BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Правда від Мілошевича

ВИБОРИ

Василь ГРІМ

“Наша зброя – це правда!”, – заявив югославський президент Слободан Мілошевич на одному з передвиборних мітингів. “Правильно” зрозумівши слова свого патрона, чиновники з міністерства інформації за тиждень до президентських виборів почали терміново обмежувати сферу впливу незалежних засобів масової інформації, яких і так було як кіт наплакав, – та й до того їм жилося несолодко. “Життя в інформаційній темряві”, – саме так визначили стан справ у сфері ЗМІ напередодні виборів опозиційні югославські політики. Нам ця ситуація до болю знайома.

У Слободана Мілошевича завжди було безліч важелів, аби ставити непокірні ЗМІ на місце, він навіть не обов’язково мусив застосовувати поліційні репресії. Наприклад, незалежні друковані видання можна було посадити на паперовий голод. В Югославії є лише одна фабрика, яка виробляє газетний папір, а завозити його
з-за кордону заборонено. Держава легко може встановити контроль за розподілом продукції цієї фабрики. А щоб Захід не здіймав крику, що, мовляв, утискають незалежні видання, таким мас-медіа теж діставався папір, але найгіршої якості і за фантастичними цінами.

Не краще живеться і електронним засобам інформації, які у будь-який момент можуть позбавити ліцензії на трансляцію. Нещодавно Міністерство телекомунікації Югославії оголосило 168 радіо- і 67 телестанцій банкрутами, оскільки ті нібито не заплатили вчасно податків і не провели всіх необхідних платежів. І хоча насправді ця заява була безпідставною, все ж країною прокотилася хвиля теле- і радіозакриттів.

Найбільше від влади завжди діставалося незалежній радіостанції В2-92 і телекомпанії Studio-B, які оголосили “зрадниками батьківщини” ще в часи косовського конфлікту. Проте нині В2-92 транслює свої програми з-за меж Югославії, у супутниковому режимі. Низка західних радіостанцій, які передають свої програми сербською мовою, також допомагає мешканцям країни дізнаватися про реальний стан справ. Це радіостанції BBC, Free Europe, Voice of America, Deutsche Welle і France internationale. Інформацію можна отримувати і через Інтернет, зокрема, від незалежних югославських агенцій Beta і Fonet. Трохи не допрацював у цьому аспекті Мілошевич. А міг би взяти на озброєння практику НКВД, яке після “золотого вересня” змусило всіх мешканців Західної України зареєструвати радіоприймачі, аби потім їх було легше конфіскувати.

У боротьбі з окремими журналістами режим Мілошевича вправно використовує таврування на кшталт: “шпигун Заходу”, “зрадник Батьківщини”, “прислужник НАТО”. До тавра частенько додається ще й серйозний термін ув’язнення. Так, наприклад, військовий трибунал Югославії оцінив статті незалежного журналіста Мирослава Філіповича на косовську тематику сімома роками позбавлення волі. Крім того, на лаві підсудних може опинитися навіть ціле видання. Спектр вироків не надто широкий: це, якщо пощастить, – величезний штраф (як тут знову не згадати українську ситуацію), але переважно “неугодний” ЗМІ закривають.
Є в югославського лідера ще один важіль впливу – Центральна виборча комісія, яка дуже пильно спостерігає за висвітленням кампанії у пресі. Усі ЗМІ, запідозрені у “нечесній грі”, вилучаються “з поля.” Так, по “червоній картці” нещодавно отримали незалежні видання Blic, Glas javnosti, Danas, Nin та Vreme. Інкримінація така: “Однобічне висвітлення ходу передвиборної боротьби на догоду одній із політичних груп чи окремому кандидату”. І це в той час, коли закон про ЗМІ Югославії чітко визначає: “Обов’язок преси – об’єктивно інформувати громадян”. Але “об’єктивним” у цій країні поки що є тільки правлячий режим.

POSTUP - ПОСТУП
№156 (600),
21 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Земля у нас не продається!
·Ця Олімпіада може стати останньою ТАКОЮ

ПОГЛЯД
·Будьте готові до зими
·Свідома молодь - за реформи
·Про страх усередині нас
·Бойовий гопак із претензіями на Олімпіаду

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Свято православ"я не за горами
·Чи бути українській експансії?
·Розстріляли працівників міліції
·КІЛЬКА СЛІВ
·Облдержадміністрацію лякають черговим пікетом
·Формула-1 на "горбатих"

ПОСТУП З КРАЮ
·Кучма не призначав Грача лідером КПУ
·Одкровення верхів
·Протестантизм наступає
·Нові подробиці зникнення Гонгадзе

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Бензин і дизпаливо вже не подорожчають?
·Європа обговорює податки на пальне
·Епідемія автомобільних "проколів"
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·НАТО залишається серцем Європи
·Правда від Мілошевича
·Конфлікт у промосковському уряді
·Зі шпигунів зірвуть маски

РЕВЮ ПОСТУПУ
·РЕВЮ
·СПРАВА ПРО НАЇЗД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Луїс Барраган - таємний геній мексиканської архітектури
·Останнє "няв" на Бродвеї
·Дипломати проти вистави
·Новий журнал

СПОРТ-ПОСТУП
·Збір нагород триває
·Виявляється, динамівцям заважало волосся
·На чиїй вулиці свято?
·"Шахтар" поступився при гідній грі
·Олександра Багача таки "з"їли"

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Як потрапити до Америки?
·ПРОЩАННЯ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Сантана отримав "Греммі"
·ГОРОСКОП