BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Нові подробиці зникнення Гонгадзе

Правоохоронці розроляють три версії зникнення журналіста

НЕВІДОМІСТЬ

Дмитро ЯЦЕНКО

У справі зникнення відомого київського журналіста Георгія Гонгадзе з’явилися нові подробиці. Зокрема, різні ЗМІ поширили поки що єдиний оптимістичний факт – інформацію про телефонний дзвінок невідомої особи у Посольство Грузії в Києві. Ця людина, яка говорила російською мовою з кавказьким акцентом, повідомила, що Гонгадзе перебуває у Московському районі столиці, а на прохання конкретизувати місце зазначила: “Ми уточнюємо”. Крім того, за словами невідомого, журналіст міг бути живий принаймні до 13.00 у вівторок. Причому, як стверджує невідомий, про це знають Кравченко, Волков і Кисіль. Коли ж представник посольства попросив уточнити посади названих осіб, “телефоніст” відповів: “Міністр, депутат, а третій – це прізвисько”. Попри це, пошуки журналіста залишаються безрезультатними.

А ось як виглядає хроніка останніх подій навколо зникнення журналіста. Учора Верховна Рада підтримала депутатський запит лідера парламентського об’єднання “Антимафія” Григорія Омельченка до міністра МВС Юрія Кравченка, голови СБУ Леоніда Деркача та Генерального прокурора Михайла Потебенька щодо перевірки обставин зникнення Георгія Гонгадзе; крім того, депутати підтримали звернення фракцій НРУ та “Реформи-Конгрес” до керівників силових відомств узяти цю справу під особистий контроль. Наразі слідчо-оперативна група Головного управління МВСУ в Києві перевірила всі лікарняні заклади, слідчі ізолятори та інші заклади, провадить пошуки у підвалах, на горищах, теплотрасах та каналізаціях. А у вівторок стало відомо, що прокуратура порушила кримінальну справу за фактом зникнення Гонгадзе за статтею 94 ККУ – “умисне вбивство”. Хоча, за словами начальника ГУ МВСУ в Києві Юрія Смірнова, поки що з певністю стверджувати, чи журналіст вбитий, чи живий, не можна.

Тим часом своє занепокоєння з цього приводу висловило посольство США в Україні. Американське дипломатичне представництво звернулося з листами до МЗС України та Адміністрації Президента. Така увага не є дивною, адже на початку вересня видання “Українська правда” організувало в Інтернеті конференцію з американським послом в Україні Стівеном Пайфером, а крім того, сам Гія Гонгадзе минулого року виступив у США з доповіддю про захист свободи слова в Україні. Подія також привернула увагу Міжнародної організації захисту свободи слова – “Репортери без кордонів”. Представники організації зауважують, що в Україні стан захисту журналістів не можна назвати задовільним, а керівник департаменту Європи цієї організації Жан Крістоф Моне заявив, що “репутація і відповідальність української держави залежатиме від того, як вирішиться справа Георгія Гонгадзе.”

Відреагували й колеги зниклого Гонгадзе: понад 80 провідних українських журналістів підписали відкритий лист до Президента Леоніда Кучми та народних депутатів, в якому наголосили, що найбільш вірогідною причиною зникнення є політична версія. “Ми наголошуємо, що тиск на Георгія посилився після опублікування ним низки жорстких матеріалів та виступів, у яких він критикував певні дії високих посадових осіб та так званих олігархів”, – заявили журналісти. Вони вимагають розкрити не лише справу зникнення Гонгадзе, але й інші нерозкриті злочини проти українських журналістів. До речі, Президент Леонід Кучма доручив силовим структурам вивчити всі випадки злочинів проти журналістів і надати йому відповідну інформацію.

А які ж версії? Правоохоронці наразі вивчають різні гіпотези. Начальник київської міліції Юрій Смірнов назвав три можливі причини зникнення журналіста: злочин на ґрунті стосунків з жінкою, професійної діяльності або діяльності, пов’язаної з бізнесом чи політикою. А от заступник міністра внутрішніх справ Микола Джига припускає, що Гонгадзе міг зникнути внаслідок нещасного випадку, злочину, пов’язаного з професійною діяльністю, або з власної ініціативи. Серед усіх цих припущень найбільше сьогодні говорять про версію злочину, пов’язаного з професійною діяльністю Георгія Гонгадзе. Публікації в “Українській правді” досить різко зачіпали багатьох українських політиків: Олександра Волкова, Григорія Суркіса, Віктора Медведчука, Володимира Литвина тощо. Тому версія про злочин на ґрунті професійної діяльності може породити ще чимало припущень. Окремо згадаємо лише одне з названих у телефонній розмові прізвищ – Волкова: журналістка Юлія Мостова заявила, що люди, які, ймовірно, були причетні до зникнення Гонгадзе, могли бути ворогами Олександра Волкова і тепер намагаються кинути на останнього тінь підозри. Цікаво, що вчора народний депутат і один з лідерів парламентської групи “Відродження регіонів” Олександр Волков і сам підтримав політичну версію зникнення журналіста, а крім того – висловив готовність увійти до складу депутатської слідчої комісії, якщо останню буде створено. Депутат, який полюбляє давати 1000% гарантії вирішення деяких питань, тепер, однак, був трохи скромніший: “У цьому випадку я маю намір докласти свою руку, у мене також є певні можливості, щоб ця справа була розкрита”.
Ще одна цікава версія: зникнення з власної ініціативи. Нагадаємо, що за Георгієм Гонгадзе, за його ж власними словами, з липня стежили невідомі особи. Лише після звернення журналіста у Генеральну прокуратуру з відкритим листом “хвіст” зникнув, але сам Генпрокурор Михайло Потебенько на звернення так і не відповів. Можливо, що саме відчуття небезпеки змусило зникнути Гію Гонгадзе.

Сьогодні Верховна Рада України має розглянути законопроекти про встановлення верхньої межі компенсацій у справах проти ЗМІ про захист честі та гідності. З огляду на останні події – акції львівських журналістів “Хвиля свободи” та “Похід свободи”, в рамках якої до Києва вирушили на возах журналісти багатьох українських видань, а тепер ще й таємниче зникнення журналіста Георгія Гонгадзе – народні депутати не наважаться знову “завалити” прийняття необхідних для вітчизняної преси поправок. Не секрет, що досі журналісти не мали змоги вплинути на парламент, а тому ледь не всі прийняті в Україні закони, що регламентують діяльність ЗМІ, створювалися під вимоги влади, а не журналістів.

Наразі депутатам пропонується встановити верхню межу моральних компенсацій у справах проти ЗМІ у розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів (зараз це 2550 гривень). На думку організаторів акції “Похід свободи”, буде цілком справедливо, якщо сума моральної компенсації не перевищуватиме розміру відшкодування за смерть людини на виробництві. Однак це не остання вимога: журналісти також наполягають, щоб депутати згодом розпочали роботу над Інформаційним кодексом України, який би в майбутньому унеможливив втручання влади, судів та контролюючих установ у справи ЗМІ.

POSTUP - ПОСТУП
№156 (600),
21 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Земля у нас не продається!
·Ця Олімпіада може стати останньою ТАКОЮ

ПОГЛЯД
·Будьте готові до зими
·Свідома молодь - за реформи
·Про страх усередині нас
·Бойовий гопак із претензіями на Олімпіаду

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Свято православ"я не за горами
·Чи бути українській експансії?
·Розстріляли працівників міліції
·КІЛЬКА СЛІВ
·Облдержадміністрацію лякають черговим пікетом
·Формула-1 на "горбатих"

ПОСТУП З КРАЮ
·Кучма не призначав Грача лідером КПУ
·Одкровення верхів
·Протестантизм наступає
·Нові подробиці зникнення Гонгадзе

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Бензин і дизпаливо вже не подорожчають?
·Європа обговорює податки на пальне
·Епідемія автомобільних "проколів"
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·НАТО залишається серцем Європи
·Правда від Мілошевича
·Конфлікт у промосковському уряді
·Зі шпигунів зірвуть маски

РЕВЮ ПОСТУПУ
·РЕВЮ
·СПРАВА ПРО НАЇЗД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Луїс Барраган - таємний геній мексиканської архітектури
·Останнє "няв" на Бродвеї
·Дипломати проти вистави
·Новий журнал

СПОРТ-ПОСТУП
·Збір нагород триває
·Виявляється, динамівцям заважало волосся
·На чиїй вулиці свято?
·"Шахтар" поступився при гідній грі
·Олександра Багача таки "з"їли"

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Як потрапити до Америки?
·ПРОЩАННЯ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Сантана отримав "Греммі"
·ГОРОСКОП