Альберто Фухіморі здався
ПЕРУ
Денис МІНЧУК
“Вибухівка” державного масштабу, випущена минулого четверга у прямий ефір перуанського телебачення (читайте минуле число “Поступу”), досягла своєї найвищої мети. Минулої суботи, за день після відставки другої людини в державі – керівника таємної поліції (SIN) Владіміро Монтесіноса, президент Перу Альберто Фухіморі, виступаючи по національному телебаченню, шокував мільйони своїх співвітчизників декларацією про призначення дострокових президентських виборів і про те, що сам він не братиме в них участі. Щоправда, дати проведення виборів поки що президент не вказав.
Для тисяч прихильників опозиції суботній виступ перуанського президента став немов сигналом для початку святкувань – усі вони дружно висипали на вулиці столиці Ліми відзначати закінчення ери ще одного латиноамериканського диктатора, сподіваючись, що нарешті перемогу в країні здобудуть демократичні сили. Попри майже не всенародну ейфорію чимало перуанців досі не може збагнути: яким чином скандал навколо голови національного розвідувального управління (SIN) Монтесіноса спонукав Фухіморі, котрий витримував і значно поважніші перипетії, піти з політичної сцени.
Нагадаємо, що Монтесінос, близький соратник перуанського президента, впіймався на тому, що був зафіксований на відеоплівку під час передачі 15 тисяч доларів колишньому опозиціонеру, нині пропрезидентському конгресмену, членові партії Posible Луїсу Альберто Коурі. Плівку із відеозаписом телеканалу N люб’язно передав опозиційний конгресмен Фернандо Олівера. Після того, як сюжет із передаванням хабара побачила вся країна, керівник SIN подав у відставку.
Колишній секретар ООН Перес де Куельяр висунув таке тлумачення суботньому рішенню Фухіморі: “Накопичилося відразу чимало проблем. Є ще один важливий поворот – проблема зброї, яку закуповували в Йорданії і яка йшла на озброєння колумбійських терористів. Країна виявилась втягнутою в цей скандал. Так що справа не тільки у відеокасеті. Не кажучи вже про те, що суспільство просто не довіряє Фухіморі. Він має піти”.
Прийшовши до влади 1990 року Фухіморі жодного разу нікому не пішов на поступки. Його непоступливість іноді межувала навіть із жорстокістю, як це було 1996 року щодо терористів, які захопили більше ста закордонних дипломатів на прийомі в японському посольстві. Президент тоді відмовився виконувати вимоги терористів і протримав викрадачів і заручників два місяці.
Потім під час штурму всіх терористів було вбито. А навесні цього року Фухіморі проявив свою вдачу під час президентських виборів. Щоправда, спочатку він намагався змінити на свою користь конституцію (усунувши для цього кількох неугодних суддів із Конституційного трибуналу), яка забороняла бути президентом більш як два терміни поспіль. Він проігнорував усі вимоги опозиції і категорично відкинув усі звинувачення в нечесній боротьбі. А коли головний кандидат він опозиції Алехандро Толедо на знак протесту проти виборчих фальшувань відмовився брати участь у вирішальному турі голосування, Фухіморі пішов на практично безальтернативний другий тур.
Несподіване суботнє рішення Фухіморі викликало схвальні відгуки з боку опозиції, зокрема – з боку недавнього супротивника президента на виборах Алехандро Толедо. Навіть Сполучені Штати, які свого часі відмовились визнати законним обрання Фухіморі на третій термін, заявили про свою підтримку політичних змін у Перу і закликали до мирного та спокійного переходу до демократії.
|
|