BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 31 СЕРПНЯ 2000 року |

Свято поділеної польської правиці

20-та річниця знаменитого страйку на Гданській корабельні

ГДАНСЬК

Любко ПЕТРЕНКО

20 років тому звитяжним страйком на Ґданській корабельні поляки категорично дали зрозуміти всьому світу, що не бажають жити у маріонетковій прорадянській державі. Саме тоді вони взяли твердий курс на побудову “Третьої Речі Посполитої”. Святкування ювілею цих подій напередодні президентських виборів дало добрий привід деяким кандидатам підвищити свій рейтинг популярності. На урочистості прибули високі гості з цілої Європи.

Безумовно, героєм дня став Лех Валенса. Усі згадували, як тоді, у вересні 1980 року, він мужньо перескочив через високий мур корабельні. “Стрибок Валенси створив передумови для падіння Берлінського муру і закінчення поділу Європи”, – заявив мер Берліна Ебергардт Діпген. Поважний вік колишнього глави держави і кандидата в президенти не дозволив йому і цього разу займатися такими витівками. Тож він обмежився лише тим, що покрутив корбу сирени, під звук якої в небо злетіло 7380 надувних кульок (саме стільки днів минуло з того часу) з написом Solidarnosc. “Ніхто не має виключного авторського права на події 20-річної давності: то була спільна справа багатьох людей, спільна, як Річ Посполита”, – застеріг у своєму виступі Валенса, розуміючи, що неформальний копірайт усе одно міцно закріплений саме за ним.

Другий кандидат у президенти, нинішній лідер Акції виборчої “Солідарність” Маріан Кшаклевський, усвідомлюючи, що не він є соленізантом цього свята життя, намагався триматися десь у тіні подій, не особливо пхаючись в об’єктиви телекамер. Кшаклевський чемно привітався зі своїм конкурентом, при цьому кожен витиснув на обличчя щось на зразок посмішки, а розійшовшись, колишні соратники намагалися більше не дивитися в бік один одного. Ці та інші факти, які не можна було пропустити повз увагу під час відзначення свята єдності польських правих сил, чітко продемонстрували, що нині до справжньої згоди правим як ніколи далеко.

На тлі святкування зненацька з’явився й образ третього кандидата – чинного президента Александра Кваснєвського, який не побоявся попросити пробачення. Глава польської держави визнав нетактовність деяких своїх висловлювань під час телевізійного інтерв’ю. Зокрема, на питання, чому в 1980 році він не вступив до “Солідарності”, президент був відповів: “Мене стримала від цього завзятість інших, які поспішали вступити; і це нагадувало овечу отару”. Для майстра ораторського мистецтва Кваснєвського виголосити таке перед телекамерою у розпал виборчої кампанії було верхом легковажності. Тож пізніше мусив через ЗМІ терміново перепрошувати “кожного, хто міг почутися ображеним нетактовною заявою щодо вступу до “Солідарності” після серпня 1980 року”.

У ці ж дні – але вже не в Ґданську, а в Гожові Великопольському – голосно заявив про себе ще один претендент на найвищу державну посаду, лідер селянської профспілки “Самооборона” Анджей Леппер. Звитяжний голос борця за права ображених польських рільників лунав із зали суду: польська Феміда після тижня арешту дозволила йому вийти з-за ґрат. Арешт був запобіжним заходом, тож судовий процес ще попереду, якщо, звичайно, Леппер, якому закидають організацію блокади митного термінала, не виграє виборів. На поруки Леппера взяв його ж таки виборчий комітет, зобов’язавшись за першою ж вимогою суду повернути свого лідера назад до цюпи. Сам же вчорашній арештант вбачає у своєму ув’язненні й позитивні сторони. “У неділю я був на прогулянці з іншими в’язнями, вони мені казали: Анджею, будемо голосувати за тебе, – тож кілька голосів я вже здобув”, – хвалився він.

Колега Леппера, лідер рільничої “Солідарності” Маріан Загурний мав значно менше щастя у судових тяганинах.

15 місяців позбавлення волі – таким був вирок Окружного суду в Катовіце. Свій строк Загурний заробив за справи дворічної давності, коли бунтівні польські селяни воювали з імпортом сільськогосподарської продукції. Селянський лідер повів своїх прихильників на штурм товарного потяга зі збіжжям, що прямував зі Словаччини. Щоб показати, наскільки серйозні в них наміри, бунтівники повисипали все зерно з вагонів на колії.

POSTUP - ПОСТУП
№144 (588),
31 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Тимошенко знайшла заміну МВФ
·У Львові відключать телебачення, радіо і мобільні телефони

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Масові захворювання у Глинянах
·У Львові відключать телебачення, радіо і мобільні телефони
·Ночі будуть світлими
·КІЛЬКА СЛІВ
·УАПЦ зняла звинувачення з Вадима Долганова
·Страшне вбивство на Львівщині

НАША СТОЛИЦЯ
·В очікуванні скандалу
·ЗВЕРНЕННЯ
·Поляки заполонили Львів
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Російський слід у Миколаївській епідемії?
·Спекотна осінь уряду
·Їздити на заробітки до Москви стане складніше
·Справа про теракт проти Вітренко вже в суді

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·"Газпром" знову йде в обхід
·"Останкіно" - найдорожчий факел Європи
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Свято поділеної польської правиці
·"Особливий шлях" Католицької церкви
·Шевенман: або я, або автономія
·Ніксон - президент "на колесах"

РЕВЮ ПОСТУПУ
·REVJU
·КЛУБ КОМІСАРА БОНЦЯ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

АРТ-ПОСТУП
·Хрестоматійна галерея великих українців
·Гастролі "Чермоша"

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Золотий край...

СПОРТ-ПОСТУП
·У Львова вкрали футбольне свято Україна-Польща
·Агасі боїться весілля з Граф
·СПОРТ-БЛІЦ
·Футбольна війна

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Нова пісня "Бітлів" від Маккартні
·ГОРОСКОП