BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1 ВЕРЕСНЯ 2000 року |

Кому насправді належить влада у Львові?

Протягом року взаємини Сенчука, Куйбіди та Медведчука нагадували воєнні баталії

ВЕРСІЇ

Сергій СМІРНОВ

“Історію будь-якого регіону можна розглядати на прикладі боротьби за владу”, – стверджував один сучасний львівський історик. Однак останній рік на Львівщині став прикметним іще і боротьбою влад за пріоритетність.

Революції та податки

У 1999 році новим головою обласної адміністрації став Степан Сенчук. Його розглядали як “продовжувача справи” Михайла Гладія, який пішов у Київ на посаду міністра АПК. Однак, як стверджує журнал “ПіК”, тоді як Михайло Гладій був схильний до компромісів (переважно з представниками промислового лобі), то Степан Сенчук чітко і послідовно проводив саме “аграрну” кадрову політику.
Не виключено, що саме така “залізна” хода стала причиною натягнутості між керівництвом Львівських державної та податкової адміністрацій. Бо ж сам Сергій Медведчук нещодавно в одному з інтерв’ю зізнався, що своє призначення він розпочав із того самого: “Мене було призначено головою ЛО ДПА, і почав я... з кадрової революції. Сьогодні можу говорити про перемогу цієї “революції”.

“Холодна війна” між ОДА та ДПА у Львівській області пояснюється особистими стосунками губернатора, Степана Сенчука, та головного податківця області Сергія Медведчука. Медведчук, маючи впливових покровителів у Києві, не дає Степанові Сенчуку вповні відчути себе господарем ситуації в області. Не менш важливо і те, що Медведчук-молодший в очах регіональної еліти може стати тим фактором, який сприятиме поглинанню області бізнесово-фінансовими та політичними структурами, що пов’язуються з іменем його старшого брата, Віктора Медведчука, та його компаньйонів (насамперед Суркіса)”, – стверджує відомий львівський політолог Кость Бондаренко.

Слід зазначити, що інколи стосунки такого гатунку, які зазвичай не вихлюпуються назовні, проявлялися під час, здавалося би, невинних подій. Скажімо, під час однієї з колегій, яку проводив Степан Сенчук, він відверто сказав, що податківці суттєво перевищують свої повноваження при проведенні перевірок: “Відтепер я вимагатиму, щоби мені на стіл клали список підприємств, які Податкова збирається перевіряти”.

Об’єднані соціал-демократи – аграрії

Не слід при цьому забувати, що саме Сергій Медведчук може зайняти позицію якщо не “господаря” області, то принаймні активного гравця на наступних президентських виборах. Саме його брат, віце-спікер парламенту Віктор Медведчук, розглядається як один із можливих кандидатів у Президенти.

“СДПУ(о) сьогодні найбільш активна партія, веде дуже активну роботу з перспективою на майбутні вибори. Я зрозумів їхню тактику, вона полягає в тому, щоби партія про себе заявила, щоби партія отримала вотум довіри в нашому регіоні. Вони дуже активно намагаються залучити ЗМІ,” – так характеризує діяльність партії Медведчука-старшого заступник голови облдержадміністрації з політико-правових питань Ярослав Климович.

Слід відразу зазначити, що практично всі асоціюють прізвище “Медведчук” саме з соціал-демократами. Однак це ніяк, принаймні анкетно, не стосується Сергія Медведчука – члена Аграрної партії України. Тієї самої, де головує вихідець зі Львова Михайло Гладій і у складі якої перебуває нинішній губернатор Сенчук. Такі хитросплетіння та “розходження” в політичних поглядах братів (чим не сучасне повторення історії про синів Тараса Бульби?) призводить до того, що дехто з львівських аналітиків вживає на означення головного податківця області таке поняття, як “троянський кінь”. І справді, важко припустити, що Аграрна партія сильно критикуватиме діяльність чи позицію свого високопосадового однопартійця.

Поза тим, дивним виглядає ставлення Степана Сенчука до олігархів, до яких відносять і “офіційного” мільйонера Віктора Медведчука: “Проблема в тому, що у нас нема власних, регіональних олігархів. Якби допомогли декільком людям фінансово стати на ноги – хіба вони регіону би не допомогли? Нас же тепер фінансово задушать, прийдуть і задушать”.

Бюджетні війни

Стосовно Степана Сенчука, то деякі оглядачі найбільше переймалися його спроможністю діяти в умовах “мирного часу” після того, як він довів свою неперевершеність в умовах екстремальних (президентські вибори, референдум тощо). Однак усі дії Степана Романовича показують, що почувається він надзвичайно впевнено та комфортно. Як приклад можна навести “бюджетні баталії”, які цього року закінчилися подвійною перемогою губернатора: прийняттям міського бюджету в обсягах, передбачених областю, і порозуміння з Сергієм Медведчуком.

“Після того, як нам минулого року урізали бюджет до непристойності я запропонував Верховній Раді затверджувати бюджет міста Львова так само, як це робиться для міст Києва та Севастополя... У війну між міським головою і областю втягуються всі. Внаслідок цього, без сумніву, програє весь регіон. Краще знайти якийсь цивілізований спосіб. Тому минулого року я запропонував варіант прийняття ухвали про обласний центр... Робіть тоді обласним центром Ходорів, Стрий, Дрогобич тощо, фінансуйте його на виконання цих функцій”, – так дещо емоційно характеризував стан справ міський голова Василь Куйбіда.
Щоби ще краще зрозуміти, наскільки далеко зайшли “бюджетні баталії”, варто пригадати, що перед самим прийняттям містом спущених згори цифр депутати міської ради ініціювали зустріч із губернатором Степаном Сенчуком для з’ясування позицій області й міста. Багато оглядачів розцінило цей крок, зроблений в обхід Куйбіди, як останню спробу виправити ситуацію. Однак Степан Сенчук був невблаганний. “Жодної корекції не буде, і треба затвердити міський бюджет, аби були контроль і порядок”. Що більше, Степан Романович звинуватив міську владу в невмінні наповнювати міський бюджет самостійно. За його підрахунками, вартість самих лише земельних ділянок у місті складає близько 10 мільярдів гривень. Це тоді, коли місто винне області близько 35 млн. гривень. Однак навіть не це найцікавіше. До тези, кинутої Сенчуком, відразу ж приєднався, як не дивно, Сергій Медведчук: “У Львові дуже великий непорядок із продажем земельних ділянок”. Висновок із його слів простий і збігався один до одного зі словами Сенчука про те, що у своїх проблемах винна тільки мерія. Підрахунки податківця, щоправда, вийшли трішки скромнішими. Сьогодні міський голова бідкається, що обласна влада не додала йому грошей, а міськрада навіть не намагається знайти ці кошти. Гроші лежать під ногами, та ніхто не хоче за ними нахилитися”. Незважаючи на те, що реакція міської влади не забарилася, справу було зроблено: міський бюджет нарешті прийняли, а ми стали свідками примирення обласної державної та податкової влад. Щоправда, примирення це пройшло коштом третього учасника, який раптом перетворився на офірного цапа, що своїм бюджетом освятив цей мир.

Далі буде...

Однак свою думку щодо цієї “холодної війни”, яка, здавалося би, вичерпалась і переросла в тісну та плідну співпрацю, висловлює Кость Бондаренко: “Насправді ця “війна” не закінчилась. Улітку політичні баталії завжди дещо охолоджуються. Та восени, цілком можливо, можна чекати чергового загострення протистояння. Якщо, звичайно, Сергій Володимирович Медведчук не пересяде у більш високе крісло в Києві (про це нині активно пліткують). Окрім того, в обласній державній адміністрації з’являються нові люди, і Степанові Сенчуку необхідно добре ознайомитися з розстановкою сил і розподілом ролей у своєму оточенні, щоби розробити правильні тактичні ходи. Хоча, з іншого боку, люди, котрі відповідають в оточенні Сенчука за розробку тактичних кроків, залишилися ті ж самі...”.

POSTUP - ПОСТУП
№145 (589),
1 ВЕРЕСНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Сергія Головатого виганяють з Європи
·Гривня знову зрушилася

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обласна влада грає на межі фолу
·Ціни відлякали пасажирів
·На радіо "Люкс" знову жертви
·КІЛЬКА СЛІВ
·День Львова гучним не буде
·І спиртзаводи бувають збитковими

НАША СТОЛИЦЯ
·Кому насправді належить влада у Львові?
·АРХІВАРІУС
·Допоки мешканці Глинян хворіють, пестициди розвозять по всій карпатській зоні Львівщини
·Міськрада зібралась після канікул
·До чого у Павличка душа лежить?

ПОСТУП З КРАЮ
·Українське МЗС спростовує введення Росією віз
·Жити стало тісніше
·Токсикодермія виходить на міжнародний рівень
·Сергія Головатого виганяють з Європи

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Невдалий замах на Клінтона
·Святкування з бойовим феєрверком
·Діану вбили расисти?
·Бунт нелегалів

АРТ-ПОСТУП НА ФЕСТИВАЛЯХ
·Цікава географія музики
·Шалена сарабанда з Булгаковим
·Щастя "Оголеного тексту"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·На гроші навіть не сподівайтеся
·Автовиробники недоплатили 10 млрд. доларів
·Карне мито на товари з ЄС
·ЕКОНОВИНИ

ПОДАТКИ У ПОСТУПІ
·Товар - на виплату
·З новим податковим кодексом до поліцейської держави
·Галопом до Європи

ТВОЕ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Автостоянка для "Старого лицаря"

СПОРТ-ПОСТУП
·Помер другий учасник факельної естафети
·З дебютантів - у півфінал
·11 львів"ян підкорюватимуть Австралію
·Як потрапляють на Кубок світу ФІДЕ?
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·"Золотий Лев" для старого ковбоя
·ГОРОСКОП