BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 22 СЕРПНЯ 2000 року |

Підручники, атласи, контурні карти...

Щороку у батьків починаються проблеми

КНИГАРНЯ

Іван ГОР

Минає літо, починається новий шкільний рік, а з ним і клопоти для батьків. Однією із таких вічних проблем, беручи до уваги одяг, взуття, зошити та ранці, є також друкована продукція: усі ці підручники, хрестоматії, посібники, атласи, контурні карти, робочі зошити...

Коли я вчився в школі, а це було давно, ще у 60-ті роки, то брав у мами два-три карбованці, оббігав кілька книгарень, у яких на столах лежали великі плахти, де продавці писали, які підручники, для якого класу є цього дня у продажу (окремо українські та російські). За два три дні такої біганини можна було купити більшість підручників. Іноді якоїсь книги бракувало, бо ж планове соціалістичне господарство не могло жити без дефіциту. Тоді шукалось у когось з родичів та знайомих підручники за попередні роки, якщо їх ще не викинули на макулатуру або просто в сміття. Бо ціни тоді на підручники не були більшими за 30-40 копійок. Щоправда у радянській школі часто змінювались програми навчання та проводились реформи: то семирічка то восьмирічка, то 10 то 11 років середньої школи, однак можна було весь рік провчитись не маючи якогось одного-двох власних підручників, принаймні мені це вдавалось, а на всілякі атласи взагалі тоді мало хто звертав увагу. Чого не скажеш, до прикладу, про водіїв, для яких купить радиатор охлаждения двигателя є дуже важливим питанням.

Такого поняття, як робочі зошити, взагалі ніхто не знав. Єдиний виняток – “Прописи” у першому класі, щоб виробити каліграфічне письмо. Тепер уже навіть шпаргалки можна купити з будь-якого предмету та й готовий твір переписати зі збірника чи з Інтернету. У наш час викладачі іноді толерували шпори на екзаменах, роблячи вигляд, що їх не помічають. Бо якщо хтось сам писав шпору, то від цієї роботи у нього в голові хоча б щось залишалось і на “трійку” він вже точно заслужив.

Брєжнєвська конституція урочисто проголосила, що кожний радянський учень має право на безкоштовні підручники і вже мої діти у 80-х отримували у шкільній бібліотеці книжки та здавали їх у кінці року для прийдешніх поколінь. Усі інші навчальні посібники доводилось купувати і ціни їх поступово зростали.
У незалежній Україні ця система теоретично збереглась, ще нині частину підручників видають у шкільних бібліотеках. Іноді безкоштовно, іноді за плату. Але все більше книжок батькам доводиться докуповувати і ціни тепер від 5 до 15 гривень, а бувають і вищі. Усе більше доводиться витрачати на додаткові посібники: атласи (по 4-8 грн.), контурні карти (по 1,5-3 грн.), робочі зошити, словники, які тепер друкують не лише у Києві, але й у Львові, Тернополі та інших містах. Ціни на одну і ту саму книжку можуть бути різні в залежності від магазину, чи ятки, де вони продаються. Іноді навіть у півтора-два рази. За моїми спостереженнями у Львові підручники найдешевше можна придбати у книгарні “Глобус” на вулиці Шпитальній, що є представником видавництва “Освіта” (колишня “Радянська школа”). Найбільший вибір різноманітних посібників, атласів, карт, робочих зошитів за цінами видавництв у “Центрі української книги” Товариства “Просвіта” Франківського району на вулиці Васильківського, 12. Хоча мушу визнати, що ринок підручників та навчальних посібників в Україні поки що далекий від досконалості. Так як і сам процес видання цієї продукції.

POSTUP - ПОСТУП
№140 (584),
22 СЕРПНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·На Північному полюсі скресла крига
·Неформальні підсумки

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Сіячів духовності поменшає...
·З життя нашого міста
·Львівські автобуси для Києва
·КІЛЬКА СЛІВ
·Страхування автомобілів тепер обов"язкове
·Львівські озера - дешево і ...небезпечно

НАША СТОЛИЦЯ
·Народні загони українізації!
·Володимир Свінчук: Моя робота - виховувати громадян України
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Україна увійшла у "велику сімку"
·Кучму не влаштовують кадри Ющенка
·Дикий пляж
·Суслов нагадав Ющенку про кредити МВФ
·Виплати вже близько
·Авіаконфлікт між Україною та Єгиптом

ПОСТУП У СВІТ
·Францію чекає федералізація
·На дні - репутація російської влади
·Шпигунські скандали
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Україна побудує газопровід в обхід Росії
·Німеччина встановила рекорд
·Гусинський все-таки продає НТВ
·СВІТ

ВІРМЕНИ У ПОСТУПІ
·Вірменський собор у Львові
·Блаженна і проклята...

АРТ-ПОСТУП
·600 років першої згадки про Стремільче
·Яким бути мистецтву в церкві третього тисячоліття?

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свобода розвитку як критерій істини
·Творець украденої музики
·Підручники, атласи, контурні карти...

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Безвиході немає
·Суржик для інтелігенції

СПОРТ-ПОСТУП
·Перемогли і... розчарували
·"Карпати" знову влаштували розгром на "Україні"
·Без Лужного "Арсеналові" зовсім зле
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Ще один рецепт від Сінді Кроуфорд
·ГОРОСКОП