BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 31 СЕРПНЯ 2000 року |

Спекотна осінь уряду

Кучма нарощує шквал критики кабінету Ющенка

ПРЕТЕНЗІЇ

Дмитро ЯЦЕНКО

Над урядом Віктора Ющенка знову збираються хмари. Проте цього разу вони не йдуть у жодне порівняння з тими проблемами, які команда прем’єра долала під час енергетичних війн з українськими олігархами, під час скандальних публікацій Financial Тimes про зловживання у Нацбанку – чи тоді, коли вирішувалися питання боргів за російський газ. Уряд більш-менш вдало долав усі ці слизькі перешкоди лише завдяки мовчанню головної фігури української політики – Президента Леоніда Кучми. Наразі ж ситуація ризикує кардинально змінитися, бо глава держави зненацька заговорив, причому його висловлювання на адресу команди Ющенка стають дедалі більш критичними.

Найбільше ж грому та блискавок впало на уряд за неотримані кредити та проблеми в енергетиці. Тут терпець Президента може увірватися вже найближчими днями. Перебуваючи у Миколаївській області й уголос розмірковуючи про перспективи відносин між Україною та МВФ, Леонід Кучма виголосив багатозначну фразу: “Я трохи почекаю”, – і підкреслив, що чекати його оргвисновків залишилося недовго, адже 6 вересня у Києві чекають на місію Фонду, хоча в самому МВФ дату приїзду ще не підтвердили. Президент визнав, що причиною припинення кредитування рік тому був нереформаторський уряд Валерія Пустовойтенка, але, за словами Кучми, нині в Україні сформовано реформаторський уряд, що його визнає і Захід. “Я не розумію, чому “під його ім’я” не дають кредитів? Усі повинні добре розуміти, що за цим стоїть – політика чи робота наша, наша економіка”. Негативно Кучма оцінив і жест доброї волі уряду – дострокове повернення МВФ 100 мільйонів доларів. На думку Президента, якщо уряд повертає гроші, не чекаючи завершення перевірок Нацбанку, то “у нашому домі не все було добре”. Крім того, Леонід Кучма “не буде безпорадно дивитися на ситуацію в енергетичній галузі країни, якщо вона не покращиться”.

Подібна різкість з боку Президента звучить не вперше, бо він вже критикував енергореформи, причому глава держави давав уряду змогу діяти. Але особливістю останніх претензій стосовно справ у галузі є покладення відповідальності вже особисто на Ющенка, а не на Тимошенко. Очевидно, це пов’язане з тим, що, на переконання Кучми, “заяви уряду не співпадають з ситуацією, яка склалася в енергетичній системі”...

Зазначимо, що ще не так давно, перебуваючи на відпочинку в Криму, Леонід Кучма якось досить різко порадив “лікуватися” всім, хто розпускає чутки про відставку Ющенка. Однак дуже швидко й сам глава держави змінив милість на гнів, а це вже може бути сигналом для всіх політичних недругів прем’єра. А відтак є підстави вважати, що прогнозована спекотна осінь для Кабміну вже, можливо, почалася.

Першим і, треба сказати, досить підступним ударом стало інтерв’ю Леоніда Кучми впливовій німецькій газеті Die Deutsche Zeit, де Президент заявив, що позаплановий відбір російського газу здійснюється за вказівками уряду. Фраза одразу ж викликала скандал у російській Думі, а її депутати досить оригінально зробили Леоніда Кучму головним свідком у справі про крадіжки Україною російського газу. І хоча сам Віктор Ющенко заперечив причетність Кабінету Міністрів до оборудок із краденим блакитним паливом, уряд так і не зміг вийти сухим із води. Принаймні зі слів Ющенка не було зрозуміло, хто ж насправді краде газ – і чому помилився у своїх словах Леонід Кучма?

Тим часом злива президентських претензій не вщухала. Минулого тижня глава держави знову гостро розкритикував Кабмін за неправильно підібрані кадрові пропозиції керівників кількох державних комітетів. “Неправильність” полягала у тому, що претенденти на посади, за словами Президента, підбиралися за партійним принципом. Леонід Кучма натомість заявив, що критерієм для підбору державних службовців має бути їх “добра орієнтація в коридорах влади”. І якщо у випадку критики енергетичної діяльності уряду можна припускати, що незадоволення Президента стосується насправді лише віце-прем’єра з ПЕК Юлії Тимошенко, то претензії з приводу кадрів уже безпосередньо б’ють по самому прем’єру, адже саме він затверджує всі пропозиції уряду. Та це ще не все, незабаром Леонід Кучма взявся й за чиновників, які вже працюють на своїх посадах – посадах українських послів. “Я надалі не буду миритися зі спробами довільного трактування нашого зовнішньо-політичного курсу. Виключне право визначати стратегічні пріоритети у цій сфері має Президент, і тільки він”, – заявив Президент. Особливо це стосувалося євроінтеграції, де, за словами глави держави, “протягом тривалого часу вся пара йшла в гудок, а потяг так і не зрушив з місця. Так, вступ до Євросоюзу був і залишається нашою метою, але водночас пора б уже й збагнути, що двері цієї організації не відчиняться перед Україною тільки від того, що ми без кінця будемо повторювати слово “інтеграція”. За висновком Леоніда Кучми, кадрова робота в МЗС заслуговує на серйозні претензії.

“Поступ” не коментуватиме, наскільки об’єктивною та правильною є критика Леонідом Кучмою діяльності уряду Віктора Ющенка, бо реальну оцінку, швидше за все, для неї визначить час. Зазначимо лише, що жоден попередній уряд не виявляв такої діяльності, як нинішній – і водночас ніхто з попередників Ющенка не опинявся під такою зливою претензій. Наприклад, нереформатор прем’єр-довгожитель Валерій Пустовойтенко потрапив в опалу до Кучми лише після невдалої для нього “спікеріади”. Натомість частина парламентських фракцій, які підтримали Ющенка, згодом почали вороже ставитися до пропонованих урядом реформ. А президентські претензії тепер і взагалі можуть поставити крапку в міфі про славну команду реформаторів, яка не “дожила” (і це цілком можливо) до результатів своїх реформ. І тому головним зараз є не те, що скаже на адресу уряду Президент через кілька днів, а те, чи вийде з короткочасної відпустки сам Віктор Ющенко. Для прем’єра нині склалася парадоксальна ситуація: попри тиск найвпливовіших осіб держави, Ющенко зараз перебуває на вершині своєї популярності. У Києві його навіть обрали президентом під час ігрових виборів, організованих Всеукраїнським об’єднанням “Молодь – надія України”: Ющенко набрав 33,8% голосів учасників акції, а нинішній глава держави опинився далеко позаду зі своїми 20,4%. Раніше Кучма нікому й близько не дозволяв підніматися до свого рівня, а Ющенко вже тривалий час перебуває поза тінню свого патрона. Не виключено, що на відпочинку прем’єр розмірковує: чи дочекатися, коли його звільнять інші, чи самому піти у відставку – вже зараз? Незважаючи на те, що від президентських виборів не минуло й року, фактично вже розпочалася боротьба між потенційними наступниками Леоніда Кучми, а Віктор Ющенко зі своїм рейтингом є далеко не останнім кандидатом серед претендентів на “трон”...

POSTUP - ПОСТУП
№144 (588),
31 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Тимошенко знайшла заміну МВФ
·У Львові відключать телебачення, радіо і мобільні телефони

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Масові захворювання у Глинянах
·У Львові відключать телебачення, радіо і мобільні телефони
·Ночі будуть світлими
·КІЛЬКА СЛІВ
·УАПЦ зняла звинувачення з Вадима Долганова
·Страшне вбивство на Львівщині

НАША СТОЛИЦЯ
·В очікуванні скандалу
·ЗВЕРНЕННЯ
·Поляки заполонили Львів
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Російський слід у Миколаївській епідемії?
·Спекотна осінь уряду
·Їздити на заробітки до Москви стане складніше
·Справа про теракт проти Вітренко вже в суді

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·"Газпром" знову йде в обхід
·"Останкіно" - найдорожчий факел Європи
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Свято поділеної польської правиці
·"Особливий шлях" Католицької церкви
·Шевенман: або я, або автономія
·Ніксон - президент "на колесах"

РЕВЮ ПОСТУПУ
·REVJU
·КЛУБ КОМІСАРА БОНЦЯ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

АРТ-ПОСТУП
·Хрестоматійна галерея великих українців
·Гастролі "Чермоша"

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Золотий край...

СПОРТ-ПОСТУП
·У Львова вкрали футбольне свято Україна-Польща
·Агасі боїться весілля з Граф
·СПОРТ-БЛІЦ
·Футбольна війна

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Нова пісня "Бітлів" від Маккартні
·ГОРОСКОП