BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 08 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Для СНД риють могилу

ГУУАМ як альтернатива Співдружності незалежних держав знову активізує свою діяльність

ГЕОПОЛІТИКА

Дмитро ЯЦЕНКО

Схоже, що жорстка політика російського президента Володимира Путіна остаточно “дістала” деякі держави на пострадянському просторі, які, окрім членства в СНД, відомі своєю участю в альтернативному клубі країн – ГУУАМ. Відтак президенти Грузії, України, Узбекистану, Азербайджану та Молдови знову вирішили посилити діяльність у межах неформального об’єднання. Глави держав зустрілися вчора в Нью-Йорку в рамках “саміту тисячоліття” і підписали черговий документ про поглиблення політичної та економічної співпраці.

Росія, яка останнім часом лише говорила про зону вільної торгівлі в СНД, а на ділі створювала щоразу нові митні та візові бастіони на своїх кордонах, тепер буде дуже незадоволена з ініціативи п’ятьох держав. Натомість ГУУАМівці, які погано вписувалися в фарватер політики Москви і виходили з позиції власних національних інтересів, тепер отримали новий шанс зробити зі свого об’єднання щось більше. Причому можна говорити, що новий старт є досить вдалим.
Нещодавно у Ялті відбувся саміт президентів країн СНД, який, по суті, не вийшов за межі неформального спілкування, а бажання учасників зрушити з мертвої точки проблему запровадження зони вільної торгівлі так і залишилося бажанням. З іншого боку, зараз у Нью-Йорку розпочався “саміт тисячоліття”, а грандіозність цієї події психологічно спонукає спробувати щось нове на противагу старому.

Чи вдасться державам ГУУАМ задумане, залежить, перш за все, від них самих. “Поступ” уже писав, що Україна як найбільша країна об’єднання може стати його лідером і, схоже, події розвиваються саме за таким сценарієм. Наша держава цього року як ніколи потерпає через газову політику Москви, крім того, Росія – основний ринок для українських товарів – неодноразово збільшувала мито на ввезення продукції стратегічних українських підприємств. Тому такі кроки Росії потребували відповіді – і вона не забарилася. Принаймні на політичному рівні такою відповіддю може бути черговий план розвитку ГУУАМ.

І тут важливо те, що інтерес України в цій організації озвучив найбільший стратег нашої держави Леонід Кучма – хоча ми й знаємо, наскільки оманливими бувають висловлювання українського Президента. Та менше з тим: зараз Леонід Кучма вважає, що ГУУАМ за останні три роки показав свою життєздатність як неформальна організація, її учасники зберегли взаємну зацікавленість до економічної співпраці, зокрема, в галузі транспортних коридорів, відновлення історичного “шовкового шляху”. Більш того, Кучма заявив, що учасники об’єднання дозріли до розуміння того, що ГУУАМ перетворюється в повноцінну організацію. “Ми повинні зняти всі обмеження на шляху руху капіталів і людей”, – сказав глава України про необхідність створення зони вільної торгівлі в межах ГУУАМ.

Оптимістичними були й коментарі інших президентів – загалом усі підтверджували ідею того, що нинішня зустріч ГУУАМівців є новим етапом у розвитку організації. Зокрема, грузинський президент Едуард Шеварднадзе одразу нагадав про проект створення Євроазійського транспортного коридору. Відтак глави держав домовилися про регулярність своїх зустрічей, а також візитів міністрів МЗС та транспорту. А наступна зустріч вже призначена на перший квартал 2001 року в Києві.

POSTUP - ПОСТУП
№149 (593),
08 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Газопроводи розберуть шматками
·Крах української "Солідарності"

ПОГЛЯД
·Іван Рудницький: Освіта в місті є пріоритетною
·Чи буде встановлено меморіальну таблицю Ігореві Білозіру?
·Морока з приватними ритуалами

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Соціалісти в черзі на протест
·Мільйони для Бандинелі
·"Каритас" - це шанс на існування
·КІЛЬКА СЛІВ
·Телефон довіри Податкової
·Особисте життя жінки

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Їм з боку видно все...
·Перевірки на дорогах

ПОСТУП З КРАЮ
·Для СНД риють могилу
·Двоголовий "Нафтогаз"
·Європейці хочуть чим більше...
·Україна - зона надзвичайних ситуацій
·"Сільські вісті" перед загрозою закриття

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чорнобильський синдром у Чехії
·Нафтовий бунт
·Талібська загроза над Центральною Азією
·Єпископ зникнув у Москві
·Кому Шабат, а кому ще й п"ятниця

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ нічого не має проти України
·Франція відмиває гроші українських "авторитетів"
·Чверть населення світу - убогі
·СВІТ

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Атланти, каріатиди і королі
·Форум завжди вважав себе лише українським
·Мандри із продовженням

"Ї" В ПОСТУПІ
·Штовхати Україну в дупу...інтелектуально

ПОСТУП НА ФОРУМІ
·Влада підтримала ініціативу видавців
·Час фемінізму настав
·Демократичне суспільство - українській школі

СПОРТ-ПОСТУП
·Китайці залишили вдома 40 олімпійців
·Українська збірна вирушила до Сиднея
·Воротар збірної України стане громадянином Греції
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Новини довкола музики