BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 26-27 СЕРПНЯ 2000 року |

"Містерії" Наталі Церклевич

Дивовижні графічні образи з"явились у юної художниці після двох тижнів клінічної смерті

ГРАФІКА

Зоряна НАГІРНЯК

Химерні образи “Розп’яття”, “Тайної вечері”, “Ікарового падіння”, “Сучасної Юдити”, “Великого жертвоприношення”, “Ангела розпаду”, Диявола”, “Ідеалу” Наталі Церклевич здатні вразити вселенською людською скорботою, а не по-дитячому наївним світовідчуттям. Здається, ці візії виникають із того описаного Карлом Юнгом колективного підсвідомого, вихлюпи якого шукають виходу через творчість найвразливіших.

Торік із автором цих творів трапилася біда: після тривалого перебування в реанімації із діагнозом “менінгіт”, вона за два тижні коми немов справді повернулася із потойбіччя, збагачена “не своїм” досвідом. Ці відчуття і вилилися у моторошні й гнітючі картини, які дивують не тільки сторонніх, а самого деміурга. Зрештою, Наталя Церклевич переконана, що не може назвати тільки себе стовідсотково автором цих творів. Сам процес малювання діє на неї майже терапевтично, вивільняючи з-під пресу депресивних думок, тобто, висловлюючи в такий спосіб свої думки й негативні емоції на папері, 17-річна дівчина отримує полегшення. На глядачів це може мати надто песимістичний вплив. Та найбільше їх дратує те, що, на їхню думку, “так” і “таке” може малювати тільки доросла людина, а не юна.

Зачіпкою для уяви художниці й подальших монументальних образів можуть слугувати такі романтично-евфемерні арабески, як тріщини старих стін чи гра тіней від гілля. Навіть великоформатну графіку Наталя Церклевич компонує цілком інтуїтивно, заповнюючи простір по спіралі від одній їй відомих композиційних центрів, віддаючи перевагу швидкій олівцевій техніці, а відтак і монохромній палітрі. Зізнається, що з дитинства не любила живопису, бо мала суто графічне чорно-біле бачення.

Однак це не завадило Наталі успішно завершити навчання у Сихівській художній школі (директор – Галина Вихованська, педагог – Марія Проць). Учителі не тільки підтримали перші самостійні кроки молодого обдаровання, а й прищепили розуміння кольору. Тепер художниця навіть виробила власну манеру, ощадливо застосовуючи несподівані кольорові акценти загалом у монохромних графічних аркушах. Цим вона досягає неабиякої образної виразності, урізноманітнюючи стилістичні пошуки.

Той, хто мав змогу оглядати першу персональну виставку Наталі Церклевич у Пороховій вежі, зауважив, що дівчина могла би стати непоганим ілюстратором, адже коло її улюблених тем має здебільшого книжне походження. Проте сама Наталя заперечує такий прямий зв’язок, воліючи вже пост-фактум асоціативно пов’язувати намальоване із прочитаним. Книжки не є поштовхом до розвитку теми чи інтерпретації, але якимось дивним чином близько перегукуються із улюбленими сторінками. До того настрою, який породжує Наталині малюнки, пасує і її оригінальна поезія.

“Моя творчість іде від різних джерел, але переважно від книжок, філософії, – розповідає Наталя Церклевич. – Конкретні образи виникають ніби самі по собі, коли я дивлюся на чистий аркуш паперу, іноді уяву розбурхує навіть освітлення. Тоді імітувати нічого не доводиться, тільки встигай замальовувати те, що постає в даний момент. Навіть якоїсь конкретної суті тоді не вкладаєш у картину. Смислове навантаження “проявляється” чим ближче до завершення роботи, просто додумую тему миттєвої візії до конкретного фіналу, та й назву підбираю вже до готового твору, коли сама збагну його ідею. Тоді шукаю підґрунтя реальним образам: тому ж Мефістофелю, Юдиті чи Єремії”.

POSTUP - ПОСТУП
№142 (586),
26-27 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Шахтарі можуть захлинутися грішми
·Ющенко зробив ставку на 100 млн. USD

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Німці знову у Львові
·Платне читання
·Люди "гинуть" за метал...
·Краще знати, ніж мати
·КІЛЬКА СЛІВ
·Україна не побачить богослужіння зі Львова
·Лемки і бойки не поділили Президента

НАША СТОЛИЦЯ
·Ольга Бобильова: Нашій медицині не до евтаназії
·Як Львів святкував День Незалежності
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Побили речника НРУ
·"Леонід Кучма - Президент України"
·Є сота партія!
·Миколаївську токсикодермію помітили у Києві
·Успенські події не набули розмаху софіївських
·Політ "Дніпра" не відбувся

ПОСТУП У СВІТ
·Життя у Сонячній системі
·Вірмен сплутали з чеченцями
·Соратника Мечіяра позбавили недоторканості
·У Європу - без росіян
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Американці купилися на "МММ"
·Історія одного розлучення
·СВІТ

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Кваснєвський і всі решта
·ДОВІДКА
·Нинішній президент

АРТ-ПОСТУП
·"Містерії" Наталі Церклевич
·Злидні і тріумф Львівської консерваторії

ЛІТЕРАТУРНИЙ ПОСТУП
·Поїздом поезії через усю Європу

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Кавалер ордена Вікторії
·ВРАЖЕННЯ НЕЗААНГАЖОВАНОГО

СПОРТ-ПОСТУП
·Змагання дітей на голодних конях
·Лужний гратиме проти "Шахтаря", а Ящук - проти "Динамо"
·Україна - футбольна столиця Східної Європи
·СПОРТ-БЛІЦ
·Култгард, Хакінен чи Шумахер?

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Red Hot Chilli Peppers
·ГОРОСКОП