “російська ідея” має вплинути на здоров’я населення Львівщини – незрозуміло. Навіть для лікаря-дерматолога Сень, яка працює у благодійному центрі, російська ідея в медицині звучить як порожній звук. Може, тому, що сама лікарка – українка. “Розумієте, ми ж начебто при російській общині, тож мусили написати, що створилися через проблеми російськомовного населення. І хоча ми незалежна структура, реєструватись окремо як медичному центру нам не вигідно, бо, знаєте, Податкова і таке інше... А листівка – це так, не варте уваги. Бо, скажімо, що це за назва –”Русский медицинский центр”? Уже би правильніше було написати “Російський центр для росіян”. Та хіба хворіють лише росіяни?”.

А от керівник Центру п. Іжевський (у минулому лікар-психіатр, а нині позбавлений можливості працювати за фахом) цілком протилежної думки. Для нього суть російської ідеї – у вирішенні проблем російськомовного населення, які начебто виникають у державних медзакладах. “Багато є таких хворих, – переконаний Іжевський, – і це насамперед літні люди, – котрі можуть спілкуватись і сприймати інформацію лише російською. І ми допомагаємо їм порадами, витлумачуємо детально те, що хотіли сказати колеги з державних закладів. Ми не претендуємо на лікування, не виписуємо рецептів, просто консультуємо. А по лікування радимо звертатися до дільничних лікарів. До того ж, спілкування з пацієнтом його рідною мовою має психотерапевтичний ефект, налагоджує взаємодовіру”.

Отже, практично це мало би виглядати так: бабця-росіянка приходить до дільничного лікаря-українця, а він як затятий націоналіст не хоче їй розтлумачити російською, що горло треба полоскати тричі на день після їжі. Тому бабця мусить теліпатись у “Русский мед. центр”, де їй розкажуть те саме, та вже її рідною мовою. Хоча, можливо, ще і дадуть безкоштовні ліки, бо надання такої послуги для найбіднішого населення тут декларується. Та виконується лише за двох умов: наявності у хворого рецепту від державного лікаря та наявності таких ліків у “Центрі”. Загалом, робота в “Центрі” пані Сень подобається: “Тут не вимагають ніякої звітності. І якщо в державній поліклініці обов’язково обслуговувати всіх, то тут можна хамовитих пацієнтів і не приймати”. Як з’ясувалося пізніше, працюючи в державній поліклініці, п. Сень мала проблеми не тільки з “хамовитими” пацієнтами, а навіть і з законом. Але приватними справами колег у “Центрі” не цікавляться. Зате дуже переймаються проблемами російськомовних медиків, котрі в державній медицині й у приватному бізнесі, за словами Іжевського, “роз’єднані, змушені служити чужим економічним, а то і політичним інтересам, підлаштовуючись під працедавця. Спілкування та документація російською мовою в державних мед. установах заборонені. У нас же тих надуманих проблем немає”.

Та, як виявилося, немає, цих “надуманих” проблем і в державних медичних закладах. Як і не існує поділу на українсько-, російсько- й іншомовних медиків. “Лікарів-росіян у нас досить багато, – каже заступник головного лікаря львівської поліклініки №2 п. Чайківська. – Вони мають ті ж права та обов’язки, що й українці. І одного роботодавця – Українську державу, яка вимагає лише вести документацію українською мовою. Проте ніхто не перевіряє, якою мовою говорить лікар із пацієнтом. (Тут би радше ображатися, приміром, татаромовним: вони рідною мовою в державних установах поговорити ніяк не можуть. – М.Ш.) А проблеми з утисками російськомовних виникають лише тоді, коли лікар хоче таким чином прикрити свою недбалість чи непрофесійність. На щастя, таке буває дуже рідко”.

Дуже хотілося дізнатися, чи задоволені самі російськомовні діяльністю “Русского медицинского центра”. На це питання поспішила відповісти лікар-гінеколог “Центру” п. Чусова (за іронією долі, саме її директор благодійного центру ставив у приклад як кваліфікованого спеціаліста, котрий не може працювати в Україні через незнання мови): “Звичайно, вони задоволені. Пацієнти завжди задоволені, коли їх уважно вислухають і кваліфіковано оглянуть. А чи задоволені російськомовні? Та яке це має значення, якою мовою говорити. Головне – щоби ставлення було хороше”.
Єдина біда “російських” медиків – відсутність спонсорської допомоги. Навіть рідна Конфедерація російських общин, і та підтримує тільки морально. А просити у пацієнтів пожертви не мають юридичного права. Тож доводиться перебиватися “хлібом і водою”. А на порожній шлунок уже і благодійність не та. “Якщо людина працює безкоштовно, вона не може нормально харчуватися. – скаржиться Іжевський. – Тобто полум’я віри в серці горить. Але сили доводиться розраховувати”.

POSTUP - ПОСТУП
№157 (601),
22 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Терористи зганьбили британську розвідку
·Парламент наплював на журналістів

ПОГЛЯД
·Переворот партійного значення
·Російська ідея в українській медицині
·Кан кан
·Легенд Львова виявилося замало

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Ісус" знов у Львові
·Стріляли в сина начальника слідства
·КІЛЬКА СЛІВ
·Літр бензину з десяти потрібних не доливають
·Націоналізм як чпосіб мислення
·Срібні скарби електричок
·АРХІВАРІУС

НАША СТОЛИЦЯ
·"Базіви"
·Дума про парламент

ПОСТУП З КРАЮ
·Регіони знову невдоволені бюджетом
·Праві не довіряють одне одному
·Журналісти захищатимуть себе самі
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП У СВІТ
·"Німецькі неонацисти" з російськими обличчями
·У Сочі захоалено заручників
·Справу Whitewater закрито
·Лідерів НАТО засуджено до 20 років
·КРАЙ

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Словаччина не піде проти України
·До тюрми - за приховування правди
·За металобрухт - до цюпи
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Львівське жіноцтво в портретах - до столиці
·Кожного разу вперше. Іпостасі Євгена Лисика
·"Концерт - це вистава"
·Тріумф легендарного Маестро

ЗІРКИ У ПОСТУПІ
·Патрісія Каас: "Так, я хочу мати дитину. І Філіпп теж"
·Барбара Стрейзанд прощається зі сценою

ОЛІМПІЙСЬКИЙ ПОСТУП
·Полісмени хочуть їсти
·І спекулянти теж...
·Нову Зеландію пограбували
·Лише одне "срібло" за вчоращній день
·Кувейтцям забороняють дивитись Олімпіаду
·На Олімпійський вогонь знову напали
·З "Пепсі" на Олімпіаду не пускають
·Самаранч вирішив провести власний футбольний чемпіонат

СПОРТ-ПОСТУП
·Тріумф "Шахтаря" був так близько..
·Друга ліга - дві перемоги
·Перек залишає Сидней

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Скандали минулі, теперішні й майбутні