BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 08 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Іван Рудницький: Освіта в місті є пріоритетною

Незважаючи на оптимізм, школи поки що повинні розраховувати на фінансову підтримку з боку батьків

ОСВІТА

Маріанна РОМАНЕНКО

Іван Рудницький одночасно є директором середньої школи № 96 і головою комісії з освіти міськради. Цього першого вересня всім учителям країни додалося багато клопоту з освітянськими нововведеннями. Пан Рудницький охоче поділився планами, найбільш актуальними для шкіл міста.

– Як змінилася цього року робота Вашої комісії?

– Головне наше завдання – домогтися, щоби бюджет для освіти був відповідним. Доводиться витрачати дуже багато зусиль, щоби переконати і депутатів, і планово-бюджетну комісію, і виконком забезпечити належне фінансування. Нам поки що не вдається це зробити. У Львові понад сто шкіл і більш як сто п’ятдесят дошкільних закладів. Не можна виділяти на освіту менш як 25 відсотків міського бюджету. А ми завжди коливаємося від 21 до 24. На нормальне забезпечення життєдіяльності освіти міста потрібно приблизно 50 мільйонів гривень. Отже, головне – дбати, щоби був бюджет, щоби регулярно виплачувалася заробітна плата.

Окрім того, два роки тому – після підняття плати за відвідування садочка – майже половина дітей залишилася вдома. Тоді частину садочків ми перепрофілювали, частину навіть продали. Значна частина була передана школам, щоби там розмістити дітей-шестирічок і розвантажити другу зміну.

– Як ви сприймаєте запропоновані зміни в освіті?

– Торік міська рада прийняла Основні засади освітньої політики міста. Але ґрунтовно змінити щось дуже важко. Для цього потрібні гармонійні зміни у всій країні.

Найбільша проблема освіти – великий обсяг навчального матеріалу. Наприклад, математика. Діти в 10-11 класі вчать похідні та інтегрування – теми, які ми вчили вже у вузах.

За 10 років не можна вивчити той обсяг матеріалу, який ми подаємо. Реально він розрахований на 12 років.

Ще один важливий момент: навчання у старшій школі має бути профільним. Не секрет, що значна частина дітей, готуючись до вступу, наймає репетиторів із тих же вузів. Міністр хоче ту систему змінити і каже, що навчання має бути профільним: менша кількість предметів, ніж зараз. Нині їх є від 15 до 20. На мою думку, має вивчатися від 5 до 10. І дитина зможе вивчити ті предмети, які знадобляться їй у майбутньому, зможе підготуватися до вступу без додаткових занять та репетиторів.

Це буде зроблено не одразу. “Шестилітки”, які підуть до школи наступного року, вчитимуться 12 років. А “семилітки” з наступного року – 11 років. Ця система запрацює починаючи з 2002 року. Зміни у старшій школі реально проявляться у 2007-2009 роках.

– А нова система оцінювання?

– Учителі завжди були незадоволені старою системою. Фактично – чотирибальною. Дітям, які закінчували школу, ставити двійки було якось незручно. Адже з “двійками” дитина не отримувала свідоцтва або атестату. І ми завжди підтягували дитину на ту “трійку”, щоби вона одержала документ. Тепер цю систему змінено. Усі діти діставатимуть свідоцтво. Система оцінювання буде від 1 балу до 12. Ми зараз маємо орієнтовні критерії. Для кожного рівня існують три бали. А до 1 жовтня Міністерство освіти дасть рекомендації за предметами. Деякі школи Львова пробували вже щось подібне, щоправда, це була десятибальна система, трішечки зручніша для вчителів.

Але й у 12-бальній є логіка. Дитина може заробити різну кількість балів за ті чи інші досягнення. І нема такого, щоби дитина, маючи малу кількість балів, не переводилася до наступного класу. Але головне, що кожен предмет є поділеним на теми. І за кожну тему дитина мусить мати оцінку. Кожна тема може мати 3, 5, 10 занять. У кінці підводиться якийсь підсумок – і дитина має право виправити оцінку за тему. Навіть у журналі вводиться окрема графа. Учитель протягом тижня буде зобов’язаний – якщо дитина хоче виправити оцінку – провести з нею додаткове заняття і тестування. І поставити в журнал виправлену оцінку. Раніше такого не було.

– Чи матимемо у Львові якусь “родзинку”?

– Мені видається, що кожна школа повинна знайти своє обличчя, скласти відповідно до наших засад освітньої політики свій проект щодо того, як вона буде існувати. Школа вводить різні курси, ту чи іншу спеціалізацію. Починається конкуренція за дітей. Не секрет, що в одних класах є по 5 перших класів, а в інших – по два. А школи ж розміщені поряд... Це залежить від учителів, від директора як особистості.

Оскільки освіта визнана пріоритетною у Львові, то міський голова погодився стати головою координаційної комісії. Буде створений загальноміський фонд розвитку освіти, щоби ми могли підтримати ту чи іншу школу, ту чи іншу новацію запровадити. У Галицькому районі кожна школа має свій рахунок. Тобто нема якоїсь централізованої бухгалтерії. Фонди поповнюватимуться в основному за рахунок батьків. Адже держава зараз виділяє кошти тільки на зарплату вчителя і на комунальні послуги. А щоби купити крейду, якусь наочність, комп’ютер, треба, щоб долучилися батьки. То невеликі кошти. Я наведу приклад своєї школи. У нас батьки здають по одній гривні у місяць, так збирається по 700-800 гривень. То є добрі кошти. Але за них треба звітувати. Це дуже важливо.

– Чи справедливо, на Вашу думку, те, що роботи вчителям додали зараз, а зарплату обіцяють з наступного року?

– То є найбільша проблема. Заробітна плата вчителя є надзвичайно низькою. Вчитель, який закінчує вуз і приходить до школи, отримує 119 гривень – при умові повного навантаження. А прибиральниця має 118 гривень.

У школі робота є нелегкою. Добрий учитель значну частину своїх сил віддає дітям. І заробітна плата мусить бути збільшена принаймі удвічі. Найважчими будуть ці чотири місяці, щоби протриматися. Я це кажу і своїм учителям. Бо щоби довести мінімальну зарплату до 118 гривень, тільки у Львові треба майже 3 млн. гривень. Однак якщо збільшити все ж таки заробітну плату вчителям удвічі, я вважаю, що робота буде нормально поцінована.

POSTUP - ПОСТУП
№149 (593),
08 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Газопроводи розберуть шматками
·Крах української "Солідарності"

ПОГЛЯД
·Іван Рудницький: Освіта в місті є пріоритетною
·Чи буде встановлено меморіальну таблицю Ігореві Білозіру?
·Морока з приватними ритуалами

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Соціалісти в черзі на протест
·Мільйони для Бандинелі
·"Каритас" - це шанс на існування
·КІЛЬКА СЛІВ
·Телефон довіри Податкової
·Особисте життя жінки

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Їм з боку видно все...
·Перевірки на дорогах

ПОСТУП З КРАЮ
·Для СНД риють могилу
·Двоголовий "Нафтогаз"
·Європейці хочуть чим більше...
·Україна - зона надзвичайних ситуацій
·"Сільські вісті" перед загрозою закриття

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чорнобильський синдром у Чехії
·Нафтовий бунт
·Талібська загроза над Центральною Азією
·Єпископ зникнув у Москві
·Кому Шабат, а кому ще й п"ятниця

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ нічого не має проти України
·Франція відмиває гроші українських "авторитетів"
·Чверть населення світу - убогі
·СВІТ

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Атланти, каріатиди і королі
·Форум завжди вважав себе лише українським
·Мандри із продовженням

"Ї" В ПОСТУПІ
·Штовхати Україну в дупу...інтелектуально

ПОСТУП НА ФОРУМІ
·Влада підтримала ініціативу видавців
·Час фемінізму настав
·Демократичне суспільство - українській школі

СПОРТ-ПОСТУП
·Китайці залишили вдома 40 олімпійців
·Українська збірна вирушила до Сиднея
·Воротар збірної України стане громадянином Греції
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Новини довкола музики