BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 07 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Якщо стабільна гривня протримається до весни наступного року, то Україну чекає інвестиційний вибух

Розмова із заступником львівської дирекції "Укрсоцбанку" Вячеславом Кокошком про його рідний банк, банківську систему, перспективи гривні та життя...

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

– У вересні “Укрсоцбанку” – 10 років. Вітаємо! Що зараз представляє собою ваш банк, перспективи, труднощі?

– “Укрсоцбанк” виник у результаті реорганізації однієї з найбільших фінансових установ колишнього Радянського Союзу – Житлосоцбанку. Тож має глибокі традиції, знання. Зараз у банк прийшла нова команда. Тобто, до здорового консерватизму додався ще динамізм молодої команди.

Ми не ганяємось за гарячими грошима, займаємося повсякденною рутинною, але стабільною роботою. Так, наприклад, візьмемо розрахунково-касове обслуговування, котре у нас найдешевше. Але разом з тим прибуток у нас вищий за рахунок вищої кваліфікації працівників і різноманітності послуг, які надаємо.

Ще одна особливість – “Укрсоцбанк” має розповсюджену мережу філій. Це дозволило нам ввести таку послугу, як швидкісні перекази – аналогію Вестерн Юніон, тільки в гривнях і по Україні. Тож, використовуючи наші переваги, ми будемо розвивати і розширювати перелік послуг, які пропонуємо.

– Яка особливість саме Львівської філії?

– Ми займаємо досить впевнене місце у загальноукраїнській структурі Укрсоцбанку. Наше завдання – поєднувати потужності всеукраїнського банку з серйозною роботою тут, на місці.

Тобто, якщо Херсонське відділення “Укрсоцбанку” має таке потужне підприємство, як “Чумак”, а в Дніпропетровську чи Донецьку фінансують важку промисловість, то ми працюємо з підприємствами і організаціями соціальної сфери, торгівлею та легкою промисловістю. Не цураємось роботи із приватним бізнесом. Хоча стиль нашої роботи залишається таким же, як і у всіх інших філій “Укрсоцбанку”: ресурсоємність та відмінна робота з готівкою.
Що це означає – ми завжди можемо знайти кошти, якщо є потреба тут, на “львівському ринку”, а якщо є надлишок – завжди знайдемо куди їх з прибутком вкласти. І це вигідно, бо ж дуже часто, фінансуючи якесь підприємство в Києві, пізніше ці гроші приїжджають сюди – Україна не є такою територіально великою державою.

– Так що ж все-таки з депозитами?

– Банк приймав і продовжує приймати вклади на депозити. Так звичайні від 6 місяців до одного року, гривневі – у нас 22-26% (пенсійні – до 28%), доларові – 4-5%.

Щодо ставок, то вони падають – і це добре (див. попередню банківську сторінку “Поступу” – 129 (573)). Адже, якщо падають депозитні ставки, то зменшуються ставки і по кредитах. Це і є якраз той двигун, який почне витягувати нашу економіку з болота, в яке вона потрапила. Якщо така ситуація втримається до весни наступного року, то побачите, Україну чекає інвестиційний бум. Причому за рахунок внутрішніх ресурсів.

– Розмовляючи з банкірами, доводилось чути, що Віктор Ющенко прихильник середніх банків, у той час як теперішній голова НБУ Михайло Стельмах – навпаки – так званої німецької банківської системи, при якій країну тримають на своїх плечах 5-7 великих банків, які утворюються, в тому числі поглинають маленькі банки.

– Право на життя мають різні банки. Разом з тим у світі тривають процеси глобалізації, які в банківській сфері виливаються в злиття. І це зрозуміло, адже, коли об’єднуються два потужні банки, то кількість персоналу, втрати зменшуються десь у півтора рази. І тоді банк може запропонувати значні ресурси і зменшити вартість своїх послуг. Небезпека є в іншому, щоб не утворилась монополія, бо тоді матимемо зворотні процеси і ціни зростуть.

Стосовно ситуації в Україні, то процеси злиття також повинні відбуватися, тільки от питання: яким чином. Я прихильник того, що лише економіка може заставити банки об’єднуватися. Так можна через нарощення статутного капіталу заставити банки поглинати один одного. Але є маленькі банки: вони мають свою клієнтуру, специфіку, нішу (наприклад, великий банк не завжди може зрозуміти специфіку роботи з фізичними особами) і мені було б шкода, коли б вони зникли. Якщо подивитися на Захід, то там є кооперативні банки. Декілька дрібних банків об’єднуються під шапкою одного потужного. У нас також можливе щось подібне.

– Надходить осінь, чи і цього року очікувати девальвацію гривні? І чи не перші ознаки цієї девальвації ми спостерігали в кінці серпня на початку вересня?

– Прогнози давати справа невдячна, тим більше в Україні, де вони не мають жодного сенсу. Я завжди оцінюю тенденції, ймовірність і, якщо вони загрозливі, закладаю певний відсоток ризику.
Є певний чинник – люди, які прагнуть створити нестабільність у державі, і я думаю, що вони дуже незадоволені зі стабільної гривні. І щоб зірвати курс, вони готові на все.

Як це робиться. Та дуже просто: вибирається певна товарна група і скуповується по всій Україні. Тобто, якщо раніше грали на гривня-долар, то тепер спекулюють на товар-гривні. Однак, як я вже говорив, якщо до весни гривня буде стабільною, то ці ігри не матимуть жодного сенсу.

Щодо девальвації гривні, то вона була викликана збільшенням ділової активності, оскільки люди бізнесу повернулися з відпусток і активно включилися в ділове життя. Враховуючи те, що курс був трошки занижений (раніше гривня уже падала на п’ять копійок, але пізніше піднялась назад), тож курс і впав.

– Але ж є сила-силенна інших факторів. Серед найбільших – відсутність зовнішнього кредитування, заборгованість за енергоносії, аграрний сектор.

– Я дуже задоволений, що немає зовнішнього кредитування. Зменшується борг держави, падають кредитні ставки. Чим це пояснюється. А дуже просто – ми ж не вкладали позичені гроші у виробництво, а просто їх проїдали. Подивіться, що у нас твориться з державним бюджетом. А ось дефіцит фінансування заставляє задуматися, де ці кошти направду потрібні.

Або ситуація з енергоносіями. Так, існує тиск, але потрібно мудро розрахуватися. Скажімо, ті ж борги за енергоносії можна виплатити одразу, а можна протягом декількох місяців.

Візьмемо сільське господарство. Цього року маємо прецедент, коли держава не дає дармових грошей. Вона каже приватному бізнесу, будь ласка, фінансуй, підтримуй, заробляй...

– Розповідали, як цього року кредитували село – прийшло розпорядження з НБУ: скільки і який банк повинен надати коштів, згодом уже тут, на місці, чиновники розділили, в яке господарство вони повинні йти. І нікуди не дінешся, кому потрібні неприємності.

– Я не знаю жодного банку, який був би не загарантований цього року при кредитуванні села. Якщо таке сталося, то це вже проблема самого банку. Натомість був нормальний підхід, розглядались пропозиції, хоча й траплялися такі, від яких було важко відмовитися.

Тим більше, якщо є нормальна співпраця з владою, то вона завжди може запропонувати певні гарантії. Наприклад, при проведенні збутової політики. Щоб ми не опинились у такій ситуації, коли з іншого регіону привезли дешевшу продукцію, і тоді виробник, котрого ми підтримали, залишився з нічим. Це здоровий, нормальний протекціонізм.

Тож нехай сьогодні ми проходимо через болючий етап, але якщо держава не буде втручатися, то все стане на свої місця буквально за рік. Ви не повірите, але будемо мати ситуацію, коли ніхто не матиме проблем з пальним. Тому що є ефективний власник, а він уже добре подумає над тим, як знайти і куди вигідно вкласти.
Розмовляв Тарас СМАКУЛА

POSTUP - ПОСТУП
№148 (592),
07 ВЕРЕСНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Доньки Лазаренка підуть під суд
·Польська реакція на ухвалу міськради

ПОГЛЯД
·Подарунки залізниці подобаються багатьом
·Фонд "Відродження" фінансуватиме український підручник
·То "побудова" України чи "построение"?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Пріоритетність української книги
·Пропозиції Малопольщі
·Пожежа в університеті
·КІЛЬКА СЛІВ
·Російський консул пішов на підвищення
·"Перемога буде наша!"
·Священики і правоохоронці

ПОСТУП З КРАЮ
·Хепенінг львівських журналістів у Києві
·Парламент знову пішов у школу... виживання
·Росіяни відправили Тарасюка у відставку

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Найгірші умови праці - у президента США
·"УТЕЛ" буде судитися з Callback
·ЕКОНОВИНИ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Саміт ставить завдання на тисячоліття
·Доріг багато - спасіння одне
·Фатальна простота Буша

СВЯТО В ПОСТУПІ
·Леонід Мельник: "Безаварійна робота і своєчасні розрахунки"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Пекінська опера у нових декораціях
·"Трістан та Ізольда" у Зальцбурзі
·Реконструкція "Бобура" завершена
·Жінки, ероитка і фотографія

БАНКИ У ПОСТУПІ
·Якщо стабільна гривня протримається до весни наступного року, то Україну чекає інвестиційний вибух
·Найбільші банки світу

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·ФІФА капітулювала перед ЄС
·"Королівський клуб" за крок до прірви
·Василь Іванчук націлився на Кубок світу

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Суперечки і Інтернеті
·ГОРОСКОП