BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 17 СЕРПНЯ 2000 року |

REVJU

Уперше на кілька годин столиця України перебралася до Канева, де передучора Віктор Ющенко зібрав засідання уряду на Тарасовій горі, набравшись перед тим натхнення біля могили Тараса Шевченка. Можливо, це стало однією з причин того, що прем’єр проголосив готовність уряду разом із Черкаським намісником (а не губернатором) прийняти окремі проекти щодо відродження Чигирина. “Уряд з радістю підтримає програму щодо Чигирина”, – зазначив прем’єр, додавши, що одна з великих світлих сторінок української історії не може залишатися без столичної підтримки влади”.

Як на мене, то до Чигирина взагалі можна було б перенести столицю України. Передумов для цього більш ніж достатньо. По-перше, Чигирин уже був довший час першою гетьманською столицею України. По-друге, географічне розташування Чигирина майже у центрі України сприятиме більшій інтеграції держави. Окрім того, перенесення столиці зможе розвантажити Київ, населення якого наближається до трьох мільйонів. Тоді Київ залишиться лише однією з регіональних столиць, поряд із Львовом, Харковом та деякими іншими містами. До того ж, мальовниче розташування поблизу Дніпра, відносно сприятлива екологічна аура та чудові ландшафти дадуть можливість створити тут справді неповторне місто, яке не було би переобтяжене індустріальними функціями, а обмежилось би тільки адміністративними. В останні десятиліття подібні проекти реалізувалися у Бразилії, Нігерії та Аргентині, не кажучи вже про Вашингтон чи Канберу.

Окрім того, в цих місцях уже існує неповторна історична аура, пов’язана з визвольними змаганнями (Замкова гора, Холодний Яр, Суботів), яка мала б сприятливо вплинути на урядовців у новій столиці. Можна буде також частково позбутися згубного впливу російськомовного середовища, яке відчувається у нинішній наддніпрянській столиці. Звичайно, буде потрібно вкласти мільярди у розвиток інфраструктури, необхідної для столиці, хай навіть невеликої. Але й не треба буде відразу переносити до нової усі всеукраїнські установи – усілякі академії, банки, правління компаній, можна обмежитись лише урядовими та дипломатичними установами. Навіть парламент міг би поки що залишатись у м.Києві чи проводити свої сесії почергово у різних містах. Збільшені на це видатки окупились би нинішніми збитками від втручання деяких депутатів в урядову діяльність та їх відвертим лобіюванням своїх інтересів.

Але не лише про Чигирин говорилось у Каневі. На виїзному засіданні Кабінету Міністрів відбулося перше слухання проекту програми “Зерно України-2001 “, згідно з якою наступного року в нашій державі має бути намолочено 35-40 млн. тонн зернових. Цього року передбачають в кращому разі зібрати до 25 мільйонів тонн зерна. У 80-х роках Україна збирала часом і по сорок мільйонів тонн, але це при практично дармовому забезпеченні колгоспів та радгоспів міндобривами, пальним та технікою.

Ще минулого року у першому півріччі Україна експортувала зерна на 285 мільйонів доларів. Цього ж року за перші шість місяців навпаки – більше було ввезено, ніж вивезено. Різниця майже у 55 мільйони доларів. Ніби й не багато – всього по 1,1 долара на душу населення. Але вперше Україна перетворилася на країну-імпортера. І це при наших чи не найсприятливіших у Європі природних умовах для вирощування зерна.

Якось незручно переобтяжувати свою писанину цифрами, але не можу стриматись, щоб не поділитися деякими міркуваннями, викликаними нещодавно опублікованими даними про зовнішню торгівлю України за перше півріччя 2000 року. Дефіцит порівняно невеликий –
6-7%. Але при обсязі імпорту 6,7 мільярда доларів майже половина (3,1 млд.) припадає на мінеральне паливо, газ, нафту та продукти їх переробки. І це на чверть більше, ніж за той же період минулого року. Насамперед за рахунок зростання цін на паливо. А найбільшою країною-імпортером залишається Росія (47%) і дефіцит у торгівлі з нею за шість місяців становив понад півтора мільярда доларів.

Щоправда, на днях дещо робиться для його зменшення. Зокрема, відновлено видобуток уранових руд на двох шахтах – “Інгульська” та “Смолине” у Кіровоградській області. Але Україна здійснює лише першу стадію їх збагачення – на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті у Жовтих Водах виробляється лише з.о. урану. Ця речовина експортується в Росію і повертається в Україну у вигляді теплових збірок ТВЕЛів для атомних електростанцій. Отже, в цілому енергетична залежність від Росії зменшується мало. Скоріше навпаки. Захід не зацікавлений у нарощуванні нових потужностей на Хмельницькій та Рівненській АЕС, але деякі російські інвестори зацікавлені цим проектом і готові їх фінансувати. Якщо так далі піде, то росіяни помалу приберуть до рук усі наші трубопроводи, електростанції та найпривабливіші промислові об’єкти. Ще півроку тому вони оприлюднили їх список і, як бачимо, роблять усе, щоб реалізувати свої плани. А ми за дев’ять років нашої незалежності практично нічого не зробили, щоб добитись, якщо не повної економічної та енергетичної незалежності, то принаймні часткового забезпечення держави незалежними від контролю Москви джерелами енергопостачання.

Призначення на вакантну (після Зиновія Кулика) посаду першого заступника секретаря Ради національної безпеки та оборони Сергія Тулуба може свідчити про посилення промосковського вектора у діяльності цієї установи. У таких умовах жодні канівські засідання не допоможуть Вікторові Ющенку створювати хоча б позір самостійності в діяльності уряду.

Виявляється, міністру внутрішніх справ Юрієві Кравченку таки справді хочеться перейменувати більшість своїх підлеглих з міліціонерів на поліціянтів. Він передав через прем’єр-міністра до Верховної Ради України пропозицію про внесення близько 15 поправок і змін до закону України “Про міліцію”, які, зокрема, передбачають зміни назви “міліція” на “поліція”.

Тепер наші мовознавці повинні думати, як мають називатись у майбутньому наші правоохоронці: поліцаї, поліціянти, поліціонери чи, може, поліцейські. Знаючи ментальність київських урядовців, побоююсь, що саме останньому варіанту буде надана перевага у нормативних актах.

Однак не лише київські можновладці страждають на промосковський синдром. Деякі ознаки мазохізму відносно України можна спостерігати і у Москві. Найбільший інтерес присутніх на одному з московських аукціонів викликали виставлені на ліцитацію рукавички фірми “Адідас” воротаря збірної Росії з футболу Олександра Філімонова. Саме в цих рукавичках А.Філімонов “пропустив вирішальний гол у матчі між збірною Росії і збірною України 9 жовтня 1999 року” за дві хвилини до кінця відбіркового матчу чемпіонат Європи. Вони “пішли” за 6 тисяч рублів (близько $217), причому у ході аукціону первинна ціна зросла у 600 разів. Їх покупець, один з уболівальників “Спартака”, повідомив, що не збирається зберігати у себе придбану ним футбольну реліквію національного масштабу і хоче зробити її загальнодоступною. На його думку, місце їй у Музеї історії вітчизняного футболу. А може, він просто вважає, що Москва та Київ таки належать до однієї вітчизни, хоч її футбольні команди виступають поки що під різними прапорами, як, наприклад, Шкотія та Валія.
А поза тим, маємо завтра уродини найяснішого Цісаря Франца-Йосифа І.
Леон РЕВІЗІОНІСТА

POSTUP - ПОСТУП
№137 (581),
17 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Останнє попередження
·Євреї-ортодокси палять будинки розпусти
·Суркіс - чемпіон!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Усі, хто мав вийти, вже вийшли
·Впорядковують базари
·Потяги не сходили з рейок
·КІЛЬКА СЛІВ
·Британці полегшать життя найнужденнішим
·"Каральні експедиції" тривають

НАША СТОЛИЦЯ
·Усмішка зз гарантією на 100 років
·Фортифікаціям Золочівського замку - нове життя
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Тулуб працюватиме з Марчуком
·Тепер нас берегтиме поліція
·Ялта і море... президентів
·Останнє попередження

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Аграрні мрії прем"єра Ющенка
·"Конкорди" мусять звикати до землі
·Нафта преться вгору
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·Жарти Кім Чен Іра
·Ми краще потонемо гонорово
·СВІТООГЛЯД

ЮВІЛЕЙ У ПОСТУПІ
·Спіритичні сеанси з духом цісаря

РЕВЮ У ПОСТУПІ
·КЛУБ КОМІСАРА БОНЦЯ
·REVJU

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Втрачений рай
·Культура на крайній Півночі
·Вплив Мережі на стосунки автора і читача

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Особливості національного відпочинку

СПОРТ-ПОСТУП
·Суркіс - чемпіон!
·Третій українець в НБА
·Григорій Бондарук в Україні не має собі рівних
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Танок круглих животів