BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 19-20 СЕРПНЯ 2000 року |

Бахові "Страсті"

ОСУЧАСНЕННЯ

Віктор КОЗЛОВ

Уже чверть тисячоліття минула після смерті Й.С.Баха, а інтерес до його музики не вщухає. Особливо часто його твори звучать напередодні великих релігійних свят, відповідну атмосферу яких створює виконання однієї з його кантат для солістів, хору та оркестру. Найбільшою Великодньою подією стають вистави “Страстей” Й.С.Баха та його сучасників за євангельськими текстами. При урочистому звучанні цієї музики і виконавці, і слухачі співпереживають у пристрасній інтерпретації одного з майстрів німецького бароко стражданням Господа Ісуса у його прагненні відкупити гріхи людства.

Не таємниця, що в наш час виконання “Cтрастей” важко здійснити через те, що традиції їхнього виконання в нас загубилися, а новітнім виконавцям дещо бракує драматичної майстерності. Тому у концертному житті виникають програми з іншими популярними творами із спадщини славетного майстра. Це – найчастіше інструментальні концерти.

Цього року до безсмертного мистецтва автора “Страстей” звернувся колектив камерного оркестру ВДМІ ім. М. Лисенка “Перпетуум мобіле” (керівник – професор Георгій Павлій), соліст-піаніст, проректор Олександр Козаренко та диригент, народний артист України, ректор Ігор Пилатюк.

Свого часу, коли Олександр Козаренко навчався у Львівському музучилищі по класу фортепіано, він ще тоді встиг зіграти з оркестром Фа-мінорний концерт Й. С. Баха. Після вступу до Київської консерваторії він вже на II курсі став лауреатом конкурсу ім. М. Лисенка, і на тій же рідній сцені Концертного залу ім. С. Людкевича виступав у концерті переможців. Наступне захоплення припало на композицію. Після завершення навчання в аспірантурі в класі Мирослава Скорика він починає щороку “виставляти” прем’єри своїх нових творів: камерних, оркестрових, хорових, а останнім часом – міні опер і балетів. Отримавши престижну премію для молодих композиторів ім. Л. Ревуцького, він продовжує писати і нову музику, і дослідження про українську музику XХ століття.

Особливо часто Олександр Козаренко звертається до музики Й.С.Баха та основних мотивів його творчості. Варто хоча б нагадати, що у свої 33 роки він написав свої “Страсті” для хору, солістів, оркестру та декламатора. І тому його виконання концертів Й.С. Баха відрізняється від звичного, піаністичного. По-перше, вражає наспівність. Здається, що композитор-піаніст не грає, а виспівує мотиви незалежно від темпу. По-друге, у своїй манері гри О.Козаренко значно вирізняється від звичних канонів і традицій багатьох виконавців, бо грає концерти Й.С. Баха романтично-схвильовано, через що мужні стримані й енергійні образи Баха робляться драматично-стрімкими, подібними до музики В.А.Моцарта. І по-третє, темп виконання є швидшим, ніж у звичних інтерпретаціях. Тому і вдалося Козаренкові у сольних концертах Фа -мінор і Ре-мінор віртуозно створити незабутні образи. А у подвійному, До-мінорному концерті, який Козаренко виконував разом із Мирославом Драганом, солісти зробили витончений варіант класичної музики із карколомним стрімким фіналом, який “довелося” грати на біс.

“Що Вас примушує притримуватися саме такого підходу до музики Й.С. Баха?” – було запитання після концерту до диригента Ігоря Пилатюка. “Намагаюся подати її більш динамічно та ефектно, і, найголовніше, наблизити її до сучасності. Так новий ректор ВДМІ ім. М. Лисенка підсумував цей етап співпраці з камерним оркестром “Перпетуум мобіле”.

POSTUP - ПОСТУП
№139 (583),
19-20 СЕРПНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Росіяни можуть заблокувати українські рахунки у західних банках
·Дивні вибухи в Ризі
·Бунт президентських намісників

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Лікарі всіх країн єднаються
·І ми діждемося Цісаря
·КІЛЬКА СЛІВ
·Сучасний рівень "районок"
·Бунт президентських намісників
·Президентові України Л.Д.Кучмі

НАША СТОЛИЦЯ
·Чи переможе Святий Юрій залізного дракона?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Український слід в аварії "Курска"?
·Ялтинські дні і вечори
·Успенське яблуко розбрату
·Україна - пожирач інвесторів

ПОСТУП У СВІТ
·Відродження ісламу в Центральній Азії
·І знову - Левінскі
·Дивні вибухи в Ризі
·Арафат відтерміновує незалежність
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Єхануров виправдовується перед "Ітерою"
·"Конкорди" ще політають
·Ford завершив перевірку Daewoo Motor
·СВІТ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Франц Йосиф І на бюрку

МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
·Наодинці з музикою Баха
·Бахові "Страсті"

ПОСТУП СВЯТКУЄ
·Солодкий присмак Спаса

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Гривня шістдесят в один бік

СПОРТ-ПОСТУП
·Українські хлопці в лондонському тумані
·Кінець футбольних радіотрансляцій
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Музика і кіно
·ГОРОСКОП