BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 22 СЕРПНЯ 2000 року |

Суржик для інтелігенції

Роман МАЦЮК

Вивчення ро@сийської мови у середній школі є шкідливим. Для мене залишається незбагненною всеохоплююча засаднича толерантність української інтеліґенції, яка, мов смертного гріха, боїться найслабшої тіні звинувачення в національному еґоїзмі. Незбагненними для здорової людини є філософські викрутаси українських гнучкошиїв під супровід фарисейського патякання про права людини. Чомусь не чути слова про право Українця. Мало того, що Iнтер-Людина завжди має гроші, аби собі ВСЯКE „право“ купити, то ще і конаючий Українець мав-би мати „загальнолюдський“ обов’язок товстозадому Iнтерови задля його приємности лоскотати в анусі пір’ячком „злагоди“. Цікаво, панове европеїзовані „інтеліґенти“, чи часто ви по-християнськи жертвуєте задля товариша перспективами добробуту власних дітей, нариклад? Чи уступите другові теплу посаду? Чи уступите синові свого товариша місце в заграничному університеті, чи відмовитесь в користь біднішого родича від чергового діяспорного ґранту? Своя сорочка ближче до тіла, що? А от національна сорочка, виявляється, не така вже й рідна – можна й Iнтера під нею пригріти.
Украины для всех хватит. Отже й кланяємося усім меншинам (в тім числі і статевим) направо, наліво, та шаліємо від мазохістського задоволення, що кожен має „право людини“ так нас мати, як сам схоче. Шаленіємо від оргазму зразкової запопадливости, хизуємось тим, що Без’ядерна побила світові рекорди у приниженні перед власними „меншинами“. в той час, коли „цивілізовані европейські“ Чехи в Усті-над-Лабою відгороджуються муром від власних неохайних циганів. Але не перед немічними Гагаузами показуємо шляхетність душі. Ні! Плазуємо перед тими, що мають силу, мають гроші, мають піддержку ВОРОЖИХ держав. Встид, панове „інтеліґенція“
Зрештою, повернімося до лінґвістики. Переважаюча в суспільстві думка, що добра обізнаність з ро@сийською мовою не шкодить грамотно послуговуватися мовою українською, справедлива лише в стосунку до жменьки особливо інтелектуально розвинених і обдарованих дітей. Для переважної більшости повне незнання ро@сийської мови було-б великим благом під оглядом охайности, виражености, різнобічности, грамотности, розвинутости їх української лексики.
На щастя, вже з’являються випускники українських шкіл (в Галичині), які мають проблеми у вищій школі з розуміням ро@сийсько-мовних підручників. Кажу „на щастя“ без найменшої іронії, бо переконаний, що справа виключення ро@сийської мови з широкого вжитку в освітній, державній, науковій, діловій, виробничій сферах є ділом святим і жодні жертви в цьому напрямі не є завеликі. Щастя це, правда, нетривке, бо Великий Комедіянт-Облудник кожної миті готов підписати чергове розпорядження про заходи для покращення вивчення братової мови.
Замість того, щоб уже розкрадені, як і далі крадені, кошти пустити на фінансування створення і видання тих-же українських підручників для вищої школи. Бо устами відповідного міністра (бувшого?) уряд навіть не обіцяє фінансувати відкриття українських шкіл (із розвідки на хвилі 1ї проґрами радіо). Тим часом, ро@сийська мова знаходиться в особливому відношення до мови української. Зовсім не в такому, як кожна иньша, скажімо, мадярська, румунська, англійська, німецька. Окремі запозичення з чужих мов, окрім ро@сийської (при зловживанні – також і польської), не нищать структури мови. Живий приклад: стовідсоткова москвичка зізналася мені, що при кожному відвідуванні Галичини її переслідує відчуття, ніби саме тут вона чує правильну мову, в порівнянні з якою московська мова звучить як неправильна.
Глибокі інтелектуали, професійні лінґвісти можуть вміти гладко розмовляти обома мовами, навіть підкреслюючи відмінності між ними, соковитість та неповторність кожної. Але пересічний, навіть інтеліґентний, чоловік у своїх щоденних клопотах не має часу слідкувати, якою, зрештою, мовою він висловлюється, а тим більше – завдавати собі мороки зі словником. Це справа автоматизму. Кожен знає, як важко позбутися хибних навиків. Кожен педагог, вчитель, наставник, тренер, суворо слідкує, щоби в учня не закріплювалися одночасно з правильними – ще і неправильні рефлекси. В противному разі, у висліді виховається недосконалий спеціяліст, дуже посередній працівник, одним словом, людина-суржик. Одночасне вивчення ро@сийської і української мов – це не те саме, що одночасне навчання маленької дитини як ходити, так і плавати. Від науки плавання в дитини жабра не виростуть. А от від науки ро@сийської мови, особливо в оточуючому ро@сийсько-мовному багні, однозначно виросте мовний мутант. Ро@сийська мова у великій часті є покручем української, а ро@сийська вишукана мова – неправильно розвинутою українською. Тому, замість баламутити учнів неправильним відгалуженням української мови, ми-б мали їх просто відгородити від московської граматики та семантики охоронним муром.
Серед пересічної „інтеліґенції“ міцно вкоренилася НEДОВIРА до власної мови, якась сором’язливість щодо вживання питомих та колоритних, власне українських, слів та виразів – саме тих, які і вказують на провалля між ро@сийським та українським способами висловлювання. Тому чуємо: видаляє бруд (усуває); „як ти з’їздив (просто їздив) – „район Мельровз“ ; „вони точно не зашкодили-б“ (напевне не зашкодили-б: слово напевне, вимовлене з притиском, означає повну впевненість); проворна сорока (метка, моторна, шамка@) – казка для дітей(!) на 1й проґрамі радіо; з скоринкою (зі скоринкою – збіг приголосних); поздоровляємо з святом кохання (зі святом) – поширений напис на львівських маршрутках; в кінцевому рахунку (підсумку) – депутат Щербак; боляче відразилося на житті (відбилось); безкінечна історія (нескінченна, безконечна); закохалась у шафера (боярина, дружбу, дружка@ – від дружко@) – газета „Говорить і показує Україна“ ; доро@га не терпить алкоголю (не зносить) – плакат на узбіччі; нова неслизька тротуарна плитка (плити на хідник); дирекція зовнішніх зносин (стосунків); пульверизатор (прискавка, порскавка, сикавка); „цей підрозділ у відповіді за все у Нью Йорку“ (рос. в ответе, укр. в одвіті, але – відповідає за все) – з телефільму; „не діставайте з кишені запальничку“ (не добувайте запальнички: калька з рос. достать из кармана) – „Школяда“ (висилання для дітей!), 23го травня 2000го року; „в школі зірвалася граната“ (вибухнула) – радіоновини 27го травня 2000го року. Фабрика „Світоч“ наводнила склепи ріжними шоколадками з „горіховим“ та иньшими „смаками“. Воно наче й немає до чого вчепитись, але вухо все ж дратує... Бо смак – це швидше назва одного з п’яти змислів (дотик, зір, нюх, слух, смак), а от те, що знаходиться всередині шоколадки, прийнято називати присмаками, при@смажкою, або ж так: шоколадка, присмачена горіховим макухом, кавовими фусами, зацвилими конфітурами, чи, скажімо, цитриновими вичавкам

Не якісь-там змосковщені східняки, а таки місцева галицька інтеліґенція виказує „перли“ простюхівства... Усього не перерахувати, кожного не поправити, хочеться лиш сплюнути на землю в присутності такого „інтеліґента“ з його лімонами, апельсинами, вафлями, ізюмом, сливами (укр. сливки), грушами (укр. грушки), галстуком замість краватки, качелями замість гойдалки, і чиї галицькі нащадки, надія нації, катаються на качелях замість просто гойдатися. Часом навіть не знаєш, хто задає тон у капарстві: базар, університет, чи бюро чиновника-„патріота“. Селюк, який тяжко гарує, привозить на „Привокзальний ринок“ „різину“ для перепродажу. Але ж до нього підходить, окрім кретина-рекетьора, ще й міліціонер, щоб здерти чинш, і добре бачить вивіску „різина“. А хто засумнівається в інтеліґентності та патріотизмі галицького міліціонера? До кав’ярні „Мрія“ навпроти технічного університету заглядає виключно інтеліґентна публіка – від студента до доцента – і от ця публіка довший час з чистим сумлінням закушувала „пицою“. Звернути увагу не було кому – чи, може, очі в тумані?

POSTUP - ПОСТУП
№140 (584),
22 СЕРПНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·На Північному полюсі скресла крига
·Неформальні підсумки

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Сіячів духовності поменшає...
·З життя нашого міста
·Львівські автобуси для Києва
·КІЛЬКА СЛІВ
·Страхування автомобілів тепер обов"язкове
·Львівські озера - дешево і ...небезпечно

НАША СТОЛИЦЯ
·Народні загони українізації!
·Володимир Свінчук: Моя робота - виховувати громадян України
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Україна увійшла у "велику сімку"
·Кучму не влаштовують кадри Ющенка
·Дикий пляж
·Суслов нагадав Ющенку про кредити МВФ
·Виплати вже близько
·Авіаконфлікт між Україною та Єгиптом

ПОСТУП У СВІТ
·Францію чекає федералізація
·На дні - репутація російської влади
·Шпигунські скандали
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Україна побудує газопровід в обхід Росії
·Німеччина встановила рекорд
·Гусинський все-таки продає НТВ
·СВІТ

ВІРМЕНИ У ПОСТУПІ
·Вірменський собор у Львові
·Блаженна і проклята...

АРТ-ПОСТУП
·600 років першої згадки про Стремільче
·Яким бути мистецтву в церкві третього тисячоліття?

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свобода розвитку як критерій істини
·Творець украденої музики
·Підручники, атласи, контурні карти...

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Безвиході немає
·Суржик для інтелігенції

СПОРТ-ПОСТУП
·Перемогли і... розчарували
·"Карпати" знову влаштували розгром на "Україні"
·Без Лужного "Арсеналові" зовсім зле
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Ще один рецепт від Сінді Кроуфорд
·ГОРОСКОП

 

Где купить биткоины способы покупки криптовалюты.