BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 9-10 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Сенсації й інтриги VII Форуму книговидавців України

Київські мегаломани ігнорують львівську акцію?...

АЖІОТАЖ

Закінчення. Початок – стор.1

Найпопулярніша сучасна українська письменниця Оксана Забужко:
Порівнювати київські виставки і львівський форум немає як. Я не бачу предмету, з чим порівнювати львівський ярмарок. Як на мої, вибачте, скромні знання і на мій досвід того, що є ярмарок, то це єдиний в Україні книжковий форум, котрий заслуговує цього слова. Я можу порівнювати його з Будапештським книжковим ярмарком, де я торік була на презентації угорського перекладу “Польових досліджень ...”. На жаль, на порівняння із Франкфуртським, вибачайте, не тягне. Можу порівнювати його із якимись західними книжковими ярмарками, але в Києві нічого такого до порівняння не існує і не було створено. Якщо згадати те “свято книги”, яке було в Києві три тижні тому, то це навіть ярмарком гріх назвати. Бо орендувати два зали – це ще не означає зробити ярмарок. Ярмарок, це вибачайте, це структура, яка функціонує, яка має за собою мережу, відповідне “піар”, відповідне “пабліситі”. Як автор я, умовно кажучи, є споживачем послуг. Тобто мені має бути організовано місце для моєї появи, для репрезентації книжок, для відпочинку. Під цим оглядом я справді не бачу в Києві ніякої аналогії. Єдиний національний книжковий якмарок в Україні – це львівський. Якщо їх буде більше, о’кей, прекрасно! У цивілізованих націй їх парканадцять, щорічних. А для того, щоб книжковий ярмарок влаштовувати, насамперед треба мати книжковий ринок. На нинішній жалюгідний український книжковий ринок, який є філіалом російського, чи навіть задуп’ям російського, цього львівського ярмарку цілком ніж достатньо. Себто, де в нас гроші знайти для того, щоб розбудовувати якісь ще ярмарки, я, бігме, не знаю. А те, що аналогій немає, – то нема!

Журналіст і мистецтвознавець Сергій Васильєв:
Я б ніколи не назвав цей Форум периферійним. Не треба поділяти за такими ознаками регіони, бо периферійність є в свідомості і в діях людей. А цей Форум, наскільки я вже встиг побачити, дуже добре організований і дуже представницький. Коли порівнювати його з останньою київською виставкою, то, на мій погляд, тамтешня виглядала досить анекдотично, куцо, бідно і зовсім не репрезентативно. Тут я бачу всі останні видання кращих видавництв України. А там воно було якось так... Мені важко судити, можливо, є якісь стратегічні конфлікти, які існують між цими двома ярмарками. Наскільки я пам’ятаю, у Києві так і заявляли про те, що добре було б монополізувати і зробити щось одне велике. Думаю, що якраз у цьому проявляється провінційна свідомість. Окрім того, що абсолютно неправильно мати одне, а не множинність, то, на мій погляд, це викривлена свідомість – думати, що те, що проводиться в столиці, матиме більшу вагу. Це дурна фанаберія! Я противник ідеї організовувати один всеукраїнський ярмарок. Але коли вже так, то львівський міг на нього претендувати з повним правом, бо тут люди вже кілька років щось роблять стратегічно й за певною системою.

Головний редактор журналу “Палітра друку” Андрій Судин:
Теперішній Форум якоюсь мірою повторює попередній. Одразу кидається у вічі перевага навчальної книги, частково наукової. Але коли говорити не про ринок і який товар він представляє, а про те, кого представляє – то є різниця. Складається враження, що відбуваються певні не зовсім здорові процеси для представлення книжки саме тими видавництвами, які її повинні представляти. Були думки про те, щоб віддати пріоритети кільком таким виставкам: окрім львівської й київської, зосередити увагу на харківській і одеській “Зеленій хвилі”. А сьогодні ставлять питання так, щоб представляти книжки тільки в Києві, оскільки хтось його визначив основним центром книжкової справи.
Остання виставка “Світ книги 2000”, попри те, що кількість її учасників зросла, просто не до порівняння із львівським Форумом. Але коли подивитися, хто ж на ту виставку приходив і скільки там було відвідувачів, – то навіть не можна порівняти з львівською ситуацією і близько. Чому так складається? Може, тому, що Київ має Петрівку – ярмарок, до якого люди знають дорогу. Інша причина – слабкий інтерес до української книжки. А третя – зниження інтересу до читання взагалі. Погано, що Асоціація зробила демонстративний хід щодо не підтримання Форуму, своїм прикладом спонукаючи до цього інші видавництва. Якщо особисті порахунки виходитимуть на такий рівень вирішення проблем, то це прикро відіб’ється на й без того хворобливому стані українського книговидання.

Головний редактор львівського видавництва “Аверс” Олена Волосевич:
Свою продукцію ми представляли і в Харкові, і в Одесі, і в Києві. У Львові виставка найкраща! Не тільки за організацією, а й за кількістю учасників. У нас найцікавіші зустрічі й презентації у програмі Форуму. Київські зали порожні не тільки з огляду на відсутність учасників, а й відвідувачів!

Директор львівського “Центру української книги” Леся Калічка:
Я шокована ставленням до Форуму Олександра Афоніна як голови Асоціації книговидавців. Та не може такого бути, щоб керівник цієї громадської організації збирав видавців і розповсюджувачів, і казав, що бажано до Львова не їхати, щоб не виникло ніяких ексцесів після ухвал наших місцевих влад щодо виконання Закону про мови. Хіба таке можливе? Одні люди в Києві були дуже обурені тим, інші його підтримали. Видно, що деяких видавництв на Форумі таки бракує. Попри те харківці, що мають суто російськомовну літературу, таки приїхали. І як бачимо, ніхто до нікого не має жодних претензій.

Київські ярмарки дуже і дуже нездалі. Кілька разів я там була, аж врешті стало шкода часу й грошей. Виходять туди із асортиментом, який хочуть миттєво продати. Київські ярмарки влаштовують з примусу. Міністерство скеровує наказ державним видавництвам, що вони хоч-не-хоч, а мусять взяти участь у виставці до Дня незалежності. І вони змушені коритися, бо є державними. Ще коли тільки перші київські ярмарки збиралися,– саме там я зазнайомилася з видавництвом “Основи”, – вони були ще терпимими. Тепер просто жах! У Харкові й Одесі виставки порівняно непогані.

Директор харківського видавництва “Око” Ірина Піменова:
На львівський Форум приїжджаємо постійно, а звичка – друга натура. Це єдине зібрання видавництв, якому притаманний художньо-естетичний характер, тому що всі інші – це зборище людей, які укладають гуртові угоди і торгують між собою. Львівський Форум мене завжди приваблював тим, що тут складається ілюзія існування духовного життя в Україні. Це єдина виставка зроблена з любов’ю і смаком. На інших “столики-стільчики” якісь сирітські й убогі. На львівській виставці мене вражає присутність молоденьких красивих дівчат, які виявляють високі духовні запити! Цього я не бачила ніде й ніколи. Я просто шалено люблю це місто високої культури, якої насправді немає в Києві – місті, де сила-силенна чиновників і тих, хто підгодовується побіля них. Якщо чесно, Львовом нас лякали. Я щойно вчора ще була в Москві. Там дуже діловий характер московського міжнародного ярмарку: тон задають “монстри”, які випускають розмаїті детективи. А тут усі видавці поставлені в рівні умови, до всіх однакова повага. Імпонує привітність Лесі Коваль, її співробітники ніколи не забувають зателефонувати до нас і нагадати про терміни пільг і знижок. Це приємно.
Заступник директора видавництва “Смолоскип” Олег Проценко:
На київських книжкових ярмарках ми не буваємо. Це зумовлено специфікою нашої книжки. Ми видаємо молодих українських авторів на конкурсній основі. Цікавиться такою книжкою вузьке коло. Півроку тому ми заснували свою мережу “Українському читачеві – українська книжка”. На Перші дві “крапки” зробили на київському ринку Петрівці. Як благодійний фонд ми надаємо стартовий капітал молодим людям, які беруться розповсюджувати суто українську книжку. У Львові інша атмосфера, ставлення до української книжки інакше, ніж у Києві, заваленому російською літературою.
Директор сумського видавництва “Собор” Володимир Садівничий:
Ми вперше приїхали до Львова, бо хотіли подивитися на сам Форум, навіть прислали на конкурс свою книжку. Торік були в Києві, цього – вже ні! Здається, що стиль усіх виставок однаковий, є можливість придбати гарні книжки. У Києві з чим приїхали, з тим і повернулися, а у Львові не встигли розкластися, як у нас вибрали всі краєзнавчі видання. Наш прорахунок, що полінувалися взяти більше.
Менеджер відділу збуту київського видавництва “Знання” Сергій Ястребов:
Незважаючи на те що ми маємо розгалужену мережу фірмових магазинів у різних регіонах, на львівському Форумі є можливість скласти цілісне враження про сучасний книжковий ринок України. У Львові попит на літературу дуже великий, просто виривають з рук останні примірники! А в Києві не так добре поставлена виставкова справа, хоч усі чомусь орієнтуються на столицю. У вас сильніше відчувається книжковий голод.
Директор харківського “Фоліо” Олександр Красовіцкій:
Остання київська виставка була організована дуже добре. Людей було дуже мало. Те, що у Львові на Форумі товчеться півміста, особисто мені заважає працювати. Мене цікавить книжкова торгівля і видавці. Щодо торгівлі, тут я ще не зорієнтувався. Бачу, що у Львові учасників більше, ніж у Києві. Але я категоричний противник такої організації праці. На всіх нормальних ярмарках відомо, що у певні години людей із міста на виставку не пускають. Спершу робота, а вже потім – міські натовпи. Якщо таке буде надалі, ми просто перестанемо тут виставлятися. Треба розділити час для роботи професіоналів, і час для того, щоб виставку оглянули мешканці міста. Щодо не підтримки Асоціацією видавців львівського Форуму, слід вибирати влучніше формулювання. Просто Асоціація не домовилася з пані Коваль про умови підтримки Форуму. При цьому Асоціація не наставляла своїх членів проти участі у Форумі.
Директор видавництва Соломії Павличко “Основи” Валентина Кирилова:
Я страшенно люблю Львівський ярмарок, приїжджаю сюди всьоме. На моє глибоке переконання, львівський Форум – нині найкращий в Україні ярмарок. Я трохи в курсі тої підводної течії і боротьби за відстоювання певними київськими колами першості щодо проведення виставок. Думаю, що треба дуже й дуже багато працювати в Києві, щоб досягти рівня, подібного до львівського. Хочеться, щоб і в столиці знайшлися подібні люди і подібні сили. Українці потерпають від того, що в столиці України нема такої виставки. Нехай би була і в Києві, а не “тільки” в Києві! На “Книжковому світі 2000” у Палаці спорту я не брала участі, але приходила дивитися. На жаль, можу констатувати, що організаторам ще треба багато працювати. Жодна реклама, що це відбувається “за підтримки”, “за участі” – вона не приверне уваги видавництв, і зокрема нашого (а нам завжди є що показати!) – з кількох вагомих причин. По-перше, через рівень цін. Там він досить високий. По-друге, через саме місце проведення. Ми вже домовилися з кількома видавництвами, щоб такі виставки влаштовувати в Українському домі. Бо корпуси інституту фізкультури або технікуму готельного господарства для цього не годяться. Це не дає того зиску, на який я розраховую. Дуже хочу, щоб паралельно із львівським Форумом проводилися такі ж виставки в Києві. Урочисто присягаю, що приїжджатиму до Львова, як тільки нас будуть запрошувати, бо це вже добра традиція: ми складаємо плани випуску книжок і випускаємо каталог з розрахунку на львівський Форум. Це відправна точка нашої цілорічної праці! А потім, хіба можна порівняти кількість відвідувачів на книжкових виставках у Києві і Львові? Та я насилу пробилася через натовп перед входом до Палацу мистецтв. Там стоять страшні черги! Це люди, які знають наші “серйозні” книжки. Вони цікавляться Сенекою, святим Августином, Платоном. Особливо мене тішить львівська молодь. Інтелектуальний рівень Львова значно вищий за столичний. Це об’єктивна оцінка.
Драгоман і культуролог Юрко Прохасько:
Минулого вересня я був на подібному ярмарку в Кракові – там надзвичайно вирує життя. Був у Познані на тих славетних “Тарґах”. Ситуація загалом дуже подібна. Порівняно з минулими роками львівський Форум справляє щораз ліпше враження не тільки зрослою кількістю відвідувачів і нових видань, а й тим, що тут відчувається зміна духу. Зростає оптимізм, відчувається збільшення заангажованості тих, хто сюди приходить, і зростання фаховості тих, хто репрезентує свої видання.
Львівський інтелектуал Андрій Павлишин:
Як особа, причетна до ідеї створення Форуму (я й тепер активно співпрацюю з його “командою”), вважаю, що Форум здобуває дедалі більшу незалежність. Задумка наша полягала в тому, щоб зламати стереотип українця як мешканця небесного Єрусалиму, людини цілком не здатної зорієнтуватися в матеріальному світі й дати собі раду, – може частково воно так і є, але ламати таке сприйняття треба. Вдалий приклад – видавництво “Класика”. Воно починало із посібників для школи, зошитів та іншої “примітивної” літератури. А заробивши на ній гроші, почало випускати “високі” книжки. Так і Форум хоче бути максимально незалежним і потрібним суспільству. Для цього треба заробити на себе. І тому ми максимально екскалуємо елемент продажу, ярмарковості. З іншого боку ярмарковість дозволяє побачити все видане в Україні зібране “одним гамузом” в одному місці і з’ясувати пропорції: скільки книжок інтелектуальних, а скільки розважальних, – щоб ми не створювали якусь викривлену картину української культури. Висока культура – поле діяльності тільки якоїсь невеликої частини суспільства, так завжди було й буде. Ширвжитку боятися не треба – то елемент нормальної бюргерської, міщанської культури (такою є чи не всуціль культура Заходу), яка в радянські часи тамувалася, а зараз помалу торує собі шлях і в нас.

POSTUP - ПОСТУП
№150 (594),
9-10 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Сенсації й інтриги VII Форуму книговидавців України
·Один рік без кредитів

ПОГЛЯД
·Роман Матолич: Ажіотаж довкола "Галичини" штучний
·"Книги Форуму тисячоліття"
·МУМУ 2000

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Пільги - дітям
·Техогляд - машинам
·Надзвичайні ситуації
·КІЛЬКА СЛІВ
·Мер не проти референдуму про недовіру собі
·Ректора Медичного університету звинувачують у корупції

ПОСТУП З КРАЮ
·Румунія рятуватиме українських дітей
·НДП схудла на Єханурова
·Україна може розв"язати всі конлікти в світі
·Пайфер сидів в Інтернеті
·Тимошенко зробили непристойну пропозицію

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чаушеску годував Шакала
·Хто вбивав працівників ООН?
·Самурай виявився зрадником
·Нічого спільного з "Титаніком"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·ЄБРР рятує Україну від холодної зими
·Розплата за мовчання
·Україна - зовсім не конкурентспроможна країна
·СВІТ

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Найважливіше - втриматися у сідлі

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Сенсації й інтриги VII Форуму книговидавців України

ПОСТУП В РЕЛІГІЮ
·Мало бути тихо і спокійно
·Львівські костьоли

ВІЗІЇ В ПОСТУПІ
·Новий Львів

СПОРТ-ПОСТУП
·Повернення Яворського
·Тож скільки коштує золото Сіднея?
·Наталя Григоренко - ще одна надія львівських шахів
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Тільки факти