BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 08 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Демократичне суспільство - українській школі

Наші діти вже додатково помудрішали на 6 млн. доларів від Міжнародного фонду "Відродження"

Сьогодні о 12 годині в конференц-залі на II поверсі Палацу мистецтв у рамках роботи VII Форуму книговидавців України відбудеться презентація освітніх програм Міжнародного фонду “Відродження” та круглий стіл з проблем реформування освіти, організований спільно з міським відділом освіти.

Тим, хто зацікавлений у відкритій розмові, цікаво буде довідатися, що освіта завжди була пріоритетною галуззю діяльності Міжнародного фонду “Відродження”.
Про інноваційні проекти, підтримані МФВ торік, “Поступ” уже повідомляв у вчорашньому числі. До згаданого лишається додати, що впродовж 1994-1999 років МФВ реалізував цілий ряд програм, спрямованих на підтримку середньої школи.
Це програми “Навчання здорового способу життя”, що діяла у 1994-1998 роках, “Економічна освіта в середній школі” (1996-1998), “Перші кроки” (1994-1999), “Програма професійної орієнтації” (1997), “Сучасна школа” (1995-1999) та деякі інші програми, орієнтовані на дітей і молодь. Крім того, за програмою МФВ “Трансформація гуманітарної освіти” (1994-1998), що реалізувалася спільно з Міністерством освіти України, було надруковано 130 видань – це підручники для школярів та освітянська література для вчителів середніх шкіл. Загалом за цей період фонд “Відродження”, виділяючи гранти освітнім закладам і реалізовуючи різноманітні програми, надав підтримку середній школі України на суму близько 6 млн. доларів США!

На запитання кореспондента “Поступу” “ відповідає менеджер програмного розвитку напрямку “Освіта” київської централі МВФ Алла Селецька.

– Які ж програми МФВ, що стосуються галузі середньої освіти, працюватимуть у 2000 році?

– 2000 року МФВ підтримує реалізацію програм, спрямованих на покращання методик викладання та виховної роботи в середній школі, підвищення професійного рівня викладачів середніх шкіл тощо.

Програма “Читання та письмо для розвитку критичного мислення” розвивального характеру, оскільки пропонує моделі розвитку персоналу, які можуть бути використані для підготовки вчителів і викладачів вищих навчальних закладів. Програма пропонує чітку систему навчальних методик, що сприяють розвитку в учнів критичного мислення та навичок самостійного навчання. Реалізація цієї програми сприяє демократизації освіти через зміни в методиці викладання загальноосвітніх дисциплін. Програма орієнтована на учнів 1-11 класів загальноосвітніх шкіл України. Діяльність цієї програми в нашій країні координується науково-методичним центром “Інтелект”, засновниками якого є МФВ та Академія педагогічних наук України.

“Формування образного мислення” – ця програма засобами образотворчого мистецтва сприяє естетичному, особистісному й пізнавальному розвитку дітей, удосконалює їхнє мислення та комунікативні навички. Уміння й навики, набуті під час роботи за програмою, допомагають учням і вчителям розвивати моделі поведінки, що сприяють вираженню різних точок зору і разом з тим досягненню консенсусу в дискусії. Програма орієнтована на учнів початкових класів загальноосвітніх шкіл України, її діяльність координується науково-методичним центром “Інтелект”.

“Крок за кроком” – ця програма є новою моделлю освіти дітей віком до десяти років, в основі якої – цінності демократії. Програма ґрунтується на кращих європейських та американських традиціях ранньої освіти дітей і поєднує їх з традиціями вітчизняної педагогіки, освітніми та культурними особливостями різних регіонів України. Основними компонентами програми є індивідуальний підхід до навчання і виховання дітей, організація центрів діяльності та активне залучення родин.

Програма “Соросівські олімпіади для школярів” підтримує талановиту молодь, яка цікавиться природничо-математичними науками: математикою, фізикою, хімією, біологією. Головні принципи проведення олімпіади – демократичність, відкритість для всіх школярів, відсутність будь-яких територіальних чи відомчих обмежень. Винагорода для фіналістів – передплата на науково-популярні журнали. Призери отримують дипломи переможців та цінні призи. Ознакою офіційного визнання високого рівня соросівських олімпіад є той факт, що школярів, які посіли перше та друге місця в цій олімпіаді, запрошують до участі у фінальному турі Національної олімпіади з відповідних предметів.

Програма “Міжнародна освітня та ресурсна мережа” (IEARN – International Educational and Resource Network) залучає школярів до участі в процесах демократичного перетворення суспільства, використовуючи сучасні інформаційні технології. 2000 року за програмою передбачається створення (в межах української мережі шкіл) чотирьох регіональних центрів навчання вчителів середніх шкіл роботи в національних та міжнародних телекомунікаційних проектах та використання можливостей Інтернету для уроків і позакласної роботи.

Також МФВ підтримує здійснення в Україні програм, що сприяють вихованню покоління обізнаних громадян, здатних жити у відкритому суспільстві, толерантних до думок інших, які критично мислять, знають і вміють захищати свої права. Це програми “Дебати Карла Поппера” та “Практичне право”, що координуються ресурсно-методичним центром “Дебати”.

– Якими будуть пріоритети програми розвитку шкільної освіти МФВ 2000 року?

– 2000 року фонд “Відродження” започаткував нову програму розвитку шкільної освіти. Ми хочемо посприяти оновленню існуючої і формуванню такої системи освіти в Україні, яка б , по-перше, дозволила розробляти освітню політику відкрито, обговорюючи її з широким загалом, та згідно з міжнародними стандартами, що, зрозуміло, уможливило б інтеграцію України в міжнародні процеси в цій сфері; по-друге, малі школи з сучасними підходами до освіти громадян, які хочуть і можуть ставити під сумнів авторитети, приймати раціональні рішення, уникати конформізму та поведінки, що визначається груповим підходом, поширеним у радянську добу; по-третє, створила умови, коли кожна дитина, як українська, так і національних меншин, отримувала б однаково якісну освіту, незалежно від статевих, релігійних чи культурних відмінностей. А ще система освіти має об’єднувати зусилля уряду, академічних інститутів та інститутів перепідготовки вчителів, педагогічної спільноти й шкіл для підтримки нових методів викладання і привертала увагу громадськості до проблем освіти, – МФВ співпрацює з усіма міжнародними та українськими організаціями, зацікавленими у шкільній реформі.

– Ця співпраця об’єднує як фінансові, так і методологічні ресурси, чи “або/або”?

– Радше “і/і”. Нині партнерами МФВ у впровадженні програми розвитку шкільної освіти є Міністерство освіти та науки України, Академія педагогічних наук України, Європейський центр співробітництва у галузі освіти, Науково-методичний центр середньої освіти Міносвіти та науки України і ряд міжнародних організацій та іноземних представництв: Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй, Делегація Європейської комісії в Україні, Світовий Банк, Канадське агентство з міжнародного розвитку, Посольство Республіки Франція в Україні та Французький культурний центр, Британська рада, Інститут Гете, Посольство Австрійської Республіки та деякі інші. Програма розвитку шкільної освіти в Україні реалізуватиметься впродовж 2000-2002 років. Загалом фінансування діяльності у сфері освітньої політики з боку МФВ 2000 року складає
125 000 доларів США!

Інформацію про оголошені МФВ конкурси можна отримати в ЗМІ та на веб-сервері фонду “Відродження”: www.irf.kiev.ua в розділі “Конкурси” в рубриці “За напрямом “Освіта”, а також в офісах інформаційних представництв МФВ. На цьому ж сервері можна ознайомитися з підтриманими Фондом проектами. Адреса інформаційно-консультаційного представництва МФВ у вашому регіоні така: м. Львів, вул. Чорновола, 4, 2-й поверх, тел. (0322) 97-12-06 – Андрій Гаталяк,e-mail:andriy@osvita.org (адреса в мережі Інтернет: www.osvita.org)

POSTUP - ПОСТУП
№149 (593),
08 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Газопроводи розберуть шматками
·Крах української "Солідарності"

ПОГЛЯД
·Іван Рудницький: Освіта в місті є пріоритетною
·Чи буде встановлено меморіальну таблицю Ігореві Білозіру?
·Морока з приватними ритуалами

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Соціалісти в черзі на протест
·Мільйони для Бандинелі
·"Каритас" - це шанс на існування
·КІЛЬКА СЛІВ
·Телефон довіри Податкової
·Особисте життя жінки

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Їм з боку видно все...
·Перевірки на дорогах

ПОСТУП З КРАЮ
·Для СНД риють могилу
·Двоголовий "Нафтогаз"
·Європейці хочуть чим більше...
·Україна - зона надзвичайних ситуацій
·"Сільські вісті" перед загрозою закриття

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чорнобильський синдром у Чехії
·Нафтовий бунт
·Талібська загроза над Центральною Азією
·Єпископ зникнув у Москві
·Кому Шабат, а кому ще й п"ятниця

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ нічого не має проти України
·Франція відмиває гроші українських "авторитетів"
·Чверть населення світу - убогі
·СВІТ

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Атланти, каріатиди і королі
·Форум завжди вважав себе лише українським
·Мандри із продовженням

"Ї" В ПОСТУПІ
·Штовхати Україну в дупу...інтелектуально

ПОСТУП НА ФОРУМІ
·Влада підтримала ініціативу видавців
·Час фемінізму настав
·Демократичне суспільство - українській школі

СПОРТ-ПОСТУП
·Китайці залишили вдома 40 олімпійців
·Українська збірна вирушила до Сиднея
·Воротар збірної України стане громадянином Греції
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Новини довкола музики