BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Галопом до Європи

З Нового рок українські бухгалтери почнуть рахувати по-європейськи

РЕФОРМА

Василь ЛЕМІШОВСЬКИЙ

В Україні триває реформа системи бухгалтерського обліку і звітності із застосуванням міжнародних стандартів. Кажуть, триває досить успішно, хоча доцільність добровільно-примусового переходу з не такої вже поганої радянської системи бухгалтерського обліку на зовсім чужу - європейську – вбачають далеко не всі.

Менінгіт на голову

Зустрічаючись із бухгалтерами, я бачив в їхніх очах скептицизм відносно доцільності переходу на чужу, закордонну, систему обліку. Мовляв, для чого цей менінгіт на голову (і так з нашими недосконалими законами його вистачає), тим більше, що інвестиції із-за кордону нам і так не світять, а податкова за неправильне ведення бухгалтерського обліку на підприємстві (або взагалі його відсутність) не штрафує.

Тож, у чому потреба такого алярмового переходу нашої бухгалтерії на нові стандарти. Щоб це зрозуміти, попробуємо розглянути чим відрізняється стара та нова система бухгалтерського обліку.

Першою такою відмінністю є те, що тепер замість славнозвісного Положення № 250, бухгалтери в своїй роботі керуватимуться новим Законом і 25-ма Стандартами до цього Закону. Особливістю цих документів є не тільки нові за значенням терміни, але й абсолютно новий (точніше чужий) зміст цих стандартів. Плюс ще декілька поправок, введених нашими бюрократами, котрі намагалися адаптувати її до наших умов і все.

Потім, чого вартує прийняття нового Плану рахунків, який складається з близько сотні рахунків і ще декількох субрахунків до них. І хоча бухгалтерам не обов’язково їх всіх знати, проте шифри основних доведеться вивчити. У цій ситуації не позаздриш бухгалтерам старшого покоління, які десятки років знали, що матеріали – це рахунок № 05, а каса - № 50. Тепер це зовсім інші рахунки.

А кардинальна зміна обліку витрат і доходів, відсутність такого поняття, як фонди стимулювання і спеціального призначення, можливість вибору різних методів амортизації та інші цікаві закордонні нововедення - можуть довести до божевілля навіть досвідченого бухгалтера.

І це ще не все. Великі надії наших бухгалтерів на те, що тепер відпаде потреба вести декілька видів обліку (податковий – для фіскальних органів, а бухгалтерський – для всіх інших цілей), не тільки не справдилися, а й навпаки: бухгалтери ще більше зневіряться – відтепер вони ще змушені будуть вести облік діяльності підприємства заради складання нової фінансової звітності. Тобто різниця між бухгалтерським і податковим обліком ще більше зросла. І вона ще більше може зрости після прийняття нового Податкового кодексу.

Окрім того, в недалекому майбутньому, нашим бухгалтерам напевно доведеться сертифікуватись. Тобто, при прийнятті на роботу власник може вимагати у ймовірного кандидата на посаду бухгалтера сертифікат або свідоцтво, яке могло б засвідчити про знання даним претендентом нових стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Про слушність цієї думки свідчить той факт, що у вищезазначеному Законі є відповідне положення, яке неоднозначно натякає на такий перебіг подій. До того ж Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку вже проводить таке навчання для бухгалтерів відкритих акціонерних товариств.

І в що це виллється?..

Одразу зазначимо, що краху української бухгалтерії з нового року, коли більшість вітчизняних підприємств перейдуть на нові стандарти, не буде.
Реформа пройде, як завжди, тихо, спокійно – бухгалтери народ терплячий і дуже швидко збагнуть нові правила. Тим паче, що податкова не спить. З 1 січня 2001 року втрачає чинність Постанова Верховної Ради України про мораторій на накладення фінансових санкцій за помилки, які виникли при переході підприємства на нові стандарти. Крім цього, проектом Податкового кодексу передбачається обов’язкове подання фінансової звітності (тобто не тільки податкової) до податкових органів. А вони вміють накладати адміністративні стягнення.

Щодо доцільності такого алярмового переходу, то кажуть розумні люди, що це питання доволі суперечливе і всі переваги чи недоліки можуть виявитися з часом – наприклад, при тіснішій співпраці нашої держави з Європейським співтовариством чи конкретного підприємства з іноземним інвестором.
Поза тим, окрім можливості по-європейськи вести бухгалтерський облік, наші бухгалтери отримали своє професійне свято – 16 липня – в день прийняття Закону.

До речі, цього року Україна відзначала його вперше і, як стверджують очевидці, доволі бурхливо. Як кажуть бухгалтери, свято обіцяє бути ще гучнішим і тривалішим у випадку, якщо на їхню голову, окрім нових стандартів, до кінця цього року впаде ще й свіжий податковий кодекс.

Автор – співробітник Інституту
підвищення кваліфікації
ДУ “Львівська політехніка”,
співавтор книжок “Національні стандарти
бухгалтерського обліку України”.

POSTUP - ПОСТУП
№145 (589),
1 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Сергія Головатого виганяють з Європи
·Гривня знову зрушилася

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обласна влада грає на межі фолу
·Ціни відлякали пасажирів
·На радіо "Люкс" знову жертви
·КІЛЬКА СЛІВ
·День Львова гучним не буде
·І спиртзаводи бувають збитковими

НАША СТОЛИЦЯ
·Кому насправді належить влада у Львові?
·АРХІВАРІУС
·Допоки мешканці Глинян хворіють, пестициди розвозять по всій карпатській зоні Львівщини
·Міськрада зібралась після канікул
·До чого у Павличка душа лежить?

ПОСТУП З КРАЮ
·Українське МЗС спростовує введення Росією віз
·Жити стало тісніше
·Токсикодермія виходить на міжнародний рівень
·Сергія Головатого виганяють з Європи

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Невдалий замах на Клінтона
·Святкування з бойовим феєрверком
·Діану вбили расисти?
·Бунт нелегалів

АРТ-ПОСТУП НА ФЕСТИВАЛЯХ
·Цікава географія музики
·Шалена сарабанда з Булгаковим
·Щастя "Оголеного тексту"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·На гроші навіть не сподівайтеся
·Автовиробники недоплатили 10 млрд. доларів
·Карне мито на товари з ЄС
·ЕКОНОВИНИ

ПОДАТКИ У ПОСТУПІ
·Товар - на виплату
·З новим податковим кодексом до поліцейської держави
·Галопом до Європи

ТВОЕ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Автостоянка для "Старого лицаря"

СПОРТ-ПОСТУП
·Помер другий учасник факельної естафети
·З дебютантів - у півфінал
·11 львів"ян підкорюватимуть Австралію
·Як потрапляють на Кубок світу ФІДЕ?
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·"Золотий Лев" для старого ковбоя
·ГОРОСКОП