BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 22 СЕРПНЯ 2000 року |

Шпигунські скандали

Шейлер повертається на батьківщину-Маттіс утікає в Ізраїль

РОЗВІДКА

Василь ГРІМ

За останні уїк-енди в англомовному шпигунському світі сталися дві неординарні події. Перша пов’язана з іменем 34-річного Девіда Шейлера – колишнього агента британської контррозвідки М-15, який, після того, як утік до Франції, почав на всі боки зраджувати державні таємниці. Так от, цей самий Шейлер вразив усіх, оголосивши про намір повернутися на батьківщину. Друга подія стосується зникнення підполковника американської армії Джеремії Маттіса, який, дуже імовірно, був ізраїльським шпигуном.

Шейлер працював на М-15 усього три роки (1994-1997) – і, здається, весь цей час збирав “смажені” матеріали, які можна було легко “продати” у просторі мас-медіа, заодно й здискредитувавши босів із англійської контррозвідки. В опублікованих матеріалах агент-утікач звинувачує британські спецслужби у некомпетентності та в порушеннях закону. Зокрема, подано факти про те, що М-15 мала всі можливості, аби запобігти бомбовим замахам у лондонському Ситі в 1993 році та в ізраїльській амбасаді (1994 рік).

Козирною картою Шейлера була розповідь про підготовку замаху на лівійського лідера Муамара Каддафі. Він навів досить переконливі факти, які стосувалися цієї справи, зокрема про двох агентів М-15, які передали лівійським терористам 150 тисяч доларів на організацію замаху.

Учора колишній британський контррозвідник Шейлер, як тільки зійшов з палуби корабля в порту Дувр, одразу ж був заарештований поліціянтами зі спецзагону Скотленд-Ярду. Цікаво, на що ще він міг сподіватись, адже Лондон вимагав від Парижа видачі Шейлера упродовж трьох років... Франція не зважила на ці вимоги, а винуватець скандалу зненацька вирішив сам здатися у руки правосуддя. Невже то – ностальгія, докори сумління? Ні, скоріше за все, Шейлер просто вирішив судовим процесом посилити свою скандальну популярність.

Перед відплиттям до Туманного Альбіону Шейлер скликав прес-конференцію, на якій заявив: “Якщо мене засудять, то я стану в’язнем сумління”. Але не такий він дурень, аби перетворитися з вільного громадянина Європи на британського в’язня, хай навіть і прославленого. Шейлер таки сподівається виграти справу, тим більше, що шанс у нього є. Згідно з англійськими законами, розголошення таємної інформації є виправданим, якщо воно служить інтересам суспільства. Тепер язикатому екс-контррозвідникові та його адвокатам треба довести суспільству, а головне – суддям, що розголошення всіх цих таємниць було продиктоване виключно людинолюбними мотивами суспільної користі. Якщо ж британське правосуддя не буде прихильним до аргументів Шейлера, то він домагатиметься правди у Міжнародному трибуналі з прав людини.

Друга історія – з підполковником Джеремією Маттісом – ще тільки починається. Він служив на військовій базі в Сан-Дієго (Техас), командував центром підтримки армійської розвідки і мав доступ до секретних матеріалів різноманітних спецслужб.

Дивно поводитися Маттіс почав після близького знайомства з якоюсь Рікі Нів. Як потім з’ясувалося, вони удвох стали членами ультраортодоксальної іудейської секти “Хабад”.

Одного дня підполковник не з’явився у визначений час на базі. Пошуки Маттіса поки що не дали результатів. Більшість експертів схиляються до версії, що він був завербований “Моссадом” і передавав Ізраїлю таємну військову інформацією. Відчувши надмірну увагу спецслужб до своєї персони, підполковник вирішив утекти у Землю Обітовану.

Вашингтон звернувся до Ізраїлю з проханням допомогти розшукати Джеремію Маттіса. Але ізраїльська влада відповіла, що не володіє інформацією про його перебування в країні й рішуче відкинула будь-які чутки про причетність Маттіса до роботи ізраїльської розвідки.

POSTUP - ПОСТУП
№140 (584),
22 СЕРПНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·На Північному полюсі скресла крига
·Неформальні підсумки

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Сіячів духовності поменшає...
·З життя нашого міста
·Львівські автобуси для Києва
·КІЛЬКА СЛІВ
·Страхування автомобілів тепер обов"язкове
·Львівські озера - дешево і ...небезпечно

НАША СТОЛИЦЯ
·Народні загони українізації!
·Володимир Свінчук: Моя робота - виховувати громадян України
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Україна увійшла у "велику сімку"
·Кучму не влаштовують кадри Ющенка
·Дикий пляж
·Суслов нагадав Ющенку про кредити МВФ
·Виплати вже близько
·Авіаконфлікт між Україною та Єгиптом

ПОСТУП У СВІТ
·Францію чекає федералізація
·На дні - репутація російської влади
·Шпигунські скандали
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Україна побудує газопровід в обхід Росії
·Німеччина встановила рекорд
·Гусинський все-таки продає НТВ
·СВІТ

ВІРМЕНИ У ПОСТУПІ
·Вірменський собор у Львові
·Блаженна і проклята...

АРТ-ПОСТУП
·600 років першої згадки про Стремільче
·Яким бути мистецтву в церкві третього тисячоліття?

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свобода розвитку як критерій істини
·Творець украденої музики
·Підручники, атласи, контурні карти...

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Безвиході немає
·Суржик для інтелігенції

СПОРТ-ПОСТУП
·Перемогли і... розчарували
·"Карпати" знову влаштували розгром на "Україні"
·Без Лужного "Арсеналові" зовсім зле
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Ще один рецепт від Сінді Кроуфорд
·ГОРОСКОП